Dominvrt.si
Čemaž

Čemaž znižuje holesterol in blagodejno vpliva na celo telo

STA, N.R.A.
11. 05. 2022 05.00
0

Čemaž, tudi gozdni, divji ali medvedji česen, kačji lek ali štrkavec, ki so ga poznali že stari Rimljani, raste od marca do junija in cveti aprila in maja v vlažnih listnatih gozdovih, večinoma v hrastovih, gabrovih ali bukovih. Ima malo morje zdravilnih učinkov, in če le imate možnost, ga posadite kar na svojem vrtu!

čemaž
čemaž FOTO: Dreamstime

Velikokrat se zgodi, da pri nabiranju gozdnih rastlin, poberemo kakšno, ki je sicer podobna tisti, ki jo hočemo, vendar gre za popolno nasprotje ali pa še hujše, za strupeno rastlino. Zato tudi pri nabiranju čemaža pazljivo. Potrebno je znanje, v primeru prebavnih težav in zamenjave rastlin pa moramo čim prej obiskati urgentno ambulanto in s seboj prinesti zaužito rastlino, saj se le na podlagi tega določi zdravljenje!

Pazljivo pri nabiranju!

Čemaž, jesenski podlesek, čmerika in šmarnica imajo podobne podolgovate liste, zato so zamenjave zelo pogoste, lahko pa tudi usodne za nabiralce ter njihovo družino. V UKC so od leta 2000 zdravili 32 bolnikov, ki so se zastrupili z jesenskim podleskom. Štirje bolniki so umrli, saj vsebuje jesenski podlesek močan strup kolhicin, ki je že v majhnih odmerkih smrtno nevaren.

Zastrupitev z jesenskim podleskom poteka v več fazah. Od dveh do 12 ur po zastrupitvi bolnikom postane slabo, bruhajo in imajo bolečine v trebuhu ter hudo drisko, ki je lahko krvava. Čemaž je mogoče zamenjati tudi s čmeriko, vendar zastrupitev ni smrtna. Zastrupitev zaradi zamenjave šmarnice s čemažem pa je na drugi strani zelo redka, največkrat pa se pojavi pri otrocih zaradi zamenjave njenih plodov z jagodami.Strup šmarnice povzroča pekočo bolečino v ustnih, slabost, bruhanje, glavobol, motnje vida in srčnega ritma.

Za hitro pomoč v primeru zastrupitve pokličete številko 112 oziroma osebnega ali dežurnega zdravnika in sporočimo, kje je prišlo do zastrupitve, kdo se je zastrupil, s katerim strupom in koliko strupa, kdaj in kakšna je prizadetost ponesrečencev.

Iz čemaža lahko naredite tudi veliko okusnih jedi!
Iz čemaža lahko naredite tudi veliko okusnih jedi! FOTO: Dreamstime

Kako prepoznati čemaž?

Skoraj po vsej Sloveniji, predvsem na Gorenjskem, Štajerskem, Dolenjskem, Notranjskem in celo v prekmurskih ravninskih gozdovih v teh dneh že lahko najdete trajnico z izjemnimi zdravilnimi učinki.

Prepoznate ga po svežih svetlo zelenih (stari so temno zeleni) suličastih listih ter snežno belem cvetu. V višino zraste rastlina od 25 do 30 centimetrov, toda pozor, številni jo zamenjajo z dvema strupenima rastlinama, šmarnico in podleskom, zato še enkrat – bodite previdni.

Zdravilni učinki čemaža

Pri čemažu lahko uporabimo pravzaprav celo rastlino; užitni so tako listi in cvet kot čebulice. Lahko ga uživamo surovega, denimo v krompirjevi solati, iz njega pripravimo juho ali pa liste in čebulice v olju spravimo za zimo.

Ker je z njim v bližnjem sorodu, ima čemaž podobne lastnosti kot česen, le da je še bolj zdravilen. Zelo priporočljiv je predvsem za starejše ljudi, saj čisti organizem – krvni obtok, prebavne poti in dihala, znižuje holesterol in tako blagodejno vpliva na celo telo. Spomladi si privoščite kure v obliki soka iz svežih čemaževih listov, poleti pa si sok pripravite iz čebulic. Dve pesti listov ali čebulic zmešajte z decilitrom vode, odcedite in shranite v hladilniku. Uživajte po dve žlici soka trikrat na dan. Poleg naštetega čemaž pomaga pri astmi, spodbuja delovanje žlez in pomaga pri odpravljanju glist ter zdravljenju kožnih bolezni, njegov sok pa celi rane. In nenazadnje: njegov okus je osvežilen, malce oster, pravzaprav prav pomladanski. Marsikdo bi ga z veseljem jedel tudi, če ne bi bil tako zdrav.

čmerika
čmerika FOTO: Dreamstime

Posadite ga lahko na vrtu

Čemaž ima raje kot sonce senčno in vlažno lego, zato ga je najbolje iskati v bližini potokov ali na bregovih rek. Dobra novica pa je, da če se boste letos malce potrudili, vam prihodnjo pomlad ne bo več treba v gozd, saj si boste to tako imenovano zeleno zlato lahko nabrali kar na lastnem vrtu. Torej, ko se boste v teh dneh odpravili v gozd, s seboj vzemite pleteno košaro in žepni nož. Namesto da bi trgali samo suličaste liste, izruvajte celo rastlino, pri tem pa si, če je zemlja pretrda, pomagajte z nožem. Doma nato očistite rastline; liste uporabite v kuhinji, odrezane čebulice pa vrzite ali še bolje, zakopljite na senčno, vlažno mesto na vrtu. Že čez slabo leto vas bo razveselil bogat ’pridelek’.

Preberite še:

Če jih naberete preveč, vas lahko doleti visoka kazen
Preberi še
Če jih naberete preveč, vas lahko doleti visoka kazen
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698