Dominvrt.si
Vrt

Katere okrasne rastline posaditi na senčno stran vrta?

L.M.
09. 05. 2023 05.00
0

Pri sajenju okrasnih rastlin na senčni del vrta marsikdo naleti na izziv, kaj tja sploh posaditi. Na srečo je na trgu v zadnjem času prišlo do eksplozije senčnih trajnic in vaš senčni vrt je lahko tako barvit in raznolik kot katerakoli sončna gredica.

Če ste nekoliko novi v tem svetu, ponujamo nekaj nasvetov, kako zasnovati čudovit okrasni vrt tudi na senčnem delu in predvsem katere so tiste najlepše rastline, ki bodo v takšnih razmerah dobro uspevale.

Pri izbiri rastlin je najpomembnejše razumeti vrsto sence, ki jo imate – obstaja namreč več vrst:

- Globoka senca pomeni senco ves ali večji del dneva.

- Senca pomeni, da rastline sicer prejmejo veliko svetlobe, a je ta posredna. 

- Polsenca pomeni, da je rastišče del dneva obsijano s soncem.  

Vrtna kresnica

Čeprav lahko vrtno kresnico ali astilibo gojimo na polnem soncu, si je prislužila sloves senčne trajnice, ker se enako dobro obnese v delni senci. Najlepši cvetovi se razvijejo konec julija ali v avgustu in to praktično brez vzdrževanja. Celo ko odcveti, njenih cvetov ni treba odstranjevati. Četudi barva sčasoma zbledi, to rastlini ne odvzame privlačnosti. 

Iz neznanega razloga velja, da je pri razmnoževanju te cvetlice potrebna previdnost, vendar je v resnici strah odveč. Počakajte le, da se rastlina dobro ukorenini in ne delite pred tretjim letom. Prepričajte se, da ima vsak kos nekaj pritrjenih korenin. Nastale rastline se bodo hitro razrasle in vam pomagale ustvariti še bujnejši senčni vrt.

Vrtna kresnica
Vrtna kresnica FOTO: Adobe Stock

Himalajski mak

Himalajski mak z latinskim imenom Meconopsis baileyi pozno spomladi do zgodnjega poletja rodi spektakularne skledaste modre cvetove z živo rumenim pestičem. Za nekoliko bolj dramatičen videz posadite več rastlin skupaj. Najbolje se obnese, če raste v vlažni, nevtralni do kisli prsti na delno zasenčenem mestu. 

Himalajski mak
Himalajski mak FOTO: Adobe Stock

Bršljan

Angleški bršljan, Hedera helix, je vrhunska sencoljubna plezalka. Uporablja se lahko za pokrivanje senčnih sten ali razprostiranje po nizkih zidovih. Ker je bršljan zimzelen, je kot nalašč za prekrivanje stebrov pergol ali ustvarjanje listnatega ozadja pod klematisi in vrtnicami vzpenjavkami. Dobra alternativa angleškemu bršljanu je lahko tudi navadna vinika.  

Bršljan
Bršljan FOTO: Adobe Stock

Orlica

Orlice s svojim praprotnim listjem in kimajočimi cvetovi v nasičenih pastelnih barvah dodajo vrtu barvo in teksturo. Zanimive so tudi za razne žuželke, ki so v iskanju nektarja, kot so metulji in čebele. Načeloma so enostavne za vzdrževanje, čeprav je lahko težava ravno v tem, da privabijo zares veliko število majhnih živalic, tudi tistih manj zaželenih. Najhujši problem so listne zavrtalke, vendar sledi na listih, ki jih puščajo, čeprav niso privlačne, za rastline v resnici niso usodne. V zdravem vrtu bodo te rastline preživele tudi kakšno lačno žuželko.  

Cvetove boste našli v rožnati, rumeni, vijolični in rdeči barvi, rastlina pa se po končani sezoni pogosto zaseje kar sama. Orlice so vajene rahle sence, zato so še posebej primerne za senčne vrtove.

Orlice
Orlice FOTO: Adobe Stock

Hojhera

Hojhere so privlačne rastline kot nalašč za gojenje v senci. Izbirate lahko med številnimi kultivarji v različnih nenavadnih barvah in oblikah. Nekateri so tolerantni na suha tla, drugi pa imajo raje vlažne habitate. Sadimo jih pozno jeseni ali zgodaj spomladi. Ker je njihova rast srednje hitra, so odlična izbira za skalnjake in obrobne rastline. Čeprav so trajnice, je njihova življenjska doba kratka, zato jih je treba redno deliti. 

Hojhera
Hojhera FOTO: Adobe Stock


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698