Jiaogulan (Gynostemma pentaphyllum) je vzpenjavka, ki jo v naravi najdemo na Kitajskem in v drugih delih Azije. Kot zelišče ima Jiaogulan precej dolgo zgodovino. Dobra stvar pri njemu je, da je obenem lepa okrasna in hkrati uporabna rastlina na vašem vrtu.
Jiaogulan je sorodnik kumar
Verjeli ali ne, ta rastlina je del družine kumar, čeprav po videzu in okusu ni nič kaj podobna kumari. Listi jiaogulana nekoliko spominjajo na drugo, pri nas prav tako slabo poznano rastlino gingseng, a za razliko od slednje, jiaogulan lahko raste tudi v zaprtem prostoru.
Najpogosteje iz njega pripravljajo čaj, tradicionalno skupaj z listi črnega čaja, da bi dobili boljši okus. Njene zdravilne učinkovine so v tem delu sveta odkrili že precej dolgo nazaj, zato se že stoletja uporablja v tradicionalni kitajski medicini.
Koristi jiaogulana, ki se kažejo predvsem pri sladkorni bolezni, visokem holesterolu in anksioznosti, pripisujejo organiskim spojinam imenovanim saponini.
Kaj morate vedeti o jiaogulanu, če ga želite gojiti na svojem vrtu?
Jiaogulan dobro uspeva v toplejših podnebjih, saj ni ljubitelj nizkih temperatur. Iz tega razloga ga v celinskem podnebju gojimo kot enoletno rastlino, kljub temu, da je v osnovi trajnica. Če želite podaljšati njegovo življenjsko dobo, ga pozimi lahko prenesete v garažo ali klet ali pa ga celo leto gojite kot sobno rastlino, posajeno v lončku.
Prepoznamo ga po značilnem vzorcu na listih in zelenkasto rumenih cvetovih, ki se nahajajo tik ob steblu. Ti cvetovi se pojavljajo od sredine do poznega poletja in se sčasoma razvijejo v zelene semenske stroke.
Vzgoja jiaogulanga na lastnem vrtu je preprosta.
Jiaogulan tako kot večina drugih zelišč ni zahteven za vzgojo. Na splošno dobro prenaša polno sonce, a kot trajnica, ki je sicer vajena vročega podnebja, je najbolje, če zanjo najdete mesto z delno senco. Popoldanska senca, ki zastira pekoče popoldanske sončne žarke, bo tako najbolj primerna.
To je eden od razlogov, zakaj se dobro obnese, posajen v posodi. V tem primeru ga lahko premaknete, če postane sončna svetloba premočna. Če ne želite uporabljati korita in imate samo možnosti polne sončne svetlobe, boste morali ustvariti nekaj, kar boste položili na vrh rastline, da preprečite poškodbe zaradi sonca.
Ta rastlina ni preveč izbirčna glede tal.
Prst, kjer je posajen jiaogulang mora biti dobro odcedna, da se izognete gnitju korenin. Navadno zemlja za vrt zagotavlja vse, kar potrebujete za to zelišče, vendar je najbolje, da mešanici dodate kompost ali dobro staran gnoj.
Obstajata dva načina za sajenje jiaogulana: sajenje semen ali presajanje sadike
Oba načina sta enostavna za izvedbo. Semena jiaogulana lahko posadite neposredno na vrt po zadnji zmrzali. Druga možnost je, da semena posejete v zaprtih prostorih v lončke ter rastlinice nato, ko se zemlja ogreje, posadite na vrt. Mogoče pa je tudi neposredno sejanje semen na gredico, če so razmere za to ustrezne.
Preden posadite semena, je priporočljivo, da jih za 24 ur namočite v pokriti posodi s toplo vodo. V vsak lonček ali vsako luknjo v gredici posadite 2–3 semena. Semena morajo biti en centimeter narazen, vendar ne dlje od tega, saj je kalitev pogosto nedosledna.
Vzgoja iz semena
Če se odločite za gojenje semen v notranjem prostoru, jih morate postaviti na svetlobo za vsaj 12 ur na dan. Odvisno od temperature lahko traja do šest tednov, da pride do kalitve. Ta doba se lahko tudi podaljša, a ne izgubite upanja, saj je dolga kalitvena doba pri tej rastlini povsem normalna.
Za najboljšo stopnjo kalitve naj bo mešanica zemlje vlažna, prostor pa ogret na temperaturo okoli 21 stopinj Celzija.
Ko vzklijejo, lahko sadike posadite na vrt ali jih še naprej pustite rasti v loncu. Sadike posadite na prosto zgodaj poleti na mesto, ki je bogato s humusom.
Odlična stvar pri gojenju jiaogulana je, da je rastline relativno enostavno gojiti in razmnoževati več let. Poskrbeti morate le, da imajo vaše rastline pravo strukturo tal in dovolj vode.
Jiaogulan potrebuje redno zalivanje
To zelišče je treba tudi redno zalivati, kar pomeni, da mora biti zemlja ves čas enakomerno vlažna. Če rastlino pustimo v suhi zemlji, lahko oveni, vendar je po krajšem sušno obdobje vlago mogoče povrniti, tako, da rastlino nekoliko bolj obilno zalijemo. Ker so njene korenine precej globoke, ima sposobnost črpati vodo tudi iz globine.
Pred zalivanjem počakajte, da se zemlja delno posuši do površine, vendar nikoli do vrha. Postavite prst v zemljo in če je suha 2 cm navzdol, je čas za zalivanje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV