Zagovorniki zalivanja s sladkano vodo pravijo, da naj bi ta povečevala sposobnost absorpcije hranil in vode ter tako pripomogla k boljši rasti listov in cvetov. Toda ali to drži?
Rachel Crow, urednica Homes & Gardens, pravi, da je sladkorna voda lahko dobra spodbuda za umirajoče rastline, vendar pa je ne priporoča za vsakodnevno zalivanje. Ta lahko namreč s spremembo načina absorpcije hranil sicer povsem zdravim rastlinam povzroči precejšnjo škodo. 'Sladkorna voda lahko prepreči pridobivanje pravih in ustreznih hranil iz zemlje in rastlino ubije, namesto da bi ji pomagala,' pojasni.
Veste, kako in kdaj zalivati sobne rastline?
Vedeti, kdaj in kako zalivati rastline, je veliko bolj koristno za vaše rastline kot zalivanje s katero koli specifično mešanico.
Rastline ne presnavljajo sladkorja na enak način kot ljudje. Sladkor, ki ga proizvajajo – to je glukoza – ima drugačno sestavo kot polisaharidi našega sladkorja, kupljenega v trgovini. Ta lahko blokira pretok snovi v koreninah, kar povzroči, da rastlina zaradi tega oveni in propade, saj ne more več absorbirati vode.
V katerih primerih je zalivanje s sladkano vodo lahko učinkovito?
Sladkor v razredčeni obliki lahko kratkoročno pomaga odmirajoči rastlini, tako da rahlo poveča naravno prisotne sladkorje v njej. Dodajanje sladkorja lahko pripomore tudi k spodbujanju mikrobne aktivnosti v tleh za hitro podporo umirajoči rastlini.
Sladkorna voda pa lahko podaljša čas cvetenja tudi rezanemu cvetju. Tako bodo rože v vazi dlje časa ostale sveže, če jim boste v vodo primešali žlico ali dve sladkorja, odvisno od velikosti šopka in količine vode.
Za rastline, ki rastejo v zemlji, ne glede na to, ali so posajene neposredno v tla ali v lonec, lahko hranilo zmešate iz enega litra vode in ene žlice sladkorja. Uporabite vročo vodo, premešajte, da se sladkor popolnoma raztopi, počakajte nekaj ur in nato zalijte rastline, ki potrebujejo spodbudo pri rasti. Zalivajte večkrat po malo in le omejeno obdobje, dokler si vaša rastlina ne opomore.
Pred kratkim presajeni rastlini bi sladkorna voda naredila več škode kot koristi
Ta metoda ni primerna za rastline, ki ste jih presadili pred kratkim. Te imajo zaradi presaditve že v osnovi, vsaj dokler se ponovno ne ukoreninijo, šibkejši sistem, ki bi ga zalivanje s sladkorno vodo le še poslabšalo. Zelo verjetno takšna rastlina potrebuje le čas in morda kakšno merico specializiranega gnojila.
Sladkorna voda ni edino 'alternativno' gnojilo, ki se ga poslužujejo ljubiteljski vrtnarji
Čeprav obstaja veliko domačih načinov gnojenja rastlin, kot je uporaba bananinih olupkov ali kavnih usedlin, je pravzaprav vse, kar rastlina potrebuje, voda in občasno po potrebi tudi gnojilo.
Navadno gre za dodajanje dušika, vendar pa je sama sestava gnojila odvisna od tega, za katero rastlino gre in česa ji primanjkuje.
Najbolj ugodno sestavo za zalivanje rastlin ima deževnica
Ko je govora o tem, kakšna bi morala biti voda za zalivanje, lahko brez dvoma rečemo, da bo imela rastlina od deževnice največ koristi. Ta namreč vsebuje praktično vsa potrebna hranila, ki jih rastlina potrebujejo za rast in razvoj močnih in stabilnih korenin. Bolj kot mešanje vode s sladkorjem je torej priporočljivo, da na vrt ali balkon postavite rezervoar za deževnico ter z njo zalivate tako vrtne kot sobne rastline.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV