Dominvrt.si
Gosenica

Tako se boste enkrat za vselej znebili požrešnih gosenic

L.M.
06. 06. 2024 05.00
0

Gosenice so ene bolj pogostih vrtnih škodljivcev. Čeprav se sčasoma spremenijo v metulje, ki so odlični opraševalci, same gosenice na vrtu lahko povzročijo precej škode. V nadaljevanju razkrivamo načine, kako prepoznati znake napada gosenic ter kako se jih znebiti na čim bolj naraven način.

Gosenice so ličinke metuljev, ki jih uvrščamo v družino Lepidoptera. Odrasli nočni metulji imajo 'rilček', s katerim neškodljivo sesajo nektar iz cvetov. Na žalost pa so njihove gosenice precej požrešne – vaš vrt pa je zato zanje pravi raj. Na srečo niso škodljive vse gosenice, tiste, ki pa so, v kratkem času naredijo veliko škode.

Metulji na rastlinah puščajo jajčeca, iz katerih se razvijejo gosenice.
Metulji na rastlinah puščajo jajčeca, iz katerih se razvijejo gosenice. FOTO: Adobe Stock

Običajno so najbolj aktivne pozno poleti in zgodaj jeseni, prav takrat, ko je na vrtu največ pridelkov. 

Kako prepoznamo okužbo z gosenicami?

Gosenic ni težko prepoznati, vseeno pa so lahko precej spretne pri skrivanju. Ključno je, da jih opazite še pravi čas in čimprej in ukrepate, preden se preveč namnožijo.

Jajčeca: Jajčeca na gostiteljski rastlini pusti metulj. Morda jih bo težko ločiti od jajčec drugih žuželk, zato bodite pozorni, na metulje, ki se zadržujejo na vaših rastlinah.

Poškodba listov: Gosenice običajno žvečijo liste z zunanjih robov, zelo redko pa pustijo luknje v sredini listov.

Iztrebki: Gosenice se obilno prehranjujejo in na listih tudi puščajo iztrebke. Ti so videti kot drobna zrna črnega popra.

Naravni sovražniki gosenic

Gosenice imajo kar nekaj naravnih plenilcev, kot so parazitske muhe in ose, zaradi katerih se pogosto ne razmnožijo. Različne ptice, roparske stenice, mrežekrilci in nekateri pajki prav tako uživajo v gosenicah. 

Ročno odstranjevanje gosenic je eden od najbolj učinkovitih načinov, da se jih znebimo.
Ročno odstranjevanje gosenic je eden od najbolj učinkovitih načinov, da se jih znebimo. FOTO: Shutterstock

Ročno odstranjevanje gosenic je eden najbolj učinkovitih načinov

Ročno odstranjevanje je najučinkovitejši in najpreprostejši način za hitro odstranjevanje gosenic, vendar je po drugi strani tudi zelo zamuden. Če gosenic ne želite ubiti, si nadenite dobro prilegajoče se rokavice in jih dajte v kartonsko škatlo in prinesite na travnik, stran od vašega – in sosedovega, vrta. Čez čas se bodo razvile v metulje, ki se bodo morda vrnili na vrt in poskrbeli za opraševanje. 

Če so te gosenice škodljivci, ki uničujejo vaše rastline, jih spustite v vedro z milnico, da se jih znebite.

Uporabite neemovo olje

Pršila z neemovim oljem so učinkovita rešitev proti gosenicam in pršicam. Gre namreč za botanični izvleček, narejen iz olja semen drevesa Neem, ki škodljivce ubije z zadušitvijo, vendar ne škoduje ljudem ali hišnim ljubljenčkom. Gosenice prizadene tako, da zavira njihovo sposobnost, da dozorijo. 

Bakterija iz ličink močne vešče (Bacillus thuringiensis) 

Gosenice lahko uničite tudi tako, da jih popršite z doma narejenim sprejem iz čilija.
Gosenice lahko uničite tudi tako, da jih popršite z doma narejenim sprejem iz čilija. FOTO: Adobe Stock

Bacillus thuringiensis (Bt), bakterija, dodana formuli škropiva, je ena od snovi, ki se uporablja za zatiranje gosenic. Je strupena za nekatere žuželke, ne pa tudi za ptice, ribe ali sesalce. Pred uporabo se prepričajte, da formula, ki ste jo kupili, ni škodljiva za čebele.

Pekoče pršilo 

Gosenice lahko uničite tudi na povsem naraven način, tako da jih popršite z doma narejenim sprejem iz čilija. Nadenite si rokavice in zaščito za oči ter drobno sesekljajte pol skodelice pekočih čilijev. Nato zdrobite še 5 olupljenih strokov česna. Obe sestavini na drobno zmeljite ter prilijte 2 skodelici vode, 1 žlico rastlinskega olja in 1 čajno žličko detergenta za pomivanje posode. Mešanico nalijte v litrsko stekleno posodo in jo dobro zaprite. Za dva dni jo postavite na neposredno sonce. Raztopino popra precedite skozi kavni filter ali cedilo, prelijte v razpršilko ter popršite po rastlini, ki so jo napadle gosenice. 

Neemovo olje: naravni insekticid, pesticid in fungicid, ki ne škoduje okolju
Preberi še
Neemovo olje: naravni insekticid, pesticid in fungicid, ki ne škoduje okolju
Proti polžem se lahko borite tudi na ta način
Preberi še
Proti polžem se lahko borite tudi na ta način
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854