Dominvrt.si
Aloe vera

Nekoč so ji rekli celo rastlina nesmrtnosti

S.C.
16. 12. 2020 09.09
0

Stari Egipčani so jo imenovali rastlina nesmrtnosti, Arabci puščavska lilija, Hindujci tihi zdravilec, pri nas pa ji preprosto rečemo zdravilna aloja ali kar čudežna rastlina. In s čim si je prislužila te veličastne nazive?

Vsaka faza vzgoje in trgatve te rastline se opravlja ročno, da se listi ne bi poškodovali in da se ne izgubijo njene hranilne snovi.
Vsaka faza vzgoje in trgatve te rastline se opravlja ročno, da se listi ne bi poškodovali in da se ne izgubijo njene hranilne snovi. FOTO: Dreamstime

Priljubljenost aloje prav gotovo izvira iz njenih mnogih zdravilnih učinkovin, s katerimi blagodejno učinkuje na človekovo zdravje, polepšuje videz kože in vsesplošno pomlajuje.

V naravi ni odkrita, kar pomeni, da gre za star, selekcioniran križanec, ki so ga na Bližnjem vzhodu uporabljali že pred našim štetjem. Je iz družine zlatokorenovk in izvira iz Afrike, sorodne vrste pa najdemo tudi v Sredozemlju in Indiji.
Listi, polni zdravja. 

Njeni široki in zadebeljeni listi so polni zdravilnega gela, katerega količina se v veliki vročini in suši zmanjša. Zato je aloja velikokrat posajena pod drevesom, ki ji vsaj občasno nudi senco.

Aloje enkrat letno tudi zacvetijo, zelo redko pa cvetijo rastline, ki so posajene v cvetličnih loncih. Te imajo običajno tudi manjšo vsebnost hranilnih snovi, zaradi katerih je alojin gel zelo koristen pri ljudeh, ki okrevajo po bolezni.

Vsaka faza vzgoje in trgatve te rastline se opravlja ročno, da se listi ne bi poškodovali in da se ne izgubijo njene hranilne snovi. Aloja je posebej priljubljena tudi v kozmetični industriji, saj pomlajuje in hrani kožo, pozitiven učinek pa ima tudi v primeru ran ali poškodb kože.

Posebej koristna je lahko poleti, saj njen sok pomirja kožo v primeru opeklin, sončnih opeklin in pikov žuželk. Alojin sok so že v preteklosti uporabljali kot sredstvo za pomoč pri želodčnih težavah, vendar pa je potrebna pri uživanju previdnost, še posebej pri nosečnicah.

Okras in zdravje obenem

Vsi, ki imate radi kaktuse in rastline, ki niso zelo zahtevne za gojenje, boste svojo alojo po vsej verjetnosti gojili v cvetličnem loncu. Gotovo jo boste občudovali kot svojo okrasno rastlino, sok iz njenih listov pa lahko iztisnete na morebitno sončno opeklino in tako preverite, kakšne so njene čudežne sposobnosti.

 

 

 

 

Če povzamemo, pripravki iz aloje lahko pozdravijo, odpravijo in ublažijo marsikaj. Snovi v aloe veri delujejo protivnetno in protibolečinsko, rastlina pa je znana tudi po tem, da hladi in vlaži. Med njene konkretne zdravilne učinke torej tako sodijo:

– krepitev imunskega sistema;

– odpravljanje želodčnih in črevesnih težav;

– pomoč pri zdravljenju vnetih dlesni;

– zdravljenje ran;

– blažitev opeklin;

– pomoč pri odpravljanju aken, ekcemov, pigmentnih peg;

– vlaženje suhe in poškodovane kože;

– spodbujanje tvorbe kolagena v koži in posledično upočasnjevanje staranja kože.

 

Preberite še:

Poglejte, katera je prva najlepša sobna rastlina
Preberi še
Poglejte, katera je prva najlepša sobna rastlina
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698