Dominvrt.si
Nabiranje kopriv

Koprive veljajo za eno najstarejših zelišč na svetu

Dominvrt.si
16. 08. 2024 05.00
0

Kopriva (Urtica dioica) je hitro rastoča zelnata trajnica, ki jo običajno obravnavamo kot plevel, le redko pa jo gojimo kot vrtno rastlino, čeprav njena prehranska vrednost nikakor ni zanemarljiva. Poglejmo, zakaj bi se v naši prehrani morala znajti bolj pogosto in kako preprečiti, da bi nas ob nabiranju opekla.

Koprive prepoznamo po pokončnih steblih, ki zrastejo od pol do enega metra visoko, in zelenih koničastih listih z nazobčanimi robovi in mehko površino. Listi in stebla so pokriti s finimi dlačicami, ki ob dotiku na koži pustijo pekoč občutek.  

Medtem ko večina obravnava koprivo kot škodljiv plevel, jo včasih sadijo namenoma, ker služi kot hrana za ličinke več metuljev, kuhani listi pa imajo podoben okus kot špinača in so precej bogati z vitaminoma A in C ter nekaterimi drugimi hranili.  

Koprive po videzu spominjajo na meto.
Koprive po videzu spominjajo na meto. FOTO: iStockphoto

Ta zelnata rastlina je sicer zaradi svojih izjemnih zdravstvenih koristi cenjena že tisočletja. Od spodbujanja apetita in lajšanja simptomov stresa do umirjanja vnetnih stanj, vse te težave lahko olajša.  

Koprive že od nekdaj veljajo za zdravilno rastlino

Kopriva je starodavna zdravilna rastlina, ki so jo prvi dokumentirali menihi v Evropi v devetem stoletju. Že v tistem času so jo uporabljali zaradi sposobnosti zmanjševanja stresa in tesnobe. Iz njih so pogosto delali razne zvarke in napoje. Danes je to rastlino mogoče najti v lekarnah in trgovinah z zdravo prehrano – najpogosteje v obliki čajnih pripravkov in kapsul, ki omogočajo enostavno uživanje.  

Zdravstvene koristi kopriv

Koprive imajo številne močne zdravstvene koristi, ki temeljijo na njihovi sestavi, bogati z antioksidanti. Poleg tega, da pomagajo zmanjšati vnetja v telesu, se lahko uporabljajo tudi za zdravljenje prebavnih težav, vključno z drisko ali zaprtjem. Koprive so tudi učinkovito naravno pomirjevalo, ki pripomore k boljšemu spancu, če jih zaužijemo pred spanjem. Poleg tega lahko pomagajo pri sprostitvi mišic in zmanjšanju bolečin zaradi vnetja. Koprive tudi krepijo imunski sistem in so domnevno celo učinkovite v boju proti nekaterim vrstam raka.

Kako jih vključiti v svojo prehrano

Obstaja veliko načinov uživanja kopriv. Dodate jih lahko solatam, juham, smutijem ali čajem. Za izboljšanje okusa jih lahko zmešate tudi z medom, limoninim sokom in drugimi začimbami. Izvleček koprive naj bi se uporabljal za zmanjševanje napihnjenosti in izboljšanje prebave. Poleg omenjenega se odlično obnesejo kot nadomestek špinače v vsakodnevni prehrani. 

Iz kopriv lahko pripravimo tudi kremno juho.
Iz kopriv lahko pripravimo tudi kremno juho. FOTO: Profimedia

Recept za koprivno juho najdete TUKAJ. 

Varna uporaba kopriv

Za varno uporabo kopriv je pomembno vedeti, da so lahko nekateri posamezniki alergični ali občutljivi nanje. Vedno se posvetujte s svojim zdravnikom ali farmacevtom, preden vzamete kateri koli zeliščni dodatek ali dodate novo vrsto zelišč v svojo prehrano. Poleg tega koprive v prahu niso priporočljive za nosečnice ali doječe matere.  

Nasveti za nabiranje kopriv

Ste že kdaj želeli nabrati koprive, pa ste se bali ožiga? Koprive vsebujejo pekočo snov, ki ob prenosu na kožo povzroči izpuščaje in srbečico, zato je pomembno, da se nabiranja lotimo pravilno. Najpomembnejši nasvet, ki ga nikakor ne prezrite, je ta, da pri nabiranju kopriv vedno nosite zaščitne rokavice. Za zaščito rok pred ožigi koprivnih listov so najbolj primerne debele usnjene ali gumijaste rokavice. Poleg tega oblecite dolge rokave in hlače, ki zaščitijo preostale dele telesa. Koprive nabirajte na odprtih območjih brez veliko plevela in grmičevja. Če želite zagotoviti, da nabirate pravo zelišče, koprive iščite na odprtih, dostopnih mestih. Ne pobirajte jih v zaraščenem plevelu, visoki travi ali grmičevju. Prepričajte se, da gre res za koprive in ne katero drugo rastlino, ki bi potencialno lahko bila strupena – koprive imajo srčasto nazobčane liste s pekočimi dlakami na spodnji strani in nekoliko spominjajo na meto.

Najboljši način za nabiranje kopriv, da vas te ne ožgejo, je, da jih porežete s škarjami in shranite v košaro ali vrečko.

Te gosenice se pogosto pojavijo spomladi
Preberi še
Te gosenice se pogosto pojavijo spomladi
Hrana, ki jo je dobro uživati v poletnih mesecih
Preberi še
Hrana, ki jo je dobro uživati v poletnih mesecih
Kaj je tatsoi, zelenjava, ki bo preživela tudi mrzlo zimo?
Preberi še
Kaj je tatsoi, zelenjava, ki bo preživela tudi mrzlo zimo?


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698