Na naših vrtovih lahko zahvaljujoč prijetnemu podnebju uspevajo najrazličnejša drevesa. Če jih želimo ohraniti v odlični formi, je dobro, da jih občasno obrežemo, saj bodo le tako ostala zdrava. Rezanje sadnega drevja je tako rekoč nujno, saj z njim uravnavamo tudi rodnost in kakovost sadja. Obrezovanje dreves nasploh spodbuja rast debelih, trdnih vej. Obenem je treba določene veje odstraniti – včasih zato, da zagotovimo boljše prepuščanje svetlobe, za izboljšanje zračnosti ali pa zaradi škodljivcev in bolezni. Če jih bomo pravilno in dosledno obrezovali, bodo rasla bolj strukturirano, spodbudili jih bomo k zdravi rasti, tvorbi cvetov in plodov, hkrati pa nas bodo nagradila s čudovito krošnjo, ki bo krasila našo okolico. Večini zdravih dreves zadošča obrezovanje enkrat na leto.

Kaj potrebujemo za pravilno obrezovanje?
Preden se lotimo obrezovanja, potrebujemo pravo orodje in opremo, da si bomo delo olajšali in ga pravilno opravili. Zaželene so vrtnarske rokavice, s katerimi bomo ustrezno najprej zaščitili svoje roke pred trni. Rokavice zagotavljajo tudi trden oprijem lestve, na katero se bomo povzpeli, da bomo dosegli višje veje.
- Za tanjše veje uporabimo vrtne škarje. Delo zelo olajšajo akumulatorske škarje, ki pomagajo pri rezanju trših vej.
- Z zmogljivo akumulatorsko žago bomo lahko brez večjega napora uspešni tudi pri debelejših vejah. Tehnologija NanoBlade bo poskrbela za čist rez.
- Za težje dostopne dele bo prav prišla akumulatorska teleskopska žaga, s katero bomo visoke veje dosegli brez lestve.
Vsi mojstri, ki radi ustvarjate okoli hiše, urejate vrtove, drevesa in grmičevje, boste zagotovo navdušeni nad vrhunskim vrtnarskim orodjem in opremo Bosch.
Katera tehnika obrezovanja je primerna za moje drevo?
Najprej si moramo ogledati drevo ali grm, ki ga želimo obrezati, in razmisliti, kako ga bomo oblikovali in kaj bo treba odstraniti. Če se boste obrezovanja lotili natančno in premišljeno, boste na koncu tudi zadovoljni s svojim delom.
Vejo vedno odrežemo na mestu neposredno nad mestom, kjer se stika z deblom. To je po navadi najdebelejši del veje. Za zdravo rast odstranimo vse odmrle veje, ki rastejo navznoter, kot tudi vodne poganjke ali bohotovke. Na splošno velja zlato pravilo, da ne smemo obrezati več kot 15–20 odstotkov krošnje drevesa.
Drevesa in grmičevje z obrezovanjem vzdržujemo na različne načine:
1. ko jih prvič zasadimo,
2. da jih oblikujemo po želji ali
3. da jih pomladimo.
Izbrana tehnika je odvisna tudi od drevesa in njegovega stanja.

Prvo obrezovanje
Tehnika oblikovanja je primerna za mlada, na novo posajena drevesa. Z njo boste spodbudili njihovo rast in oblikovali krošnjo. Vključuje obrezovanje glavnega stebla in do največ treh sosednjih. Prav tako je dobro vedeti, da mlada drevesa potrebujejo več obrezovanja in oblikovanja, saj šele začenjajo uspevati.
Obrezovanje za obliko
Ko oblikujemo drevo, je cilj odstranjevanje vej, ki kazijo lepo oblikovano krošnjo. S tem načinom rezanja drevo ali grm oblikujemo v privlačno obliko. To dosežemo z zmanjšanjem obsega krošnje in odstranjevanjem vej, ki štrlijo iz nje.
Pomlajevalno (trdo) obrezovanje
S to vrsto obrezovanja odstranimo veje, ki so oslabljene zaradi vremena in bolezni ali so kako drugače moteče. Na tak način bo naše drevo stabilnejše in bolj zaščiteno pred škodo, ki bi bila ob naslednji vremenski ujmi lahko še hujša, sočasno pa preprečimo širjenje bolezni.
Kdaj je pravi čas za obrezovanje?
Manjše obrezovanje, tako dreves kot grmičevja, lahko izvedemo kadarkoli skozi vse leto. Vseeno je priporočljivo, da upoštevate tudi idealen čas obrezovanja, ki je odvisen od vrste drevesa.
Sponzorirana objava