
Kaj morate vedeti o jurčkih?
Pri nas se je najbolj ’prijelo’ ime jurček, sicer pa se uradno imenuje jesenski goban (znanstveno Boletus edulis), pravimo pa mu tudi smrekovec. Sezona jurčkov je kot rečeno poleti in jeseni, najdemo pa jih tako v listnatih kot tudi v iglastih gozdovih. Prepoznamo jih po vlažnem in lepljivem svetlo ali temno rjavem klobučku, ki ima lahko premer od 5 do 20 centimetrov.

Pravi balzam za naše telo
Jurčke torej vsi poznamo in le redko kdo jih ne mara, toda a poznate tudi vse njihove zdravilne učinke? Da, jurčki niso le mamljivega vonja in izjemno okusni, pač pa so tudi pravi balzam za naš organizem. Vsebujejo namreč veliko koristnih elementov, kot je recimo selen (150 mikrogramov na 100 gramov njihove teže), ki velja za enega najpomembnejših zaščitnih elementov, saj ščiti celične stene pred strupi iz okolja in prostimi radikali ter pomaga pri zgradbi protiteles. Pomaga torej razstrupljati naše telo in je izjemno uspešen pri razstrupljanju težkih kovin, poleg tega pa tudi zmanjša možnost za razvoj alergij na kemične strupe ter je pomemben pri srčni mišici, saj deluje kot gradnik. Poleg selena jurčki vsebujejo tudi vitamin B3, ki je bistven za sintezo spolnih hormonov, je nujen za zdrav živčni sistem in dobro delovanje možganov, znižuje holesterol in trigliceride, pomaga pri prebavi maščob in ohranja zdrav prebavni sistem. Pri jurčkih lahko izpostavimo tudi vsebnost vitamina D, ki zavira vnetja, zvišuje koncentracijo ter krepi kosti in zobe, pa tudi vsebnost železa, bakra, kalija, kalcija, magnezija, natrija, cinka in fosfatov. Če imate torej jurčke radi, si jih le privoščite brez slabe vesti!
Več načinov priprave in shranjevanja
Jurčke lahko pripravimo na več načinov – kot številne okusne jedi ’na žlico’, na primer juhe in enolončnice, naredimo omleto, omako za rižoto, testenine ali k zrezkom, jih dodamo na pico ali v lazanjo, skratka mamljivih receptov z jurčki je malo morje, tako da se jih je težko ’prenajesti’, predvsem zato, ker je sveže mogoče dobiti le v sezoni. Če nimate ideje, na kakšen način bi jih pripravili, si TUKAJ lahko ogledate nekaj receptov.
Kot smo že večkrat poudarili, so jurčki najboljši sveži, predvsem tisti, ki jih naberemo sami in pripravimo še isti dan, a če naberemo oziroma kupimo večje količine gob, jih je treba ustrezno shraniti. Za začetek jih temeljito obrišemo, nato odstranimo mehko ali staro podklobučje, jih umijemo s hladno vodo in jih damo v hladilnik, kjer jih lahko hranimo do osem dni, najbolje v papirnati vrečki ali prtiču.

Seveda pa jih lahko tudi narežemo ter posušimo, zamrznemo ali vložimo. Pri zamrznjenih je potrebno vedeti še to, da jih lahko na ta način hranimo eno leto, ko pa se jih odločimo pripraviti, jih nikoli ne odtajamo do konca, pač pa jih uporabimo še napol zamrznjene. Prav tako jih ne smemo pogrevati, saj lahko s tem povzročimo izločanje strupenih snovi, kar je velikokrat razlog za zastrupitev z gobami. Suhe jurčke za nekaj minut namočimo v vrelo vodo, odcedimo in že so nared za pripravo okusnih jedi.
Pazljivo pri nabiranju!
Gobarjenje je nadvse priljubljena ljubiteljska dejavnost med Slovenci, žal pa le redko kateri gobar dosledno upošteva pravila, ki veljajo pri nabiranju gob ter v gozdu nasploh. Za začetek je zelo priporočljivo, da tisti, ki se odpravi v gozd, ve, kako se pravilno parkira avto v naravnem okolju. O tem nas pouči 28. b člen Zakona o ohranjanju narave. Kot drugo mora gobar vedeti, da je količina katerih koli gob, ki jih lahko nabere, omejena, in sicer na 2 kg po osebi dnevno.
Seveda je pomembno tudi, kako gobe nabirati. Prepovedano je namreč uporabljati vse naprave, ki bi lahko poškodovale rastišče ali podgobje. V gobarskih društvih učijo, da morajo gobarji gobo pobrati na tak način, da so vidni vsi njeni deli. Le na tak način so razvidne tiste morfološke značilnosti, na podlagi katerih je mogoče določiti vrsto. V praksi to pomeni, da gob ne režemo ob dnišču beta pri tleh, saj izgubimo informacijo o tem, kar je pod dniščem beta. Gobe pa je dovoljeno prenašati le v trdni embalaži, ki omogoča širjenje spor in ne v plastičnih vrečkah.
Skratka, izkoristite sezono jurčkov in uživajte v nabiranju, pripravi jurčkov ter seveda v okusnih jedeh z jurčki. Pa dober tek!
Komentarji (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV