Dominvrt.si
Češnjeva veja

Čudovito japonsko drevo, ki je prvo znamenje pomladi

L.M.
04. 04. 2025 05.00
0

Pogled na cvetočo češnjo je prizor, ki v spomladanskih dneh vedno znova očara. Ko na tem drevesu opazimo prve rožnate in bele cvetove, vemo, da je zime prav zares konec. Ena najbolj priljubljenih okrasnih češenj je denimo japonska češnja, ki odlično uspeva tudi pri nas.

Čudovita cvetoča češnja je pravo znamenje pomladi. Njeni nežni cvetovi, ki delujejo kot konfeti, saj jih raznese že lahna sapica, so razlog, da jo morate imeti na svojem vrtu, kljub temu da na njej ne bodo zrasle češnje. Še posebej cenjena je na Japonskem, kjer je češnjev cvet celo nacionalni simbol.

Ne samo lepa, ampak tudi koristna za vaš vrt

Cvetoča češnja ni samo čudovit okras, ampak je tudi pomemben zgodnji vir cvetnega prahu in nektarja za čebele in druge opraševalce, zato je popolno drevo tudi za manjše vrtove. 

Kdaj je najprimernejši čas za sajenje češnje?

V posodah gojena češnjeva drevesa lahko posadite kadar koli v letu, čeprav sta pomlad in jesen najboljša letna časa za to opravilo, saj je zemlja takrat topla in vlažna ter ne presuha ali hladna. Drevesa z golimi koreninami kupujemo in sadimo v času mirovanja, od novembra do marca. 

Zaščitite jo pred močnimi vetrovi

Češnjeva drevesa najbolje uspevajo na sončnem in zaščitenem mestu. Močni vetrovi namreč zlahka uničijo nežne cvetove. Glede tal večina sort češenj ni preveč zahtevna. Pazimo le, da so ta vlažna in dobro odcedna. Če poskrbimo še za nevtralno pH-vrednost, bomo poskrbeli, da bo rastlina manj dovzetna za glivične bolezni, ki jo lahko prizadenejo. 

Ne pozabite na dovolj vode

Japonska cvetoča češnja ima rada veliko vlage – vsaj 2 cm na teden. Dodajte plast zastirke na vrh zemlje, da ta ostane vlažna in izolirana, zlasti v zimskih mesecih. Ko se japonska cvetoča češnja dobro uveljavi, lahko prenese tudi krajše sušno obdobje. 

Dolgotrajna obdobja hladnega, mokrega in vlažnega poletnega vremena so sicer lahko težava, saj spodbujajo razvoj gliv, ki lahko povzročijo resno bolezen češnjevih dreves.

Mrzla zima ji ne pride do živega

Znano je, da japonske češnje lahko preživijo zimske temperature celo do –20 stopinj Celzija, seveda pod pogojem, da še niso pognale popkov. Ker potrebujejo obdobje hladnega vremena, ta drevesa niso najbolj primerna za področja s toplejšim vremenom, odlično pa se obnesejo tam, kjer se pozimi temperatura spusti kakšno stopinjo pod ničlo. 

Vrste japonske cvetoče češnje

Obstaja več pogostih kultivarjev japonske češnje:

Kanzan: Ta zelo priljubljena sorta zraste do 9 metrov visoko ter ustvari čudovite dvojne rožnate cvetove. Gre za najbolj priljubljeno od vseh japonskih cvetočih češenj.

Kiku-shidare: Ta sorta, znana tudi kot povešava japonska češnja, ima lokaste, ukrivljene veje. Zraste do 5 metrov visoko ter ima bogate roza dvojne cvetove.

Fugenzo: Ta sorta, idealna za bolj sončna mesta, ima čudovite bele cvetove, ki postopoma postanejo rožnati. Zraste do 9 metrov visoko.

Shirotae: Ta sorta z velikimi, snežno belimi cvetovi zraste do največ 6 metrov, zato je idealna za manjše vrtove. 

Asano: Sorta je znana po svojih puhastih polnih cvetovih, ki spominjajo na krizanteme. Drevo lahko zraste do 6 metrov visoko.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860