Jesenska vresa, ki velja za znanilko jeseni, ima veliko imen, po latinsko se ji pravi Calluna Vulgaris, medtem ko ji po domače rečemo tudi navadna vresa ali preprosto vresje. Gre za zimzeleni grm, ki je doma v Evropi in Mali Aziji, saj mu odgovarja sončna lega in bolj kisla tla. Na prvi vtis je podobna spomladanski resi, a ne gre za enako rastlino. Pri nas lahko jesensko vreso najdemo v gozdovih, ob cestah, na travnikih, planinskih pašnikih ali tudi na domačih vrtovih in balkonih. In zakaj ne bi krasila tudi vašega?
Zakaj je lahko idealen okras vaše terase ali vrta?
Gre za priljubljeno, nezahtevno in lepo okrasno grmovnico, ki lahko zraste od 30 do 60 cm (redko tudi več) in v širino meri nekje do 50 cm. Njene korenine se močno razrastejo, ima zanimive igličaste liste in drobne zvonaste cvetove. Kultivirane jesenske vrese lahko cvetijo od avgusta do decembra v vijolični, beli, rožnati ali rdeči barvi, medtem ko so zanimive tudi vrste z obarvanimi cvetnimi popki ali listjem v rdečkastih ter rumenkastih tonih. Jesenska vresa je odporna na mraz, zato je idealna za jesenske in zimske zasaditve.
S katerimi drugimi rastlinami jo lahko kombiniramo?
Vreso lahko posadimo na vrtu, medtem ko so za balkone primerni dovolj veliki korita, lonci ali druge posode, v katerih se bo tudi dobro počutila. Družbo ji lahko delajo najrazličnejše tipične jesenske rastline, pa naj si bodo to homulice, pernetije, mačehe, krizanteme, okrasni ohrovt, spomladanska resa, barvite trave, netresk itd.
Kako skrbimo zanjo?
Vresje najraje uspeva na sončnih in polsenčnih legah, v kislih, šotnih in peščenih tleh ter lahko preživi navkljub revni prsti, nižjim temperaturam in suši. Nega je nezahtevna, a lahko ga obrežemo po cvetenju, če želimo imeti gostejši grmiček.
Kakšne so njene prednosti?
Jesenska vresa pa ni samo lepa, ampak je tudi uporabna, tako sveža kot posušena, o čemer bodo znale kaj več zagotovo povedati tudi naše babice. Iz nje lahko pripravimo čaje oz. poparke, ki naj bi pomagali pri razstrupljanju, nespečnosti, odvajanju vode iz telesa, vnetju mehurja ali ledvic ... Sočasno pa naj bi imeli blagodejne učinke ne samo na naše telo, ampak so kot nalašč tudi za našo domačo antistres terapijo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV