Gomoljna begonija spada v družino begonijevk, katerih naravno okolje je vlažen in senčen gozd po tropskem in subtropskem pasu vsega sveta. Ta vrsta je odlična izbira za vse začetnike ali pa že izkušene ljubitelje cvetlic, saj so zelo nezahtevne, odporne in hvaležne. Za njih se odloča vse več ljubiteljev cvetlic, saj so zanimive zaradi bujnega cvetenja in velikih cvetov. Lahko rastejo pokončno ali viseče, odvisno je od sorte. Direktno na soncu ne bodo lepo uspevale, zato jih potavite na delno sončno / senčno stran balkona, terase ali okna.
Nezahtevna oskrba
Lahko jih posadite samosotjno ali pa v kombinaciji z drugimi rastlinami, na primer z okrasno travo ali številnimi drugimi rastlinami. Glede na to, kam jih boste postavili – na balkon, okensko polico ali teraso, jih posadite v primerna korita, viseče košare ali samosotjne okrasne lonce.
Če jim boste vsak dan namenili malo pozornosti, vam bodo cvetele čez celo poletje. Čudovit pogled na intenzivne barvne cvetove, pa vam bodo zavidali vsi sosedje. Dovolj bo, če jih boste zmerno zalivi, ob suhih poletnih dneh lahko tudi vsak dan, zvečer ali zjutraj. Ta roža je odlična izbira tudi zato, ker ne boste imeli dodatnega dela s čiščenjem odcvetelih cvetov. Ti namreč odpadejo kar sami. Vaše delo bo le, da jih poberete ali pa pometete.
Prezimovanje
Naj vas ne zavede, če boste kje prebrali, da so enoletnice. Prezimite jih in ugotovili boste, da gre za trajnice. Jeseni, ko dnevi in noči postajajo hladnejši, jih pospravite v notranji prostor. Počakajte, da se nadzemni deli posušijo in jih nato odstrani ter previdno izkopljite gomolj. Pomembno je, da ne poškodujete brstov, ki se nahajajo na zgornji strani ob brazgotini posušenih stebel. S prsti iz gomolja odstranite zemljo in stare korenine ter ga preglejte, da ni, kje poškodovan, porezan ali gnil. V kolikor opazite kakšne rane jih popršite z ogljenim prahom. Gomolj nato nekaj dni sušite na kakšnem kartonu in ga nato v škatlo s suho šoto zakopljite. Škatlo pospravite v ravno prav suh in hladen prostor, najboljša izbira je klet, kje shranjujete ostalo ozimnico.
V sredini marca lahko preverite, kaj se dogaja z vašim prezimljenimi gomolji in koristno bo, če jih boste kalili, da bodo spomladi hitreje zacveteli. To storite tako, da del šote, v kateri so gomolji počivali čez zimo, stresete v veliko vedro, v katerega dolijte mlačno vodo in mešate ter šoto stiskate z rokami. Šoto ožemite in jo razporedite po dnu lonca. Naložite en sloj gomoljev z vršički navzgor in jih prekrijte z odcejeno šoto in razporedite nov sloj gomoljev po vrhu. Lonec nato postavite v prostor s sobno temperaturo za 2 do 3 tedne. Vmes preverite, če je potrebno morda zaliti ali popršiti z vodo. Ko pride čas sajenja na prosto, to je nekje v začetku maja, gomolje previdno izkopljite in jih posadite v pripravljene cvetlične lonce ali korita z zemljo. Ko to storite je čas le še za opazovanje, kako bodo čudovite gomoljaste begonije začele cveteti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV