Dominvrt.si
Koromač

Koristen za odrasle in otroke

N.J.
14. 08. 2018 08.18
0

Koromač je zelenjava, ki jo prepoznamo po mesnatem belem gomolju, ki ga tvorijo tesno prilegajoči se listi, iz stebel pa poganja izjemno nežno zelenje, ki je, tako kot gomolj, užitno. Zakaj bi si ga sploh omislili?

Koromač
Koromač FOTO: Thinkstock

Koromač (znan tudi kot sladki komarček) je bogat z vitaminom C, minerali in vitamini skupine B. Je izvrsten za izboljšanje prebave in pomaga v primeru prebavnih težav. Umirja razdražen želodec, pomaga pri krčih, težavah z mehurjem. Pomaga tudi za pomiritev prebavnih težav pri novorojenčkih. Prav tako bi si ga morale privoščiti ženske z menstrualnimi težavami, daj blaži bolečine pri krčih. Priporoča se tudi vsem doječim materam, saj spodbuja nastajanje mleka. Primeren je tudi za vse s kardiovaskularnimi težavami, za revmatska in kožna obolenja, pripravek pa si lahko pripravite tudi v primeru dražečega kašlja, za umivanje obraza ali ga grgrate, če imate težave s slabim zadahom.

Deluje tudi pomirjujoče in je tako odličen, če smo pod stresom, nemirni, razdraženi.

Uživanje: Pripravite si ga lahko kar svežega v solati ali iz njega pripravite čaj. Več receptov najdete TUKAJ.

⇒ Sveže nastrgan koromač prelijte z vrelo vodo in pustite stati 3–5 minut. Čaj je pripravljen.

Za otroke: Pripravite blag čaj (žlico nastrganega koromača) in ga v primeru prebavnih težav, za pomiritev pri krčih … ponudite dojenčkom oziroma novorojenčkom.

Za odrasle: pripravite močnejši čaj – 2 žlici nastrganega koromača prelijte z vrelo vodo in počakajte 3–5 minut.

Otečene oči: V skodelico čaja namočite kosem vate, ga postavite na zaprte veke in prekrijte s suho krpo, da se ne ohladi prehitro. Lahko tudi zaprete oči in poskusite zdržati nekaj časa nad paro vrelega komarčkovega čaja. Preko glave se pokrijte s kuhinjsko krpo ali brisačko in poskusite tako zdržati 20 minut.  

Za čiščenje kože: Pripravite si komarčkov čaj in si privoščite 20-minutno parno kopel. Izboljšali boste prekrvavitev in očistili kožo.

Če pripravljate čaj za dojenčke, zmešajte enake količine koromača, janeža, kumine in korijandra. Eno žlico sveže zdrobljene ali mlete mešanice prelijte s skodelico vrele vode in počakajte 3–5 minut. Ponudite dojenčku oziroma starejšemu otroku. Za odrasle pripravite čaj tako, da z vodo prelijete 2 žilici mešanice.

Prav zaradi njegove vsestranskosti je dobro, če nekaj prostora na svoji gredici namenite tudi tej rastlini.

Koromač
Koromač FOTO: Thinkstock

► Ločite koromač od kopra?

Koromač, ta sredozemska rastlina, zaradi ugodne klime, najbolje uspeva na Primorskem. Tla, v katerih najbolje uspeva, morajo biti dobro odcedna. Rastlina sicer potrebuje precej vode za rast, a se mora zemlja hitro sušiti. Najboljša je zato sončna lega, saj bo tudi v primeru dežja zemlja hitreje suha.

Raste med pomladjo in jesenjo, pobira pa se ga septembra in oktobra oziroma še pred prvo slano. Setev pred drugo polovico junija običajno privede do tega, da zacveti, zato je bolje, če ga sejemo v juliju, v avgustu pa ga še lahko presajamo, če smo vzgojili sadike. Pri tem moramo biti pozorni, da presadimo skupaj s koreninsko grudico, sicer se sadike po presajanju ne bodo prijele. Sadik naj bodo v vrstah, ki naj bodo okoli 40 cm narazen, med sadikami pa pustite po 30 cm prostora, da ne pride do križnega opraševanja. To bi namreč povzročilo izgubo arome.

Če je v vaši gredici poleg drugih zelenjadnic, mu najdite prostor med solato, grahom, slabše pa bo, če mu boste odredili prostor v bližini fižola, kumine, luštreka, koriandra, paradižnika, pastinaka.

Istrski koromač
Istrski koromač FOTO: osebni arhiv
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698