Voodoo lilija, vražji jezik ali tako imenovana konjak rastlina je prav zares osupljiva. Čeprav je v azijskih državah že dolgo poznana in priljubljena kot del prehrane, pa je zanimanje zanjo pri nas v zadnjem času naraslo zato, ker naj bi uživanje izdelkov iz konjak moke učinkovito pomagalo pri hujšanju. Ampak kaj sploh je konjak ali glukomanan?
Konjak ali voodoo lilija s svojim zanimivih videzom prepriča na prvi pogled, po drugi strani pa je njen vonj nekoliko manj prijeten – da ne rečemo kar smrdeč. Ta sicer igra vlogo pri opraševanju, saj spominja na razpadajoče mrtve živali, ki pritegnejo muhe in druge žuželke.
Kako izgleda voodoo lilija?
Socvetje voodoo lilije se začne z osrednjim zeleno-belo pegastim steblom, ki je precej podobno tudi drugim rastlinam tega rodu. Na vrhu stebla je okrogla struktura, podobna cvetnemu listu, ki je pravzaprav spremenjeni list. Na prvi pogled spominja na rastlino sobna kala, saj je sestavljen iz cvetnih listov vijolične do rdečkasto-vijolične barve. Znotraj spremenjenega cveta najdemo tudi vir edinstvenega vonja te rastline. Po cvetenju se pojavi en sam orjaški sestavljeni list.
Ker so v nepredelani obliki prav vsi deli rastline strupeni, tako za ljudi kot hišne ljubljenčke, je ne postavljamo v njihovo bližino.
Je konjak mogoče gojiti tudi pri nas?
Če želite rastlino posaditi zaradi čudovitih cvetov, naj vas neprijetni vonj ne odvrne. K sreči namreč intenzivno cvetenje traja le kakšen teden, medtem ko boste v njenem videzu lahko uživali precej dlje časa. To edinstveno vrsto, ki jo posadimo spomladi, je enostavno gojiti, čeprav lahko traja od tri do pet let, da cvetovi dozorijo.
Konjak je užiten le v predelanem stanju
Pri konjaku poleg cvetov cenimo tudi njegov koren, ki je v predelih Azije precej pogosta sestavina v kulinariki. Gre pravzaprav za škrobnat gomolj, ki raste pod zemljo. Stebelni koren se uporablja za izdelavo bogatega vira topnih prehranskih vlaknin, znanih kot glukomanan.
V predelih Azije ga že dolga leta uporabljajo kot tradicionalno zdravilo, pri nas je pa postal znan kot osnovna sestavina za pripravo rezancev in drugih jedi. V zahodnem svetu se uporablja kot prehranski dodatek in prehransko dopolnilo za zniževanje holesterola, izboljšanje presnove ogljikovih hidratov in pomoč pri odvajanju blata.
Prednosti konjaka
Visoka vsebnost vlaknin v konjaku ima številne koristi za zdravje. Topne vlaknine pomagajo zniževati raven holesterola in glukoze v krvi ter pripomorejo k urejeni prebavi. Študija iz leta 2008 je pokazala, da lahko glukomanan pomaga pri preprečevanju zaprtja.
Glukomanan je znan kot koristno živilo pri hujšanju
Gomolj konjaka, ki je pravzaprav škrobnat podzemni koren, se uporablja za pripravo hrane, kot so rezanci in 'riž'. Visoka vsebnost glukomanana, v vodi topne prehranske vlaknine, povzroči daljšo sitost, zaradi česar naj bi se priporočala ljudem, ki želijo zgubiti del telesne mase. Vendar pa raziskave na tem področju še niso dolgotrajne in je odgovor na vprašanje, ali dodatki za hujšanje, ki vsebujejo konjak, zares delujejo ali ne, še vedno predmet razprave.