Na Kmetijskem inštitutu Slovenije, medtem ko so se temperature ozračja konec marca precej zvišale, zdaj pa ob dežju upadle, svetujejo, da se s setvijo in presajanjem na prosto ne hiti. "Tla morajo biti dovolj ogreta. Prehitro presajanje v hladno zemljo ne pospeši zgodnosti pridelka, ravno nasprotno, ker se rastlina več dni muči v hladni zemlji, je manj odporna na bolezni in lahko še hitreje propade," so pojasnili za Slovensko tiskovno agencijo (STA).
"Različne zaščite običajno ščitijo zgolj nadzemni del rastlin, korenin pa ne, zato te v mrzli zemlji ne sprejemajo hranil, rastlina ne raste. Pod zaščito se lahko prične nabirati vlaga in z njo tudi mnoge glivice. Kadar so tla dobro ogreta in rastline zaščitene s prekrivko, dobro utrjene sadike tistih vrst, ki jih sicer že lahko sadimo oz. sejemo v tem času, ne bodo utrpele poškodb ob krajših nočnih ohladitvah okoli ledišča," so navedli.
In kaj lahko sejemo?
Ko se vrhnja plast tal ogreje na pet stopinj Celzija, se na prosto po pojasnilih inštituta lahko seje korenček, mesečna redkvica, grah, bob, solata, špinača, peteršilj, pastinak, motovilec, črni koren, podzemna koleraba (posevke pokrijemo z vlaknato folijo) in sadimo čebulček, šalotko in česen. Sredi aprila lahko na prosto sadimo zgodni krompir in sadike odpornejših zelenjadnic: čebulo, glavnato solato, zgodnje zelje, kolerabico, zgodnjo cvetačo in brokoli, ohrovt, poletni por.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV