Čudovite dalije izvirajo iz Srednje Amerike in so nežne trajnice, kar pomeni, da lahko uspevajo več let, vendar potrebujejo zaščito pred nizkimi temperaturami. Rastejo iz podzemnih gomoljev, pri čemer zgornja rast pozimi odmre in spomladi znova požene. Gomolje je običajno treba čez zimo shraniti na mestu brez zmrzali, čeprav v milejših delih lahko preživijo zimo na prostem, še posebej, če so pokrite z gosto zastirko.
Ker imajo dalije široko paleto barv, oblik in velikosti cvetov, je izbira dalij v veliki meri odvisna od osebnega okusa. Cvetove dalij pogosto razvrščamo po obliki – lokvanj, pompon, enojne ... Pri izbiri dalij je vredno upoštevati tudi, da različne velikosti ustrezajo različnim sadilnim mestom – nižje vrste, visoke do 60 cm, so najboljše za posode in sprednje robove. Večina dalij doseže približno 1,2 metra za položaje na srednjih mejah in včasih potrebujejo podporo. Nekaj pa jih zraste tudi zelo visoko, več kot 2 metra. Poleg barve cvetov upoštevajte tudi barvo listov, kajti sorte s temnejšimi listi lahko zagotovijo koristen vizualni kontrast.
Dalije lahko kupite v različnih 'oblikah
- Kot lončnice v polni rasti in pogosto v cvetenju. Te rastline so pripravljene za takojšnje sajenje.
- Gomolji v mirovanju in ukoreninjeni potaknjenci.
- Semena – manjše steljne dalije so na voljo kot seme, običajno v mešanici barv ali v eni barvi z nekaj variacijami v odtenkih. Hitro in enostavno odženejo, cvetijo pa lahko že v nekaj mesecih.
Dalije potrebujejo toplo, zaščiteno in sončno mesto. Všeč so jim bogata, rodovitna tla, ki so vlažna, a hkrati prosto odcedna. V mislih imejte, da ne bodo uspevale v zelo suhih razmerah, v premočeni prsti pa hitro zgnijejo. Prepričajte se, da je med rastlinami dovolj prostora – vsaj 60 cm.
Sajenje dalij
Ker so dalije nežne, ne bodo preživele močne zmrzali, zato jih je treba hraniti v zaprtih prostorih, dokler temperature niso stalno nad lediščem. Shranjene gomolje je najbolje posaditi v posode spomladi in jih hraniti v zaprtih prostorih ali v rastlinjaku, da se začne njihova rast. Rastline nato presadimo na mesto cvetenja, ko ni nevarnosti zmrzali, običajno od sredine maja naprej. Če nimate prostora, da bi začnejo rasti zaprtih prostorih, gomolje lahko posadite neposredno na prosto sredi do konca aprila. Če ste kupili semena, pa jih posejte zgodaj do sredine pomladi.
Preden posadite dalije na prostem, jih aklimatizirajte na zunanje razmere. Pripravite mesto za sajenje tako, da v prst vkopljete veliko organske snovi, kot je domač kompost ali dobro uležan gnoj. Dobro jih zalijte, nato po tleh razporedite debelo plast zastirke, da zadrži vlago. V mislih imejte tudi, da so novi poganjki občutljivi na lazarje in polže, zato zaščitite rastline v zgodnjih fazah rasti.
Dalije so žejne rastline in potrebujejo dodatno zalivanje v suhem in vročem vremenu. Rastline v posodah potrebujejo redno zalivanje skozi celotno rastno sezono, saj se še hitreje posušijo. Ker so dalije hitro rastoče rastline, ne pozabite na gnojenje. Ob cvetenju dodajte tekoče gnojilo, bogato s kalijem, vsaka dva tedna od začetka julija do začetka septembra. Rastline, ki rastejo v posodah, naj dobijo gnojilo tedensko.
Ko so dalije v polnem cvetu, so lahko zelo težke, zlasti po dežju, zato nekatere potrebujejo podporo. Če želite čim več cvetov, je prava pot odstranjevanje starih. Z odstranitvijo cvetov, ki so že minili, ohranjate rastlino urejeno, vso energijo pa rastlina uporabi za ustvarjanje novih cvetov.
Prezimovanje
Če živite v milejši regiji ali imate zelo lahka, prosto odcedna tla, rastline lahko pustite v tleh, če pa se bolite zmrzali, je bolje, da gomolje shranite v zaprem prostoru. Gomolje iz prsti odstranite pred prvo močno zmrzaljo. Odrežite steblo na dolžino 5–15 cm, odstranite vse poškodovane gomolje. Gomolje položite v plitve zaboje ali škatle z odprtim vrhom in jih pokrijte z izolacijskim materialom. Shranjujte jih v temnem, hladnem prostoru, kjer ni zmrzali, kot je lopa ali garaža. V zelo hladnih obdobjih pa jih za dodatno zaščito položite s flisom ali časopisom. Občasno jih preverite in odstranite morebitne znake gnilobe.
Gojenje dalij v lončkih
Gojenje dalij v posodah ni težko niti za vrtnarje začetnike. Vendar obstaja nekaj posebnih stvari, da vam bodo lepo rasle. Če želite svojim dalijam najboljši začetek, izberite zdrave, debele gomolje, brez madežev ali gnilobe.
Medtem ko lahko tudi velike dalije rastejo v posodah, zaradi svoje velikosti in strukture niso ravno praktične rastline v posodah. Za uspešno gojenje v posodah je najbolje izbrati eno od srednjih ali majhnih sort.
Izberite lonec s širokim premerom, poleg tega mora imeti posoda dobro drenažo, v zgodnjih fazah rasti so namreč gomolji zelo dovzetni za gnitje, če je prst premokra.
Sajenje dalij v lonec
Spodnjo 1/3 lonca napolnite z dobro odcedno, navlaženo prstjo za lončnice. Gomolj položite na zemljo vodoravno, z očesom (od koder bo rastlina vzklila) obrnjenim navzgor. Gomolj prekrijte z rahlo plastjo prsti in ga pršite, dokler površina ni vlažna. Lonca ne napolnite do vrha, saj lahko odvečna zemlja zadrži vodo, ki bo povzročila gnitje gomolja. Ko rastlina začne kliti, še naprej nežno okoli stebla dodajate prst. To omogoča rastlini, da vzpostavi globoke korenine in se zasidra v zemljo. Namreč, če je gomolj posajen preblizu vrha lonca, se bodo stebla pod pritiskom vetra ali teže rastline odlomila.
V zgodnjih fazah rasti dalije ne smemo prepogosto zalivati. Pravzaprav lahko prst pred naslednjim zalivanjem pustite, da se popolnoma posuši (mlada rastlina črpa vse potrebno iz gomolja). Ko so rastline vzpostavljene in ste posodo do konca napolnili z prstjo, lahko začnete redno zalivati.
Večina kompaktnih sort dalij ne bo zahtevala opore. Če izberete eno od srednje velikih ali velikih sort dalije, pa boste morali razmisliti o tem. Opora pomaga rastlini, da raste pokončno, ne da bi se prevrnila, in preprečuje, da bi se stebla zaradi močnega vetra zlomila (pri nekaterih visokih sortah lahko celo blag vetrič povesi/zlomi stebla).
Ko dalije začnejo rasti, dobijo iz gomolja vsa hranila, ki jih potrebujejo, zato je gnojenje na začetku neuporabno, saj rastlina še ne absorbira hranil iz prsti. Ko je rastlina velika, še posebno med cvetenjem, pa izberite gnojilo z večjo vsebnostjo fosforja in kalija ter nižjo vsebnostjo dušika, da pomagate nastajanju cvetov in močni rasti korenin.
Vir: RHS
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV