Dominvrt.si
Jan Robin #svetsobnihrastlin

Slovenski botanik, ki sesuva splet

N.J.
13. 06. 2018 08.59
3

Veliko je mogoče prebrati v knjigah, a najbolj dragocena so tista znanja, do katerih se dokopljemo z lastnim raziskovanjem, izkušnjami. Tega se zaveda tudi Jan Robin, velik ljubitelj sobnih rastlin, po izobrazbi pa kemik, ki s svojimi rastlinami na spletu milo rečeno osvaja svet.

Jan Robin #svetsobnihrastlin
Jan Robin #svetsobnihrastlin FOTO: Aljoša Kravanja
Jana boste lahko v prihodnje spremljali na našem spletnem portalu! Že prav kmalu vaš čaka prvi video: "Svet sobnih rastlin: Vse o zalivanju!" #svetsobnihrastlin

Jan Robin, ki prihaja s Koroške, živi pa trenutno v Mariboru, je tisti Slovenec, ki ima na svojem Instagram profilu jarobin_  že okoli 15.000 sledilcev, število pa iz dneva v dan vztrajno narašča. Zasluge gredo njegovim prečudovitimi rastlinam. Kar okoli 70 jih že krasi njegovo stanovanje. Ena lepša od druge, vsaka na točno določeni lokaciji, v estetskih okrasnih loncih. 

Od kod pravzaprav ljubezen do rastlin? »Vse se je začelo, ko sem imel 15 let, ko so starši kupili hišo in je bilo treba urediti okolico. Takrat sem se začel bolj resno ukvarjati sprva z zelišči, nato pa z urejanjem okrasnega grmičevja okoli hiše. Sama ljubezen do sobnih rastlin pa sega še nekoliko dlje,« pove Jan. »Teta me je navdušila za samo vzgojo vijolic, potem pa se je to le še stopnjevalo.« V času študija Jan ni imel možnosti ukvarjati se z rastlinami zunaj hiše in začel je ustvarjati zbirko svojih sobnih rastlin. »V zadnjih 2 letih, odkar sem se preselil na svoje,  se je to še povečalo in zdaj imam v dnevni sobi okoli 70 rastlin.«

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kot pravi, gre po eni strani za estetiko, po drugi pa za opazovanje narave, ki jo ima že od nekdaj rad. »To me pomirja in ... je pač hobi,« je povedal. »Zanimivo mi je že samo opazovanje, kako se rastlina iz neke pikice razvije v pompozno sobno rastlino. To se mi zdi čudež na nek način.« Dejstvo, da je po izobrazbi kemik, mu pri sami vzgoji rastlin ne pomaga veliko. »Največ se naučim iz izkušenj, z opazovanjem, spremljanjem, poskušanjem,« pravi. »Ves čas pa sem v nekakšni  dilemi. Kot ljubitelj želiš, da dam rastlini idealne pogoje, jo razmnožujem in s tem dobim potrditev, da sem na pravi poti. A s tem je rastlin vedno več.  Na drugi strani kot estet težim k minimalizmu, lepim linijam. In v 'džungli' so te linije hitro zarisane.«

Jan Robin #svetsobnihrastlin
Jan Robin #svetsobnihrastlin FOTO: Aljoša Kravanja

Pred časom se je lotil prav posebnega projekta, ki ga je poimenoval 'Projekt pileja'. »Ko ti neka rastlina uspeva in ugotoviš, kakšni so idealni pogoji, je cilj na nek način dosežen. Vseeno so tu rastline, ki ti ne uspevajo. Rastline, o katerih veš zelo malo ali pač le ne dovolj, a so markantne in si želiš vedeti več.  Pilejo imam zdaj kakšno leto v hiši. O njej ni veliko napisanega, kar je napisanega, pa se ne sklada s tem, kar sem sam opazoval. Zato sem se odločil, da 5 podtaknjencev, 5 rastlinic, ki sem jih vzgojil, razdelim med 5 prijateljev. Vsakemu sem dal osnovne informacije, kje naj jo ima, kako naj jo vzgaja. Čez 1 leto mi bodo rastline vrnili nazaj s podrobnim opisom, kje so jih imeli in tako bom videl, katera rastlina je najbolje uspevala in kje so vzroki za to.«

Kot naravoslovec je prepričan, da na uspevanje rastlin pogovarjanje z njimi nima vpliva. »Verjamem, da nekomu, ki je osamljen, rastlina lahko predstavlja družbo, ampak sam verjamem, da če rastlini zagotovimo določene pogoje, zadostno količino svetlobe, vode, hranljivih snovi, se lahko razvija v lepo rastlino. Ne glede na pogovarjanje z njo.« Kot pravi, je pomembno, da imamo v stanovanju rastline. »Rastlina poživi dom. Naredi ga bolj 'živega', manj hladnega, da vso tisto domačnost. A sama rastlina brez okrasnega lonca ne pomeni zares veliko. Okrasni lonec je 'pika na i'. Je pravzaprav kos pohištva. In zato je izbira okrasnega lonca za določeno rastlino sila pomembna.  Če položiš rastlino z okroglimi listi v okrogel lonec, je učinek popolnoma drugačen, kot če daš isto rastlino v kvadraten ali podolgovat lonec. Tudi to je umetnost in je sila pomembno,« je prepričan.

V stanovanju ima sicer le necvetoče rastline, z izjemno ene. »Izhajam iz tega, da mora biti rastlina lepa 365 dni na leto. Rastline, ki nimajo cvetov, žal niso lepe vse leto, oziroma so na žalost lepe v času cvetenja, ko ne cvetijo, pa niso tako markantne,« pravi. »Pri meni je od cvetočih rastlin le spatifil, in še ta zato, ker ni druge rastline, ki bi tako lepo uspevala v temnem kotu kuhinje.« Kot opozarja, je pri cvetočih rastlinah treba paziti, da jih ne rosimo, saj noben cvet nima rad pršenja.

Sicer pa – veste, kako pravilno zalivati? Koliko je premalo, koliko dovolj in koliko preveč? Jan nam je razkril vse skrivnosti zalivanja, videoposnetek pa bo prav kmalu na voljo! Spremljajte naš #svetsobnihrastlin!

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698