Zagotovo se je tudi vam že zgodilo, da ste prišli iz službe domov in zagledali rožo, ki ne cveti več, njeni listi pa postajajo suhi in rjavi. Ne odvrzite jo prehitro in najprej preverite njeno deblo. To storite tako, da nežno spraskate površino stebla in v kolikor vidite svetlo zeleno barvo, je v rastlini še vedno življenje. Tako rastlino boste z naslednjimi koraki lahko oživeli. Potrebujete le nekaj potrpežljivosti in čas, ki bo pokazal rezultate. Opazovanje oživljanja posušene rastline vam bo v užitek in ponosni boste, ko vam jo bo uspelo spraviti nazaj k življenju.
Odstranite odmrle veje in liste
Odstranite vse rjave, rumene in suhe liste, da bo rastlina lahko usmerila vso potrebno energijo v zdravo rast. To lahko storite preprosto z roko ali pa uporabite navadne škarje. Vzelo vam bo le pet minut, na rastlini pa bodo spremembe videti hitro.
Postavite jo na drugo polico
Razlog, da se je rastlina začela sušiti, je lahko v njeni poziciji. Če ste jo morda pred kratkim prestavili na novo mesto, je možno, da tam ne dobi dovolj svetlobe. Četudi je niste premaknili, se je morda svetloba spremenila in to mesto roži ne ustreza več. Poskusite rastlino premakniti na bolj sončno okno, če le-ta potrebuje dovolj svetlobe. Če pa imate na primer zamijo ali bambus, ki ne potrebujeta svetlobe, ju premaknite na senčno stran stanovanja. Morda bo ravno to pomagalo, da bosta spet zaživela.
Zalijte
Listi rož postanejo rjavi ali rumeni, če jih preveč zalivamo, in po drugi strani oveneli, če jih premalo zalivamo. Preverite, kaj se dogaja z vašo rožo. Če ste ugotovili, da je njena zemlja preveč namočena, jo presadite v suho zemljo. V kolikor ste na zalivanje pozabili in je vaša rastlina žejna, poskrbite, da jo čimprej zalijete.
Ne gnojite
Čeprav se vam zdi, da boste z gnojenjem rastlino oživeli, tega ne počnite. Dokler si roža popolnoma ne opomore, ji gnojilo lahko škodi, saj lahko poškoduje njene nežne korenine. Kasneje pa lahko uporabite gnojilo, vendar izberite pravega in z njim ne pretiravajte. Vsaka posebna sobna rastlina ima sicer nekoliko drugačne potrebe glede količine in pogostosti gnojenja, vendar ni potrebno komplicirati. Res bi lahko preučili vsako posamezno vrsto in določili njene potrebe, a vam v resnici tega ni potrebno delati, saj ima velika večina običajnih sobnih rastlin podobne zahteve po gnojenju.
Presadite
Morda pa je ravno zdaj pravi čas, da rastlino presadite. Ko ste ji odstranili odmrle veje in suho listje, jo s koreninami previdno vzemite iz lonca in jo vstavite v večji lonec s svežo zemljo. Ne pozabite je takoj zaliti. Ne pozabite pa, da spremembe ne boste opazili takoj. Odvisno je od rože, pri nekaterih lahko traja nekaj tednov ali dlje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV