Boreč je enoletnica, ki jo je vredno imeti, čeprav zavzame kar precej prostora. Ima votla stebla, srebrno-zelene liste z dlačicami in zvezdaste modre cvetove, po katerih ima tudi ime – zvezdasta roža. Cveti nekje od konca maja do septembra, odvisno, kdaj ga posadimo oziroma posejemo. Ko posamezen cvet odcveti, nastane plod, ki vsebuje štiri črna semena. Boreč ima kar precej košato grmičasto rast. Da poleti neurje rastline ne polomi, ji lahko pripravimo oporo, če pa kakšna veja sili med gredice, jo lahko tudi odrežemo.
Če želite boreč imeti na vrtu vso sezono, ga sejte od marca do julija. Sejete ga lahko neposredno na vrt ali si pripravite sadike. Pomembno je, da semena zagrnete z zemljo ali substratom, saj boreč za kaljenje potrebuje temo. Za gojenje ni preveč zahteven, bo pa lepše rasel na sončni legi in v rahlih tleh. Če sadite ali sejete več rastlin, naj bo razdalja med njimi okoli 80 centimetrov, da bodo imele dovolj prostora za rast. Posejati pa ga je treba le eno leto, saj se bo naslednje leto zasejal kar sam. Cvetovi boreča vsebujejo veliko nektarja, zato ga zelo rade obiščejo čebele. Nekateri čebelarji nasade boreča uporabljajo celo za pašo.
Boreč ima močan in globok koreninski sistem, zato rahlja vrtna tla, poleg tega nase vleče uši. Odlično uspeva v soseščini s kapusnicami, saj preganja različne škodljivce, dober sosed pa je tudi kumaram in bučkam. Kar nekaj razlogov torej, da ga čim prej posejete na domačem vrtu.
Uporaba
Če še niste vedeli, je boreč tudi prava kulinarična poslastica in izjemno zdravilna rastlina. V zdravilne namene se za zunanjo uporabo uporabljajo sveži in poparjeni listi, suhi in sveži listi se uporabljajo za čaj, iz semen pa se stiska olje. Pripravki iz boreča naj bi po ljudski medicini pregnali žalost in pomirjali, dobro vplivajo tudi na notranje organe, čistijo organizem in pomagajo pri težavah s prehladi. Naše babice so iz cvetov boreča pripravljale obkladke in z njimi zdravile vnete oči.
Sicer pa imajo tako listi kot cvetovi boreča nežen okus, ki spominja na kumarice.
Če želite boreč uporabiti svež, izberite mlade liste in cvetove, starejši listi so namreč veliko bolj dlakavi in tako bolj primerni za kuhanje. Sicer pa listke lahko tako kot Tina in Metka narežete na manjše koščke oziroma jih sesekljate in jih dodajate na primer napitkom in namazom, večje pa uporabite za solate in sendviče. S cvetovi lahko okrasite peciva, napitke, lahko jih kristalizirate, nekateri jih dajo celo v kis. Prav tako boreč lahko uporabite v zelenjavnih juhah in enolončnicah, iz njega lahko naredite kremno špinačo, ga dodate k praženi zelenjavi in dušenemu mesu.
Napitek iz boreča po receptu Tine in Metke
Potrebujete eno četrtino skodelice ali kozarca sveže iztisnjenega limoninega soka, eno skodelico sesekljanih listov boreča, dve skodelici vode in sladkor po okusu. V blenderju vse skupaj zmešajte in napitek je pripravljen. Lahko dodate tudi nekaj jagodičevja in kakšno kocko ledu. Če boste napitek postregli gostom, ga nalijte v kozarce, te pa okrasite z rezino limone in cvetovi boreča.
Še opozorilo – boreč je sicer zdravilna rastlina, a s količino vendarle ni priporočljivo pretiravati.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV