Kaj se zgodi, če pes poje orhidejo?

ROŽE IN VRT

Kaj se zgodi, če pes poje orhidejo?

Ž. H.
11.10.2024, 5:00
0

Če imate psa, ki rad grizlja, je izbira zanj varnih rastlin prioriteta. Navsezadnje so rastline znane kot eden največjih toksinov za hišne ljubljenčke nasploh. Če ste ljubitelji orhidej, se prepričajte, da jim vaša najljubša sorta ne bo škodila.

Orhideje so ena izmed najbolj priljubljenih sobnih rastlin – in to s tehtnim razlogom. Te eksotične lepotice dolgo cvetijo, so odlične za cvetlične aranžmaje, številne iskane vrste orhidej, kot je Phalaenopsis, pa niso preveč zahtevne za nego.

Na splošno nega orhidej v zaprtih prostorih vključuje zagotovitev toplega, vlažnega prostora, ki ni izpostavljen neposredni sončni svetlobi.

So nezahtevne in naravnost čudovite.
So nezahtevne in naravnost čudovite. / FOTO: Shutterstock

So orhideje za pse strupene?

Velik bonus pri gojenju te fascinantne cvetlice je, da večina njenih sort ni strupenih za pse. Na srečo najbolj priljubljena, Phalaenopsis, ni strupena ne za pse ne za mačke.

Je pa to le ena izmed več kot 25.000 vrst. Čeprav ni poročil ali raziskav, ki bi dokazovale, da so orhideje problematične za pse, če jih zaužijejo, lahko obstajajo nepreizkušene vrste ali hibridi, ki predstavljajo tveganje. Če v svojo zbirko nameravate dodati redko sorto, se je treba pred tem, ko jo vnesete v vaš dom, o njej čim bolje pozanimati.

Za sorto Cypripedium je na primer znano, da ni strupena za hišne ljubljenčke, ampak da povzroča blago draženje kože pri ljudeh. Enaka reakcija bi se tako lahko pojavila tudi pri psih, ki pridejo v stik z njo.

Zakaj ni dobro, da jih vaš pes zaužije?

Čeprav so zanje v večini neškodljive, to ne pomeni, da jim lahko dovolite, da jih prosto grizlja ali da grize katero koli drugo rastlino. Orhideje namreč običajno nimajo veliko cvetov in bi bilo škoda, da izgubite tiste, ki ste jih skrbno negovali, zaradi enega samega ugriza.

Poleg tega rastline, ki niso strupene za pse, lahko pri le-teh še vedno povzročijo prebavne težave, bruhanje in drisko, če jih uživajo pogosto ali v večjih količinah.

Ob pretiravanju mu lahko naškodijo tudi nedolžne rastline.
Ob pretiravanju mu lahko naškodijo tudi nedolžne rastline. / FOTO: Profimedia

Problem ni le rastlina sama. Če vaš pes poje veliko orhidejinega lubja, se lahko to v njegovem želodcu razširi in povzroči črevesno blokado. Prav tako obstaja tveganje, da so rastline obdelane s pesticidi ali herbicidi, ki so strupeni za pse. Problematična so tudi kemična gnojila. Gnojenje orhidej z organsko raztopino, kot je ribja emulzija, je veliko varneje za zdravje vašega kosmatinca.

Kako preprečiti, da bi jih vaš pes jedel?

Psi lahko jedo orhideje ali druge rastline iz različnih razlogov. Pri nekaterih je to pogosta instinktivna navada, h kateri so eni bolj nagnjeni kot drugi.

Če vaš pes pogosto je travo, je verjetneje, da bo želel jesti tudi sobne rastline. Ostalim psom pa grizenje vaših orhidej ali drugih sobnih rastlin predstavlja obliko igre, to delajo zgolj iz radovednosti, ko jim je dolgčas ali pa ko potrebujejo sprostitev. 

Za vas smo zbrali nekaj nasvetov, kako jih oddaljiti od vaših cvetlic:

Zavarujte jih pred njimi: Orhideje hranite izven dosega psa na policah za rastline, v visečih košarah ali v sobah z omejenim dostopom.

Kosmatinca zamotite: Če se vaš pes dolgočasi, mu zagotovite več fizične in miselne stimulacije, kar bo zmanjšalo verjetnost, da bo iskal druge oblike zabave – kot je grizenje orhidej. Zabavajte ga, vse dokler se ne utrudi.

Razmislite o tem, zakaj to počne: Če je vaš pes pod stresom, lahko žvečenje vidi kot način, s katerim bo odpravil svojo tesnobo. Opazujte njegovo vedenje in telesno govorico ter se po potrebi obrnite na pasjega strokovnjaka, da ugotovite vzroke njegovih težav in mu tako pomagate najti primernejšo obliko sprostitve.

Najpogostejše napake pri skrbi za orhideje
PREBERI ŠE
Najpogostejše napake pri skrbi za orhideje

Tako bomo iz ene dobili kar dve orhideji
PREBERI ŠE
Tako bomo iz ene dobili kar dve orhideji

Za ogled vsebine z družbenih omrežij omogoči piškotke družbenih omrežij.
Omogoči piškotke