Črne lise na vrtnicah so ena najpogostejših bolezni vrtnic in če je ne zdravijo, lahko poškoduje celotno rastlino in povzroči njeno prezgodnjo smrt. Gliva Diplocarpon rosae je glavni vzrok pojava črne listne pegavosti vrtnic. Sčasoma Diplocarpon rosae ali bolezen črne pege prizadene vrtnice, zaradi česar postanejo šibke, kar povzroči manj cvetov.
Z lahkoto jo prepoznate po črnih pikah na listju. Zunanji robovi teh krogov so razmazani in obkroženi z bledo rumenim obročem. Pojavijo se na zgornji in spodnji strani listja. Glavni razlog, zakaj se bolezen pojavi, je dolgotrajna vlaga na listju in pomanjkanje kroženja zraka.
Diplocarpon rosae najbolje uspeva v temperaturnem razponu od 18 do 24 stopinj Celzija, torej spomladi in poleti. Vendar pa visoka temperatura nad 30 stopinj Celzija omejuje njeno rast, torej v tem času morate biti še posebej previdni, da je listje suho in rastline dobro prezračene.
Če želite preprečiti pojav glivic, vrtnicam zagotovite veliko svetlobe. Več sonca bodo vrtnice dobile, bolje bo za njihovo zdravje in cvetenje. Prav tako jih morate odmakniti vsaj 1-2 metra od drugih rastlin, da bodo imele dobro kroženje zraka.
Kako bolezen črne pege vpliva na vrtnice?
Prizadeta rastlina proizvede manj cvetnih brstov in listi začnejo odpadati. Kmalu se prenese na vse dele rastline, kar vodi do zastoja v rasti in nerazprtih cvetov. Če se rastlina ne zdravi pravočasno, propade, oveni in umre.
Vrtnice, ki so najbolj občutljive na črno pegavost
Vse sorte vrtnic so nekoliko ranljive za bolezen črne pegavosti, vendar so nekatere veliko bolj nagnjene k njej kot druge. Po podatkih Univerze v Nebraski so hibridne čajne vrtnice, miniaturne vrtnice in grandiflore najbolj dovzetne za to težavo. Če gojite veliko vrtnic, bi bilo bolje, da poiščete najbolj odporne sorte, da se izognete tej težavi.
Kako zdraviti črne pike na vrtnicah?
Insekticidno milo
Uporabite običajno insekticidno milo, potem ko ga zmešate z vodo v razmerju 1:3. Poskrbel bo za glivice.
Soda bikarbona
Vzemite liter vode in dodajte čajno žličko sode bikarbone in blagega tekočega mila. Z raztopino napolnite v steklenico z razpršilom in jo razpršite na prizadeto območje.
Neemovo olje
Neemovo olje prodre v notranjost rastline, zato ga po dežju ni treba ponovno nanesti. Čeprav lahko zažge listje, če ga v vročem vremenu uporabljamo v koncentrirani količini.
Mleko
Mleko zmešajte z vodo v razmerju 1:1 in z mehko vato nanesite na prizadeta območja. Uporabite ga lahko tudi kot škropivo za listje. Spodbuja namreč rast določene glive, ki se prehranjuje s črno liso.
Moj Vrt
Povzeto po balconygardenweb.com.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV