Zakaj je sploh potrebno upoštevati načelo dobrih in slabih sosedov?
To je star dobro preverjen način vrtnarjenja, ki se ga izplača obdržati. Določene vrste podpirajo ena drugo in posledično je rezultat na koncu boljši. Nekatere denimo v prsti pustijo hranila, ki jih potrebujejo druge in jih tako ni treba dodatno hraniti z gnojili. Nekatere z nižjo, gostejšo rastjo ohranjajo prst poleti hladnejšo in dlje vlažno, druge so višje in delajo senco nižjim, ki to potrebujejo. Kaj bi bilo torej najbolje posaditi zraven bučk? Nikakor ni nujno, da je to le zelenjava, podobno lahko pomagajo cvetje, zelišča in celo sadje.
Buče
Zraven bučk so lahko kar buče, pripadnice iste botanične skupine, kar posledično pomeni, da imajo pri gojenju podobne zahteve oziroma potrebe. Privlačijo iste opraševalce, ki torej poenostavljeno rečeno lahko opravijo vse svoje delo na enem mestu in zato raje pridejo.
Kumare
Kumare so idealne sosede zato, ker zanje velja enako kot za buče - potrebujejo iste opraševalce. Tako povečujete možnost, da bodo ti našli vaš vrt in opravili svoje delo, kot si želite.
Fižol
Ta stročnica bučkam pomaga tako, da izboljšuje raven dušika v prsti oziroma njeno pH vrednost. Prst je kakovostnejša, brez da bi morali za to vložiti dodaten denar in čas.
Koruza
Koruza, fižol in bučke veljajo za nekakšno sveto trojico, ki bi morala rasti skupaj. Fižol torej prinaša dušik, ki ga tako bučke kot koruza obožujejo. Koruza ima iste potrebe kot bučke (in seveda buče) in poleg tega lahko podpira fižol s svojo visoko in močno rastjo, medtem ko seveda marsikaj prispevajo še bučke. Slednje preprečujejo razraščanje plevela in ohranjajo prst vlažnejšo in hladnejšo ter za povrh s svojimi grobimi listi odganjajo glodalce, ki bi si sicer z veseljem postregli fižol ali koruzo.
Grah
Grah je dober sosed, ker deluje enako kot fižol. Posadi se pred bučkami in tako prst z več dušika in boljšim pH-jem pripravi na njihovo uspevanje.
Boreč
Malo manj znano zelišče, ki pa bi lahko obogatilo vaš vrt s cvetovi in še povečalo pridelek bučk, saj privlači njihove opraševalce ter odganja nekatere škodljivce je boreč. Boreč lahko nasekljate in liste dodate solatam, dušeni zelenjavi, kremnim namazom ali jogurtu.
Koper
Tudi koper se dodaja solatam, zelo dobro se obnese kar kot sestavina solatnih prelivov. Poleg tega odganja nekatere škodljivce, ki ne prizanesejo bučkam, ter obratno pritegne tiste žuželke, ki jih želimo v vrtu.
Česen
To je še ena koristna vrsta, če želite zaščititi bučke pred škodljivci. Česen potrebujete pri pripravi bučk, lahko pa vam pomaga že pri njihovi rasti.
Ognjič
Prelepi cvetovi polepšajo vrt, a dekorativnost ni edina funkcija te rastline. Obstaja kar nekaj potencialnih škodljivcev pred katerimi lahko vaše bučke zaščiti ognjič.
Solata
Nima globokih korenin, zato se ne bori z bučkami za prostor. Tudi to je pomembno upoštevati, ko sadite eno vrsto zraven druge. Ne borita se niti za ista hranila in zato veljata za prijateljski sosedi.
Kamilica
S sajenjem kamilic boste dobili zelišče za domač čaj, zaščitili bučke in še pritegnili žuželke, ki jih vaš vrt potrebuje. Zatorej le posadite skupaj vrste, ki koristijo ena drugi, in kar ne boste vedeli, kaj početi s toliko okusnimi bučkami.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV