1. Čopasta zelenčica
Ena od rastlin, ki vam oprosti tudi, da spadate med ljudi, ki znajo kdaj pa kdaj pozabiti na zalivanje. Seveda pa si tega ne dovolite prepogosto! Še ena njena prednost je, da spada med rastline, ki še posebej dobro izboljšujejo kvaliteto zraka v prostoru. Ni strupena, tako da je primerna izbira tudi, če imate otroke in hišne ljubljenčke.
Za bajonetko pravijo, da preživi tudi v najslabših razmerah, čeprav vam vseeno priporočamo, da tega ne preizkušate, če res ni treba. Precej neobčutljive so na trdo vodo ali suh zrak. Uspevajo lahko tako na soncu kot v senci. Ker je precej trdoživa rastlina, jo mnogi priporočajo tudi za polepšanje delovnega prostora v službi, ki pogosto ni idealen. Taščin jezik je zanimiva izbira tudi, če morate dekorirati vertikalno, torej v višino. Priporočljivo je namreč, da se stvari, ki jih imate v prostoru, razlikujejo po višini. Zato je včasih priročno imeti tudi malo višjo lončnico.
3. Zamija
Tudi zamija je ena trdoživejših rastlin, čeprav pa težko prenaša prav žgoče sonce. Bolje uspeva v senci. Želi pa si vlažno prst, zato jo redno zalivajte. Vendar pa ne pretiravajte. Najbolje je z zalivanjem počakati, dokler ne vidimo, da se je zgornja plast prsti osušila. Če je v temnejšem delu jo pravzaprav – kot vsako rastlino – lahko zalivamo manj pogosto, kot če je v svetlejšem delu domovanja. Zamija je bolj kot na svetlobo sicer občutljiva na mraz. Ne mara temperatur, ki so nižje od 15 stopinja Celzija. Pravijo tudi, da zamija domov privablja denar. Ali to drži, lahko precej enostavno preizkusite.
4. Bambus
Bambus je rastlina, ki je ni priporočljivo prav zanemarjati, a če skrbimo zanjo, lahko lepo živi tudi z malo manj svetlobe. Pravzaprav tudi bambusu ni všeč, če je sončni svetlobi izpostavljen neposredno. Sicer pa mora imeti vedno vlažno prst, občasno ga lahko celo popršimo z vodo, sploh če listi dobijo rjave robove, kar je znak suhega zraka. Ko je topleje, rastlino zalijemo in popršimo pogosteje. Če začne rasti v neželeno smer, to preprečujemo z rezanjem.
5. Rumenkasti spatifil
Tudi ta rastlina spada med tiste, ki spreminjajo zrak v prostoru v kakovostnejšega, saj iz njega odstranjujejo strupe. Treba jo je redno zalivati, prst naj bo vlažna, vendar pa ne premokra. Spet je to rastlina, ki noče biti na soncu. Če jo boste tako postavili, pa vam bo nezadovoljstvo pokazala s tem, da bodo listi porumeneli in odpadli. Ne mara tudi prepiha in mraza. Naj v prostoru ne bo manj kot osem stopinj Celzija. Če je rastlina začela gniti, pa ima preveč vode. V tem primeru jo čimprej presadite. V temnejšem prostoru sicer najverjetneje ne bo cvetela.
Preberite si še: Kako dom inovativneje polepšati s slikami in fotografijami?
Kaj pa, če je prostor pretemen?
Tudi to je mogoče. Če vidimo, da se stanje rastline začenja slabšati, ji odpadajo listi, postajajo ti zelo rjavkasti … jo raje takoj prestavite nekam, kjer bo imela več svetlobe. Ne pa ravno na mesto, kjer je neposredno izpostavljena soncu, saj bo to prevelika razlika in zato prehud stres. Zavedajte se, da zgoraj omenjene rastline lahko lepo uspevajo v temnejšem prostoru, ne pa tudi v temi.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV