Dominvrt.si
Gladiole

Gladiole simbolizirajo moč in ljubezen

L.M.
31. 08. 2022 05.00
0

Te pokončne lepotice, katerih barvna paleta cvetov sega vse od rumene, oranžne, bele, rdeče, rožnate pa do škrlatno modre, krasijo naše vrtove in tržnice ter pogosto sestavljajo najbolj pisane šopke. Seveda govorimo o gladiolah.

Prvi zapisi o gladiolah segajo v staro Grčijo in Rim. Grški botanik in filozof Teofrast je namreč ugotavljal, da gladiola raste kot plevel med zrnjem, njeno čebulico pa so takrat uporabljali celo v prehrani. 

Rimski pisec Plinij je zapisal, kako so čebulice vzeli iz zemlje, jih posušili in nato iz njih izdelovali pripravke za zdravljenje.

Gladiole so dobile dekorativni pomen šele v 19. stoletju
Gladiole so dobile dekorativni pomen šele v 19. stoletju FOTO: Profimedia

Današnji dekorativni pomen so dobile šele v 19. stoletju, ko je britanski vrtnar križal več vrst gladiol in tako je z leti iz nekdanjih prvotnih sedmih vrst nastalo več kot dva tisoč vrst gladiol.

Gladiole kot simbol poguma in ljubezni 

Gladiole, katerih latinsko ime Gladiolus pomeni meč, že od nekdaj simbolizirajo moč, strast, ljubezen in lepoto. Njihovi  veliki pisani cvetovi prav nikogar ne pustijo ravnodušnega.

Nekateri viri trdijo celo, da so rimski gladiatorji med boji nosili gladiole okoli vratu, da bi jim prinesle zmago in jih zaščitile pred smrtjo. Prav zato te rože še danes povezujemo z močjo in integriteto.

Gladiole simbolizirajo moč in ljubezen
Gladiole simbolizirajo moč in ljubezen FOTO: Profimedia

Toda gladiole simbolizirajo tudi ljubezen. Za povezavo z ljubeznijo so 'krivi' viktorijanski romantiki, saj so verjeli, da lahko gladiola s svojo lepoto prebode ali ujame srce in povzroči zaljubljenost.

Kako sadimo gladiole?

Gladiole imajo rade sončno lego ter ves čas rahlo vlažna, peščena tla. Ob pomanjkanju sonca bodo njihovi cvetovi bolj skromni, čebulice pa si ne bodo uspele narediti zaloge za prihodnje leto, zato zanje, v kolikor želite, da bodo uspevale na dolgi rok, vsekakor izberite gredico z dovolj sonca.  

Prve gladiole posadite spomladi, ko mine nevarnost zmrzali in se zemlja ogreje na vsaj 13 C, nato pa vsaka dva tedna (nekje do sredine junija) posadite dodatne čebulice. S takšnim načinom sajenja si boste zagotovili neprekinjeno cvetenje od julija do avgusta.

Pri sajenju upoštevajte nekaj osnovnih korakov.

1. Najprej za vsako čebulico izkopljite vdolbino, globoko približno 20 cm. Za lep nasad se priporoča vsaj 10 gomoljev, ki jih posadite približno 15 cm narazen.  

2. Pognojite z gnojilom 5-10-10 ali 5-10-5. Da gnojilo ne bi poškodovalo gomolja, ga dobro zmešajte z zemljo.  

3. V 70-100 dneh od takrat, ko ste jih posadili, se bodo vaše gladiole ukoreninile, zrasle in tudi zacvetele.

4. Če so pogosto izpostavljene močnemu vetru, jim omogočite oporo. Vsaj delno zaščito pred tem, da bi jih močen veter poškodoval, dosežete že s tem, da jih posadite nekoliko globlje v zemljo kot druge čebulnice. 

5. Zemlja naj bo ves čas rahlo vlažna. 

6. Ob koncu jeseni pa vse do prvih toplejših pomladnih dni naj bodo zaščitene z zastirko.  

Gladiole imajo rade sončno lego
Gladiole imajo rade sončno lego FOTO: Profimedia

Gladiole za čudovit šopek

Če se odločite, da jih boste porezali in postavili v vazo, to storite zgodaj zjutraj, ko temperatura zraka še ni previsoka, ali pa pozno zvečer, ko se že rahlo ohladi. V tem času so cvetovi namreč delno zaprti, kar pomeni, da je rastlina v mirovanju in temperaturna razlika med zunanjim in notranjim prostorom rastlini ne bo povzročila prevelikega šoka. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698