Puščavska roža
Puščavska roža ali tolsti adenij raste v sušnih predelih Afrike in Bližnjega vzhoda. V skladu s svojim imenom puščavska roža uspeva v vročih in sušnih razmerah. Čeprav rastlina zaradi svojega značilnega debla spominja na bonsaj, gre v resnici za prilagoditev, ki ji v sušnih razmerah omogoča shranjevanje vode.
Za uspevanje potrebuje veliko svetlobe in dobro drenažo. Če pozimi pride do odpadanja listov, naj vas ne skrbi, saj je to povsem običajno za obdobje mirovanja. Takrat jo postavite na nekoliko hladnejše mesto na notranji strani okenske police, da jo bodo dosegli sončni žarki. Ko se zunanja temperatura dvigne nad 20 stopinj Celzija, pa lahko spodbudite novo rast tako, da jo preselite na zunanje mesto.
Vrtnična sukulenta
Sukulente so izjemno raznolika skupina, ki vključuje ogromno število najrazličnejših primerkov te vrste. Vrtnična skukulenta s svojimi večplastnimi cvetnimi listi in ukrivljeno obliko prav zares spominja na cvet vrtnice. Ta majhna, prikupna rastlina je precej redka, če pa vam jo uspe najti, se prepričajte, da ji boste zagotovili ustrezne pogoje za rast. Skrb zanjo je zelo podobna vzdrževanju drugih sukulent. Kot pri vseh teh rastlinah, ki ljubijo sonce, je pogosto največja težava ustrezno zalivanje, ne preveč in ne premalo.
Tilancija
Obstaja veliko vrst zračnih rastlin in prav vse so na pogled čudovite in obenem nenavadne. Zračne rastline, kot je njihovo drugo ime, za razliko od večine rastlin za rast ne potrebujejo zemlje.
Pogosto jih najdemo pritrjene na tramove, pohištvo in celo na stropove.
Rastlina tvori dolge in tanke liste, ki rastejo v obliki loka. Prav tako nenavadni so tudi njeni cvetovi. Najpogosteje so dolgi, cevasti in modrovijoličasti, vendar pa obstajajo tudi rožnati, vijolični, rdeči, in oranžni. In potem je tu še ena nenavadnost tilancije, namreč sploh nima korenin. To rastlino je enostavno gojiti, pri postavitvi pa vam omogoča obilo kreativnosti. Namakamo jo dva- do trikrat na teden, odvisno od vlažnosti zraka, za rast pa potrebuje veliko posredne svetlobe.
Kavna rastlina
Čeprav gre v osnovi res za isto rastlino, iz katere pridobivajo kavna zrna, pa coffee arabica v vašem domu ne bo prav nič pripomogla k večji zalogi kave v vaši shrambi. Vendar pa njeno privlačno sijoče zelenje prav prijetno popestri prav vsak prostor. Je članica družine gardenij, zato lahko pričakujete, da bodo na njej zrasli čudoviti beli cvetovi, ki smo jih sicer vajeni na gardenijah.
Kavna rastlina ima rada vlažne pogoje in zmerno svetlobo. Ker raste zelo hitro, jo je priporočljivo občasno obrezati.
Trahiandra
Ta rastlina, znana pod znanstvenim imenom Trachyandra tortilis, je vsekakor še eden izmed redkih draguljev iz družine sukulent. Izvira iz Južne Afrike in Madagaskarja. Njen eleganten videz z listi, ki se zvijajo v najrazličnejše oblike in so videti kot kolobarji, je prava paša za oči.
Rastlina raste grmičasto z zavihanimi listi navzgor, drugi se oblikujejo kot tuljave ali spirale. V primerjavi z drugimi sukulentami ima trahiandra daljšo življenjsko dobo, čeprav raste zelo počasi. V naravi jo običajno najdemo na peščenih tleh, pogosto ob rečnih strugah. Tako kot večina sukulent ima tudi ta v svojih listih dovolj zaloge, da preživi celo daljša sušna obdobja.
Purple passion
Purple passion je priljubljena zimzelena rastlina, ki jo običajno gojimo kot sobno rastlino. Zaradi mehke žametne teksture je znana tudi kot vijolična žametnica ali kraljeva žametnica. Je sorodnica astre ali nebine in izvira iz Indonezije. Njeni žametni zeleni ovalni listi z drobnimi dlačicami in vijolično obrobo so tisto, kar marsikoga prepriča pri tej rastlini. Vijolično so obarvana tudi njena stebla, zaradi česar je ena najbolj barvitih rastlin, primernih za notranje prostore.
Gojimo jo na močni, posredni svetlobi. Zalivamo jo dovolj pogosto, da je zemlja ves čas vlažna, a ne razmočena. Da preprečimo gnilobo korenin, izberemo lonec z luknjami na dnu in zemljo z dodanim vermikulitom.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV