Posledice temperaturnega stresa so lahko za vaš vrt uničujoče
Znaki, da je rastlini prehladno, se razlikujejo glede na samo vrsto in prilagojenost na zimske razmere ter podnebje, v katerem ta raste. Ne glede na to, ali živite ob morju, kjer zime navadno niso tako zelo ostre, ali pa gojite rastlino v posodi na prostem v celinskem delu države, je koristno poznati znake temperaturnega stresa.
Kako resno nevarnost za rastline predstavlja mraz?
V prvi vrsti moramo biti vedno pozorni na to, da izberemo rastlino, ki je prilagojena tipu podnebja, ter jo posadimo v zanjo primernem delu leta. Ob upoštevanju tega nasveta se možnost, da rastlina v hladnejšem delu leta pozebe, precej zmanjša. Tropske rastline, gojene v loncih, premaknemo v zaprt prostor, bolj ranljive rastline, ki rastejo v tleh, pa pokrijemo z vrtno kopreno ali drugim dobro izolativnim materialom.
Težava lahko nastane, če je mrazu izpostavljena rastlina obenem deležna tudi močnega vetra, ki poškoduje njene veje ali druge nadzemne dele.
Prepoznajte 4 znake, ki sporočajo, da mraz škoduje rastlini
Ko se temperatura ozračja pozno jeseni začne spuščati, se tudi rastline pripravljajo na mirovanje, zato je povsem normalno, da se rast upočasni. Vendar pa, če opazite nekatere očitne znake, ki kažejo na to, da vaša rastlina ni najbolj zdrava, ukrepajte.
Prvi trije od teh znakov so najbolj očitni, saj se pojavljajo na nadzemnih delih rastline, medtem ko eden izmed njih prizadene korenine, ki so pod zemljo, zato ga težje opazimo.
Znakov temperaturnega stresa ne zamenjajte z boleznijo ali škodljivci
Vendar bodite previdni pri prehitrem sklepanju. Prisotnost enega od štirih znakov ne pomeni nujno temperaturnega stresa. Ovenelo in odpadlo listje je lahko posledica bolezni, znane kot verticilijska uvelost, preveč ali premalo vode ali česa drugega. Pomembno je spremljati razvoj rastline skozi rastno sezono in opazovati vremenske razmere ter se nanje ustrezno odzvati. Če je bila rastlina ves čas zdrava, vendar se listi z nastopom mraza nenadoma povesijo, je povešanje najverjetneje posledica mraza in ne kakšnega drugega vzroka.
1. Venenje ali zvijanje listov
Zdravi listi so čvrsti in držijo obliko. Obrnjeni so navzgor, pri čemer jim steblo nudi oporo, ki jo potrebujejo. Ko se rastlina 'prehladi', list izgubi svojo moč, kar ima za posledico zvijanje robov ali venenje.
2. Razbarvani listi
Vemo, da je obarvanje listov v jeseni povsem normalen naravni pojav, vendar pa niso vse spremembe vedno dobrodošle, saj so lahko posledica prehladnega okolja. Odvisno od same rastline in škode, povzročene zaradi nizkih temperatur, se lahko na listih prizadetih rastlin jeseni ali spomladi pojavijo bele, rumene, rdeče ali vijolične lise, ki v najslabšem primeru lahko postanejo celo črne.
3. Strukturne poškodbe
Posledice temperaturnega stresa se lahko kažejo v poškodbah nadzemnih ali podzemnih delov rastline. Pri zelnatih rastlinah steblo postane mehko, sluzasto in mokro, kot bi bilo gnilo, medtem ko pri olesenelih rastlinah, torej drevesih in grmovnicah, opazimo, da se steblo oz. deblo razcepi.
4. Poškodbe korenin
Zdrava rastlina je v zemljo pritrjena s pomočjo koreninskega prepleta, ki je močan in rastlino do neke mere varuje pred tem, da bi se podrla ali sesedla. Bolj ko je rastlina zdrava, močnejša je tudi njena opora v zemlji. Hladno vreme pa jo lahko poškoduje do te mere, da korenine niso več sposobne te svoje funkcije. Poškodba koreninske grude je najhujši znak temperaturnega stresa, ki zelo verjetno pomeni, da boste svojo rastlino izgubili.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV