Dominvrt.si
Bolhači

So vaš vrt napadli bolhači?

L.M.
25. 06. 2024 05.00
0

Bolhači so precej pogosta vrtna bitja. Najdemo jih na vrtnih gredicah, v kompostnem kupu in celo v cvetličnih loncih in koritih. Gre za majhne, le nekaj milimetrov velike, a zelo uničujoče škodljivce. Na vrtu za seboj pustijo pravo razdejanje, saj v zelene dele vrtajo drobne luknjice, zaradi katerih je uničena praktično cela rastlina.

Nadzor nad bolhači je nenehen in dolgotrajen boj, ki temelji na treh pristopih. Zatiranje se začne z doslednimi kulturnimi praksami, fizičnimi ovirami in celo biološkimi metodami. 

Novonastale ličinke bodo sprva približno tri tedne jedle koreninice mladih rastlin.
Novonastale ličinke bodo sprva približno tri tedne jedle koreninice mladih rastlin. FOTO: Adobe Stock

Od vrtnin bolhačem najbolj diši ohrovt, z veseljem pa bodo napadli tudi brokoli, cvetačo, zelje, črno redkev, kolerabo, repo, hren, krešo, redkvice, rukolo in celo nekatere rože, kot so denimo hoste. Gre za majhne škodljivce v obliki hroščev, ki poskočijo, ko se jim približamo ali se jih dotaknemo. Po tej svoji sposobnosti skakanja, ki si jo delijo z bolhami, so tudi dobili ime.

Poznavanje svojega sovražnika je prvi ključ do nadzora nad njimi, kar velja tako za bolhača kot druge vrtne škodljivce. 

Kako bolhače prepoznamo?

Njihove ličinke ob koncu jeseni poiščejo svoje zavetje na vrtu, kjer prezimijo, spomladi pa odrastejo in nadaljujejo svoj 'uničevalski pohod'. Razmnožujejo se dvakrat letno, tako da v eni sezoni dobimo celo do dve generaciji teh škodljivcev. Nekateri imajo črtast ali pikčast vzorec v črnem ali rjavem odtenku. 

Življenjski cikel bolhačev

Življenje bolhača lahko razdelimo na dva dela – en del življenja žival preživi kot ličinka in drug del kot odrasli hrošček. Škodo na rastlinah dela v obeh fazah, vendar je ta v vsaki fazi drugačna. 

Pozno jeseni se odrasle živali zakopljejo v zemljo vrta, listje ali vrtne ostanke in tam prezimijo, nekatere vrste pa se lahko naselijo celo v bolj gozdnatih območjih.

Ponovno postanejo bolhači aktivni spomladi, ko se zunanje temperature dvignejo nad 10 stopinj Celzija. Takrat začnejo jesti liste rastlin in povzročijo največjo škodo, sploh če upoštevamo, da se pogosto spravijo na mlade rastlinice, ki so šele v začetni fazi rasti.

Poleti odrasli bolhači izležejo jajčeca, iz katerih bo nastala naslednja generacija hroščev, in jih odložijo na prst, tik ob rastlinsko steblo. Novonastale ličinke bodo naslednje tri tedne jedle korenine te rastline.  

Nato traja še kakšen teden, da se preobrazijo v odrasle hrošče, ki začnejo jesti tudi zelene dele. Prav ta druga generacija naredi največ škode jesenskim posevkom pred prezimovanjem.

Ker je lažje preprečiti kot zdraviti posledice škode, ki je že storjena, redno pregledujte svoje rastline in ukrepajte takoj, če se bolhači pojavijo. Ko se enkrat naselijo na vaše rastline in jih začnejo uničevati, vam ne preostane drugega, kot da se zatečete h kemičnim sredstvom. 

Najboljši način za zatiranje bolhačev je, da jim sploh ne dovolite, da bi se naselili na vašem vrtu.
Najboljši način za zatiranje bolhačev je, da jim sploh ne dovolite, da bi se naselili na vašem vrtu. FOTO: Adobe Stock

Koraki za nadzor nad bolhači

Najboljši način za zatiranje bolhačev je, da jim sploh ne dovolite, da bi se naselili na vašem vrtu. 

Fizične ovire

Fizične ovire na zemlji, kot so zastirke iz vrtne koprene, lesnih sekancev ali drugega primernega materiala, so varne in enostavne za zatiranje bolhačev. Te žuželkam preprečujejo, da bi skočile na liste in jih pogrizle.

S plastjo debele zastirke okoli rastlin lahko tudi prekinete življenjski krog bolhačev, saj se ličinke v odraslo žival preobrazijo ravno v tleh. To je pravzaprav eden boljših naravnih preventivnih ukrepov proti tem škodljivcem, ki ga lahko izvedete zelo zgodaj v sezoni, v kolikor slutite, da bi se kakšna ličinka lahko skrivala v tleh. 

Čeprav so majhni, lahko na vrtu naredijo veliko škodo.
Čeprav so majhni, lahko na vrtu naredijo veliko škodo. FOTO: Adobe Stock

Preventivni koraki, ki jih lahko izvedete, vključujejo:

- Na vrtu gojite nekatere rastline z močnim vonjem, ki odganjajo bolhače. En primer je mačja meta (Nepeta cataria).

- Ohranjajte vrt brez plevela zgodaj spomladi, tako da bodo imeli hrošči čim manj hrane.

- Če je mogoče, spomladi odložite sajenje pridelkov za kakšen teden. To jim odvzame potrebno zgodnjo prehrano. Rastline prav tako uspešneje rastejo v toplejšem vremenu in bolje prenesejo hranjenje bolhačev.

- Obdelovanje vašega vrta pozno jeseni moti bolhače, ki poskušajo prezimiti v vaši zemlji.

- Prepričajte se, da ste ob koncu jeseni pobrali vse vrtne ostanke, v katerih bi hrošči bolhači morda želeli prezimiti.

Če niste bili uspešni pri preprečevanju, se bolhačev lotite z uporabo pesticidov in drugih sredstev

- Nanesite olje Neem, ki velja za organsko in neškodljivo sredstvo.

- Uporabite katerega koli od drugih pogosto prodajanih pesticidov, ki so označeni kot učinkoviti proti bolhačem. Na primer, pesticidi na osnovi piretruma in spinozada so široko dostopni v trgovinah za vrtnarjenje.

- Na vrt privabite koristne žuželke, ki se prehranjujejo z ličinkami bolhačev.

- Če ste prepričani, da lahko bolhača prepoznate na pogled, potem lahko nastavite tudi lepljive pasti. Najboljši letni čas za to je pomlad. 

Te rastline si ne želite imeti doma
Preberi še
Te rastline si ne želite imeti doma
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698