Fuksija ima rahlo povešene, zelo značilne roza in bele zvončke, ki krasijo številne terase, balkone, rože pa so primerne tudi za okenska korita. Ta čudovito cvetoča rastlina pripada družini Onagraceae – svetlinovk ter prihaja iz Južne in Srednje Amerike. Na svetu poznajo kar 200 različnih vrst.
Vrste fuksij se med sabo razlikujejo tako v barvah kot oblikah. Najznačilnejši so rdeče-beli ali roza-beli zvončki. Vaše okenske police lahko krasijo na primer nizke lončnice, medtem ko na vrt lahko posadite tudi fuksijo v obliki majhnega drevesca. Njeni cvetovi spominjajo na zvončke, saj so ponavadi viseči, obstajajo pa tudi vrste s pokončnimi cvetovi. Ti cvetovi imajo prijeten, blag vonj.
Kdaj in kako jih posaditi?
Najprimernejši čas za nakup fuksije je spomladi, saj imajo takrat na steblih veliko cvetličnih popkov. Pazite, da izberete rastlino, ki nima ovenelih stebel in ni napadena s škodljivci.
Posadite jih lahko na vrt, v okenska korita ali pa na balkon. Pri izbiri zemlje ni treba komplicirati, saj jim zadošča navadna cvetlična zemlja. Priporoča se, da jih čez poletje enkrat na teden tudi gnojite. Prav tako je v vročih dneh priporočljivo, da jih zalivate skoraj vsak dan, tako da bo prst stalno vlažna. V obdbju, ko fuksija raste, ji lahko z vodo občasno tudi škorpite liste.
Fuksijam najbolj ugaja rahla senca, in če jim boste v tem ustregli, bo gojenje preprosto. Ustreza jim temperatura do 21 stopinj Celzija, toplejše temperature pa jim lahko škodijo. Zanje izberite tisto okensko polico, ki je večji del dneva v senci.
Kako prezimiti to rastlino?
Želja vsakega je, da rastlino prezimi in jo spomladi spet postavi na svoje mesto, kjer bo cvetela in krasila okensko polico. Če želite fuksijo obdržati do naslednjega poletja, jo jeseni prestavite na svetlo mesto, kjer bo temperatura približno 8 stopinj. Tako rastline ne bosta uničila mraz ali slana. Paziti je treba tudi na zalivanje, s katerim v mrzlih dneh ne pretiravajte. Zalivajte malo in hkrati pazite, da se ne bi posušila. V tem času bo rastlina odvrgla liste, zato jo opazujte in poskrbite, da odpadle liste in cvetove odstranite, da ne gnijejo okoli rastline.
Razmnoževanje
Če ste ljubitelji razmnoževanja rastlin in radi svoji družini, prijateljem ali sosedom podarite svoje sadike, vas bo zagotovo razveselila novica, da čudovite fuksije lahko preprosto ramnožujete sami. Najprimernejši čas za to je spomladi ali poleti. Poleti pripravite stebelne potaknjence tako, da jih na rastlini odrežete dolge približno med 4 in 5 centimetrov, medtem ko olesenele potaknjence lahko pripravite šele spomladi. Pripravljene potaknjence postavite v kozarec z vodo, kjer se bodo zelo hitro ukoreninili. Čar opazovanja, kako se razvija rastlina, ki jo sami vzgojite, je res nekaj posebnega. Ko boste videli, da so korenine pognale, lahko rastlino presadite v lonček. Da bi vzgojili gosto rastočo rastlino, ji morate že kmalu obrezati vršičke, sicer bo rasla samo v višino.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV