Facelija: medovita rastlina, ki deluje tudi kot zeleno gnojilo

ROŽE IN VRT

Facelija: medovita rastlina, ki deluje tudi kot zeleno gnojilo

N. Smole
23.10.2024, 5:00
0

Facelija izvira iz Severne Amerike, v preteklosti pa je bila pogosto obravnavana kot plevel. A časi so se spremenili in danes je še kako cenjena. Preberite, zakaj.

Facelija je enoletnica s šopastim koreninskim sistemom, ki je primerna za zeleno gnojenje na njivah, kakor tudi v vinogradih in sadovnjakih kot začasna ozelenitev, saj preprečuje rast in razvoj plevela ter posledično preprečuje odnašanje tal zaradi vremenskih razmer, kot sta veter in dež.

Facelija je enoletnica s šopastim koreninskim sistemom, ki je primerna za zeleno gnojenje na njivah ...
Facelija je enoletnica s šopastim koreninskim sistemom, ki je primerna za zeleno gnojenje na njivah ... / FOTO: Shutterstock

Če želimo izboljšati kakovost vrtnih tal je setev facelije poleg drugih rastlin za zeleno gnojenje, kot so ajda, bela gorjušica, oljna redkev in grško seno, odlična rešitev.

Poznamo več kot 130 različnih vrst facelije

Facelija hitro raste, v tleh hitro razpada, njene globoke korenine pa učinkovito rahljajo tla. Je krhka rastlina, zato njena listna masa po košnji oz. mulčenju hitro razpade, prst nastane posledično bolj zračna in lahka.

Rastlina sama po sebi ni zahtevna, le suše in vročine ne prenaša dobro. 

Facelija kot zeleno gnojilo

Facelija sodi med neprezimno rastlino za zeleno gnojenje. Z zelenim gnojenjem ohranjamo trajni humus, rahljamo tla, poskrbimo, da je manj plevela ter ukrepamo proti strunam. Ustvari gosto zeleno preprogo in s tem učinkovito prepreči rast plevela.

Glede na to, da slabše prenaša vročino in sušo je setev facelije priporočljivo opraviti zgoraj spomladi ter nato od začetka avgusta dalje do začetka septembra.

Ker ne ogroža nobene rastline, jo lahko sejemo kamorkoli, saj ne vpliva na kolobar.

Paša za čebele

Facelija je izredno medovita rastlina in prava paša za čebele, zato se jo čebelarji zelo radi poslužujejo in jo sejejo blizu čebelnjakov.

Zgodnje cvetenje omogoča čebelam, da lažje preživijo spomladanski čas, medtem ko večina medovitih rastlin še ni aktivirala rasti in razvoja. Facelija cveti 40–50 dni od setve, samo cvetenje pa traja do 40 dni.

Njena posebnost je tudi v tem, da se cvetovi odpirajo postopoma, zato čebelja paša lahko traja dlje. Njeni cvetovi dajejo obilno cvetnega prahu ter medičine, kar je zagotovo rezultat pri donosu medu. 

Facelija je ena najbolj medovitih rastlin.
Facelija je ena najbolj medovitih rastlin. / FOTO: Shutterstock

Zdravilna cvetlica  z živo rumenimi cvetovi, ki spominjajo na regrat
PREBERI ŠE
Zdravilna cvetlica z živo rumenimi cvetovi, ki spominjajo na regrat