Hibiskus je rastlina s prelepimi cvetovi, ki se raztezajo od bele, roza, bež in vijolične do živo rdeče barve. Je tudi ena od najpogosteje gojenih vrtnih rastlin, in če jo sadimo iz semena, je zdaj pravi čas za to, medtem ko sadike sadimo nekoliko kasneje, junija in avgusta.
Hibiskusa je več kot 200 sort, od katerih so nekateri užitni, nekateri pa ne. Razlikujejo se tudi po razmerah, v katerih uspevajo, saj nekatere sorte najbolje uspevajo na vročini, nekatere pa so odporne in zlahka prenesejo mraz.
Hibiskus je majhna do srednje velika rastlina, ki jo lahko obrežemo, da je videti kot grm, ali pa se stebla prepletejo in ji dajo videz drevesa. Dobro vzdrževano drevo hibiskusa lahko zraste do 2,5 metra visoko. Zdrav hibiskus ima velike in osupljive cvetove s vsaj petimi cvetnimi listi in osrednjim steblom, ki vsebuje moške in ženske dele cveta.
Kje gojiti hibiskus
V nekoliko toplejših predelih lahko hibiskus hranite zunaj vse leto. Če pa živite na območju z nižjimi temperaturami, ga je v zimskih mesecih najbolje preseliti v notranjost. Hibiskus namreč izvira iz tropov in raste kot trajnica v toplejših predelih, kjer temperatura ponoči ne pade pod 10 stopinj.
Kako gojiti hibiskus
Glede na temperaturo, ki prevladuje na določenem mestu, lahko hibiskus posadite neposredno v tla ali pa ga postavite v lonec ali na dvignjeno gredico. Vsekakor pa je treba paziti, da bo rasel z veliko svetlobe. Medtem ko lahko nekatere sorte uspevajo na neposredni jutranji sončni svetlobi in v popoldanski senci, ima večina raje veliko neposredne svetlobe, torej šest do osem ur. Če je območje prevroče ali če se prst prehitro izsuši, imejte v mislih, da ga bo treba pogosteje zalivati.
Hibiskus potrebuje prst, ki dobro odceja, pri gnojenju pa so najboljša izbira uravnotežena (z enakimi količinami dušika, fosforja in kalija) in specializirana gnojila, ustvarjena posebej zanj.
Nasveti, ki jih je dobro poznati pred sajenjem
Pomembno je, da tej rastlini pri sajenju zagotovimo dovolj prostora. Strokovnjaki tako priporočajo, da izkopljete luknjo, ki je globoka nekaj manj kot pol metra in široka nekaj več kot pol metra, da zagotovite prostor za korenine.
Toda dovolj prostora za rast ni edina stvar, ki jo je treba upoštevati pri sajenju. Po mnenju strokovnjakov se na hibiskusu pojavijo paraziti, če so njegove korenine mokre ali če sta dve rastlini posajeni preblizu druga drugi. Najpogostejše težave povzročajo listne uši, ki grm prekrijejo z belimi vatastimi madeži, zaradi njih pa postane občutljiv za ostale uši, mravlje in druge napadalce.
Moj Vrt
Vir: Tportal
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV