Dominvrt.si
kmetija nevihta

Kmetje se držijo za glave

STA
24. 07. 2018 08.11
0

Večja količina dežja letos ne greni počitnic le vsem tistim, ki so pričakovali sončne dni, da bi uživali ob morju. Negativne učinke prepogostega deževja čutijo predvsem slovenski kmetje.

kmetija škoda
kmetija škoda FOTO: iStockphoto

Medtem ko so bili letos pomladni meseci v Slovenji bolj suhi, pa najtoplejši del leta spremlja pogosto deževno vreme, ki je neugodno za del kmetijstva. Kmetje imajo letos težave pri sušenju trav in z napadi plesni. Sicer pa so hidrološke razmere v državi nekje v povprečju, le v Zgornjem Posočju in na Obali je trenutno nekoliko manj vode. "Količine padavin so sicer v mejah normale, problem je to, da je bilo doslej malo suhih dni oziroma ni bilo obdobij, ko bi bilo nekaj suhih dni zapored," je  dejal Gregor Gregorič z oddelka za agrometeorologijo Agencije RS za okolje (Arso).

To za kmete predstavlja precej težav pri košnji, saj le stežka posušijo travo, problem je tudi pri žetvi žit. Vremenske razmere z veliko vlage povzročajo težave tudi pridelovalcem krompirja in vinogradnikom, predvsem zaradi napadov plesni, je povedal Gregorič.

kmetija nevihta
kmetija nevihta FOTO: iStockphoto

Neurja poškodujejo pridelek

Škodo v kmetijstvu povzročajo tudi neurja, tudi tista manjša, ki morda samo delno poškodujejo pridelek, a so rastline zaradi tega bolj občutljive in potrebujejo dodatno skrb za odpornost in zaščito. Zaradi takšnega vremena se praviloma poveča tudi poraba fitofarmacevtskih sredstev, je dejal Gregorič. 

Podobno ugotavljajo tudi na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS). "Letošnje leto je radodarno s padavinami, kar je ugodno za rast vrtnin, travinja, koruze. Padavine pa težave povzročajo pri spravilu travinja in pri žetvi žit. Prav tako se opaža večjo občutljivost rastlin na bolezni v trajnih nasadih, to je v sadovnjakih, vinogradih in hmelju," je razmere opisal vodja sektorja za kmetijsko svetovanje pri KGZS Igor Hrovatič.

Kot je še dodal, so letos tudi lokalna neurja po Sloveniji posameznim kmetijam povzročila veliko škode. A je generalno gledano po njegovih besedah letos škoda zaradi vremenskih ujm precej manjša kot v minulih letih.

Bo prodaja fungicidov, herbicidov in insekticidov narasla?

"Letošnje trenutne vremenske razmere z visokimi temperaturami in veliko vlage so idealne za razvoj glivičnih bolezni. Vendar pa zaradi zakasnitve spomladi in prisilnega dozorevanja nekaterih poljščin, med drugim žit in krompirja, ocenjujemo, da letošnja prodaja ne bo bistveno večja od lanske," pa je ocenila prokuristka Združenja proizvajalcev, distributerjev in zastopnikov fitofarmacevtskih sredstev Giz fitofarmacije Renata Fras Peterlin. V Gizu pričakujejo manjši porast prodaje pri fungicidih, pri herbicidih in insekticidih pa ocenjujejo, da bo prodaja enaka kot običajno. Opažajo padec prodaje sredstev proti pršicam. Letno se v Sloveniji sicer proda med 960 in 1000 ton aktivnih snovi, ki se uporabljajo v fitofarmacevtskih sredstvih, prodaja pa se v zadnjih letih stalno zmanjšuje.

Sicer pa je bil večji del Slovenije do nedavnega precej dobro založen z vodo in še zdaj je večinoma podobno. Nekoliko manj vode je trenutno v Zgornjem Posočju, kjer je vode manj, kot je povprečje za ta čas, in na Obali. V Zgornjem Posočju namreč v zadnjih dveh mesecih ni bilo toliko padavin kot drugje po državi, je za STA pojasnil vodja oddelka za hidrološke napovedi pri Arsu Janez Polajnar.

Glede reke Soče je še pojasnil, da poletni nalivi ne prispevajo veliko k povečanju vodnatosti te reke, ker je njeno porečje kraško. Da se pozna na vodnatosti Soče, mora biti padavin res zelo veliko, prav tako morajo biti dolgotrajne. Za Sočo tako velja, da je lahko kdaj pri nižjem vodostaju tudi bolj nevarna za tiste, ki se ukvarjajo z vodnimi športi, ker se pojavijo nove ovire, prehodi so drugačni, prav tako je na nekaterih delih lahko težje prehodna.

Skedenj
Skedenj FOTO: Profimedia
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698