Sobna rastlina kalateja spada v družino marantov. Zanjo so značilni lepi podolgovati listi v bleščeči paleti barv in zanimiv vzorec, ki ga na površini lista ustvarijo žile. Posebnost teh listov je, da se ponoči zvijejo in zjutraj ponovno razprejo. Kalateja slovi kot velika diva med rastlinami, a ko boste enkrat spoznali njihove potrebe, boste ugotovili, da zanjo v resnici sploh ni tako težko skrbeti.
Rod Calathea vključuje nekatere najlepše tropske rastline na svetu. Zaradi vpadljivih črt in žil se jih drži vzdevek zebrasti rastlin.
Izvirajo iz predelov s tropskim podnebjem, zato ne prenesejo nizkih temperatur in jih pri nas gojimo v zaprtih prostorih. V splošnem velja prepričanje, da je zanje težko skrbeti, saj naj bi bile glede pogojev precej zahtevne in izbirčne. Toda v ugodnem okolju rastejo precej hitro in pogosto dosežejo svojo polno velikost že v enem letu.
Kalateja, filodendron, sobna praprot in fikus so dobri sosedje
Kalateje lahko postavite v isti prostor s filodendronom, monstero, sobno praprotjo ali fikusom. Ker so si po svojem naravnem okolju precej podobne, bodo ustvarjale pozitivno mikroklimo in se tako spodbujale pri rasti.
Kako skrbeti za kalatejo
Nega kalateje je lahko težavna, vendar le, dokler ne poznamo in ne upoštevamo njenih zahtev. V svojem domačem tropskem podnebju uspevajo na prostem, pri nas pa poskušamo tovrstno klimo zanje čim bolje poustvariti v zaprtih prostorih. V povprečju zraste do dva metra visoko, kar je spet odvisno od tega, kakšne pogoje ji zagotovimo.
Svetloba
Čeprav se za tropsko rastlino morda zdi nelogično, imajo kalateje raje filtrirano svetlobo ali senco.
V džungli so navajene rasti pod krošnjami dreves, zato so se prilagodile na krajša obdobja sonca, namesto na nenehno toploto in svetlobo močnih žarkov. Kalateje torej ne izpostavljajte neposrednemu soncu, saj lahko preveč svetlobe opeče liste in povzroči, da njihovi živahni vzorci zbledijo.
Rastlina v zaprtem prostoru potrebuje posredno svetlobo, zato je priporočljivo, da jo postavimo ob okno, kjer je neposredno sonce ne bo doseglo. Koristno je, da rastlino sem in tja obrnete, da bodo vsi deli rastline dobili zadostno količino svetlobe. Morda boste opazili, da se listi vaše kalateje premikajo ves dan, ponoči se zvijejo in zjutraj bolj odprejo. Tako lahko rastlina sprejme več sonca, ponoči pa z energijo varčuje.
Prst
Kalateja ima najraje ilovnato zemljo, ki je bogata z organskimi snovmi. Najboljši je rahlo kisel do nevtralen pH tal. Za obogatitev ji občasno dodajte nekaj humusa. Za lončnice se dobro obnese šotna mešanica, ki je dovolj lahka in zračna kot tudi katera koli posebna mešanica, namenjena afriškim vijolicam.
Voda
Pravilno zalivanje je verjetno najpogostejši izziv za lastnike te sobne rastline. Kalateja ne prenese suhe zemlje, vendar se, če je zemlja preveč razmočena, začne dušiti, saj to ovira črpanje hranilnih snovi iz tal in privede do gnitja korenin. Po drugi strani pa slabo rast in uspevanje pogosto lahko pripišemo preslabemu zalivanju. Znaki, da ji primanjkuje vode, spremljajo zakrneli, posušeni listi ter porjavelost in porumenelost na konicah in robovih listja.
Številni lastniki sobnih rastlin radi zalivajo po določenem urniku, vendar je to pogosto neproduktivno, saj se zemlja v lončku ne izsuši vedno v enakem času. Namesto tega redno preverjajte zemljo, da boste vedeli, kdaj rastlina potrebuje vodo.
Hitra in preprosta metoda je, da s prstom preverite, ali je ta še vedno vlažna. Če je tako, še ni čas za zalivanje. Ko vaša kalateja potrebuje vodo, jo zalijte toliko, da iz drenažnih lukenj začne voda rahlo kapljati.
Vlažnost v prostoru
Kalateje so doma v soparnih tropskih džunglah, zato imajo rade vlažen zrak. Če vaša rastlina raste slabo, poskusite povečati vlažnost v prostoru. V kolikor imate na voljo dovolj prostora, lahko več rastlin postavite skupaj. Kalateje bodo s sproščanjem vodne pare iz svojih listov tako ves čas ustvarjale zanje zelo ugodno vlažno mikroklimo.
Pomagate si lahko tudi tako, da rastlino pogosto popršite z vodo ali cvetlični lonec postavite na plitev pladenj s kamenčki in vanj nalijete vodo.