Letni čas je ključnega pomena
Na splošno je idealna sezona sajenja na prosto med pomladjo in jesenjo. Spomladi so dnevne temperature običajno že precej prijetne, zato se lahko v tem času lotimo pripravljalnih del, kot je obdelava zemlje, priprava komposta in podobno. To je tudi čas, ko lahko začnemo razmišljati o sajenju enoletnih cvetlic.
Jesen je še drugo obdobje intenzivnega dela na vrtu. Tla so takrat običajno še topla, kar omogoča rast korenin, vse dokler ne pride zmrzal. Ker je jesenska rast bolj počasna in manj bujna, v tem obdobju zalivamo manj pogosto.
Čas za jesensko sajenje se običajno konča šest tednov, preden pritisne močan mraz in tla zmrznejo.
Pri sajenju vedno upoštevajte splošne vremenske razmere. Če imate opravka z zelo mokro pomladjo, z obdelavo tal počakajte še kakšen teden. Če pa je bilo poletje še posebej vroče, je morda najbolje, da potrpežljivo počakate do jeseni in svoje poletne rastline posadite zgodaj v jeseni.
Nekatere rastline sadimo v obdobju mirovanja, torej pozno jeseni in pozimi
Upoštevajte, da so nekatere rastline na voljo le ob določenih obdobjih leta in samo to določa njihovo sajenje. Na primer, nekatere vrtnice in drevesa se prodajajo z golimi koreninami, kar pomeni, da jih je treba saditi le v sezoni mirovanja, to je pozno jeseni in pozimi. Po drugi strani pa morajo čebulice, da spomladi zacvetijo, zimo preživeti v zemlji.
Ob vsem tem je tukaj nekaj splošnih smernic o tem, kdaj posaditi različne vrste rastlin, da bo vaš zelenjavni in okrasni vrt uspeval vse leto.
Trajnice, ki so gojene v loncih
Optimalni čas za presajanje rastlin v posodah je jesen, saj s tem poskrbimo, da bodo imele rastline dovolj časa, da se ustalijo, preden pride pomlad in začnejo poganjati nove korenine ter intenzivno rasti.
Kdaj posaditi čebulice
Čebulice pogosto potrebujejo eno ali dve hladni sezoni, preden začnejo cveteti. Spomladi cvetoče čebulnice, kot so tulipani in narcise, zato sadimo jeseni in zgodaj pozimi – okoli septembra in oktobra. V nekoliko toplejšem podnebju še kakšen teden kasneje.
Poleti cvetoče čebulnice, kot so dalije, lilije in gladiole, posadimo zgodaj spomladi, ko mine zadnja zmrzal. Jeseni cvetoče krokuse pa je treba saditi pozimi, da spomladi poženejo liste in nato pozno poleti zacvetijo.
Kdaj saditi trajnice in rastline z golimi koreninami
Rastline z golimi koreninami – običajno sadna drevesa, vrtnice in druge trajnice – je treba posaditi takoj, da se njihove korenine ne izsušijo ter da ne prekinemo njihovega mirovanja v hladnem obdobju. Te rastline so za presajanje običajno na voljo od novembra do marca.
Kdaj posaditi enoletne cvetlice
Medtem ko trajnice posadimo samo enkrat in vedno znova poženejo, ko je pravi čas, je treba enoletne rože posaditi vsako leto znova. Vsaka vrsta ima svoje zahteve, ki so odvisne tudi od podnebja.
Spomladansko sajenje: mačeha, veliki odolin, ognjič, cinija, hortenzija in petunija
Poletno sajenje: rudbekija, nagelj, lantana, cinija, ognjič, sončnica
Jesensko sajenje: krizantema, petunija, lepe očke, mačehe
Zimsko sajenje: vijolice, ostrožnik, jeglič in modri glavinec
Kdaj saditi zelenjavo in užitne rastline
Pridelki, ki jih vzgajamo za hladno sezono, kot so špinača, brokoli in ohrovt, najbolje rastejo, ko se temperature gibljejo med 3 in 18 stopinj Celzija. V večini območij lahko te hladnoljubne vrste posadite dva do štiri tedne pred zadnjo spomladansko zmrzaljo. Po drugi strani pa poletna zelenjava ne mara hladnega vremena, zato jo posadite spomladi, po datumu zadnje zmrzali, ko nočne temperature ne padejo pod 10 stopinj Celzija.
Ko sestavljate urnik sajenja, so ključni dejavniki, katero zelenjavo in zelišča želite gojiti, kako občutljivi so ti pridelki na zmrzal in ali jih nameravate gojiti iz semen ali kupiti sadike.
Spomladansko sajenje: kumare, paradižnik, paprika, bob, bučke, rukola
Poletno sajenje: buče, fižol, kumare, paradižnik, paprika, stročji fižol, bučke
Jesensko sajenje: zimske buče, pesa, korenje, brstični ohrovt, brokoli, cvetača, zelje, solate, špinača in blitva
Prezimna zasaditev: špinača, ohrovt, brokoli, brstični ohrovt, pesa, korenje in blitva
Kdaj posaditi drevesa in grmovnice
Pomlad in jesen sta idealna za sajenje dreves in grmovnic. Listavci, vključno z drenom, magnolijo in hrastom, se dobro obnesejo, če jih posadimo spomladi, saj potrebujejo več časa, da se po presajanju prilagodijo na novo rastno okolje.
Zimzeleni grmi, kot sta pušpan in rododendron, so dovzetni za zimske poškodbe, zato je prav tako priporočljivo spomladansko sajenje. Drevesa iglavcev, kot so bor, jelka in brin, imajo raje toplejšo zemljo in jih je zato presajamo pozno poleti do zgodnje jeseni.
Spomladanska zasaditev: dren, magnolija, hrast, pušpan, rododendron
Jesensko sajenje: bor, jelka in brin
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV