Dominvrt.si
Za kamilice pravijo, da pomagajo pri skoraj vseh težavah.

Zdravilna cvetlica, ki pomaga pri vrsti zimskih bolezni

Dom in vrt
21. 12. 2023 05.00
0

Kamilica je edinstveno evropsko zelišče, ki jo odlikuje lep in zdravilen cvet. Uporablja se kot sestavina zeliščnih zdravil, pijač in izdelkov za nego kože. Poznamo dve vrsti navadne kamilice - nemško in rimsko. Obe vrsti pa se ponašata z dišečimi cvetovi, podobnimi marjetici, z belimi cvetnimi listi, ki obkrožajo rumeno sredino.

Kamilica ni le lepa in dišeča rastlina, pač pa ima tudi dolg seznam zdravilnih lastnosti, kar potrjujejo številne raziskave. Za piko na i je koristna tako v gospodinjstvu kot na vrtu, zato je skrajni čas, da zanjo najdete prostor na kakšni gredici.

Že naše babice so vedele, da za vsako težavo raste rožica. Kamilica je ena najbolj priznanih in priljubljenih zelišč naših prednikov, znanstveniki pa danes samo še potjujejo zdravilnost kamilic. Kamilice so sorodnice marjetic in poznamo jih veliko vrst. Pri nas najpogosteje raste prava oziroma nemška kamilica, ki jo poznamo  tudi pod imeni maternik, maternjak, gamilica, gomoljica, hermanek, kamenika, mrvca, rumenek, vonjavka ...

Kamilica je enoletnica, ki raste na vseh tipih tal v sončni in polsončni legi. Cveti od maja do avgusta, v višino pa zraste nekje do 50 centimetrov. Nabiramo cvetove, ki že nekaj dni cvetijo, saj imajo takrat največ eteričnih olj, ki so zdravilna. Sicer pa jih nabiramo v sončnem vremenu dopoldan, ko se rosa posuši. Cvetove posušimo v senci in jih shranimo v dobro zaprte kozarce, saj radi vsrkajo vlago in splesnijo.

 Cveti od maja do avgusta.
Cveti od maja do avgusta. FOTO: iStockphoto

Setev kamilic

Če na vrtu še nimate kamilic, jih le posejte. Idealen čas za setev je od zgodnje pomladi pa vse do konca maja. Če nimate semen, nič hudega, ni jih potrebno kupovati. Doma poiščite kamilični čaj in ste 'zmagali' (filter vrečke sicer niso najboljše, saj so v njih kamilice preveč zdrobljene). Posušene cvetove kamilic nato nežno pomanite med dlanmi in jih posejte. Kamilice so svetlokalilke, za kalitev torej potrebujejo svetlobo, zato cvetov, ki ste jih posejali, ne prekrijte s prstjo, ampak le nežno potlačite. Ko boste imeli enkrat kamilice na vrtu, jih ni potrebno več sejati. Obstaja celo rek 'tako kot greda kamilic – bolj jih plejemo, bolj se širijo'. To vse pove o njihovi trdoživosti. Nekaterim zelenjadnicam pomagajo pri vzniku in so odlične lovilke uši. Spet drugim zelenjadnicam pomagajo do boljšega okusa (zelju), odlično pa se razumejo tudi s porom, zeleno in krompirjem.

Uporaba kamilic

Za kamilice pravijo, da pomagajo pri skoraj vseh težavah. Že od nekdaj jih uporabljajo v primeru težav s prebavili in dihali, pomagajo tudi pri nespečnosti in kožnih težavah, pomagajo tudi pri različnih bolečinah in vnetjih, pomirjajo ter uničujejo bakterije, glivice in viruse. Uporabne so v zdravilstvu in kozmetiki, v gospodinjstvu in celo na vrtu. Iz kamiličnih cvetov lahko pripravimo čaj, parno kopel, macerat, mazila, obkladke in še marsikaj drugega. Več kot dovolj razlogov torej, da jih čim prej posejete na domačem vrtu.

Za kamilice pravijo, da pomagajo pri skoraj vseh težavah.
Za kamilice pravijo, da pomagajo pri skoraj vseh težavah. FOTO: Dreamstime

Rimska ali nemsška kamilica?

Nemška kamilica (Matricaria chamomilla) je za razliko od rimske kamilice (Chamaemelum nobile) enoletna rastlina; vendar se pogosto vsako leto znova zasadi kar sama. 

Oba sta preprosti za nego na vrtu in potrebujeta zelo malo pozornosti in skrbi, da uspevata. Nemška kamilica daje bogatejše cvetove, medtem ko ima rimska kamilica lepši in bolj močan vonj. V zaprtih prostorih najbolje uspeva na oknu, obrnjenem proti jugu ali zahodu, ki ima vsaj štiri do šest ur močne sončne svetlobe. Tla morajo biti vlažna, vendar ne preveč mokra.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702