
Vodna kreša je poznana kot ena najstarejših rastlin z izjemnimi blagodejnimi učinki. Cenil jo je celo slavni grški zdravnik, oče medicine Hipokrat, in jo priporočal za zdravljenje pljučnega katarja, zobobola, bolezni grla in hripavosti, pri starih Grkih, Egipčanih in Rimljanih pa je vodna kreša slovela kot močno sredstvo, ki vrača energijo.
Egipčanski faraoni so svojim sužnjem vsak dan dajali sok iz vodne kreše za ohranjanje moči, kar naj bi vplivalo na njihovo produktivnost. Da je res nekaj na tem, dokazuje tudi nedavna mednarodna raziskava, katere izsledki so razkrili, da naj bi bila ta zelena listnata zelenjadnica trenutno ’številka 1’ med najbolj zdravimi zelenjadnicami na svetu.

Pravi eliksir zdravja
Vodna kreša vsebuje več železa kot špinača, več vitamina C kot pomaranča in več kalcija kot mleko, dokazujejo izsledki študije v Ulstru, objavljene v American Journal of Clinical Nutrition. Hkrati vsebuje še 15 esencialnih vitaminov in mineralov, gorčične glikozide, eterična olja in grenčine, veliko vitaminov A, C in K ter rudninskih soli, bogata pa je tudi z antioksidanti, kot sta lutein in zeaksantin.
Kot rečeno, so pozitivni učinki kreše znani že stoletja, v zadnjih desetletjih pa so jih z najrazličnejšimi raziskavami tudi dokazali in celo podaljšali seznam. Zaradi vseh naštetih zdravilnih učinkovin jo danes poznamo kot naravno sredstvo, ki do neke mere odpravlja poškodbe DNK v belih krvnih celicah in ima sposobnost nadzorovanja rasti ter širitve raka, hkrati povečuje število koristnih snovi in zmanjša količino škodljivih snovi v krvi, je odlična v boju proti prostim radikalom, priporočajo pa jo tudi pri pljučnih obolenjih in bronhitisu, saj pospešuje izkašljevanje. Leta 1618 je priznani strokovnjak za rastline zapisal, da vodna kreša pomaga pri težavah bolezni mehurja in ledvic, prav tako spodbuja delovanje jeter in žolčnika ter ugodno deluje pri nerednem delovanju ščitnice, preprečuje pa tudi zobno gnilobo in razjede na ustni sluznici. Ker vsebuje krom v sledeh, lahko z dodajanjem kreše v prehrano povečamo občutek sitosti, če pa iz kreše pripravimo sok ali čaj, pomaga odvajati vodo iz telesa. Izsledki zgoraj omenjene študije so pokazali, da se lahko z rednim uživanjem kreše zaščitimo celo pred rakom, konec koncev pa je tudi odličen vir naravne zaščite pred vsakdanjim stresom in strupenimi snovmi.
Vodna kreša je tudi sestavni del mnogih kozmetičnih izdelkov, kot so šamponi, losjoni, kreme in maske za obraz, tisti, ki prisegate na domače izdelke, pa si jo lahko zmešate tudi v doma narejene pripravke za nego. Krešin sok lahko s pomočjo vate nanesemo na aknasto kožo in tudi na pegice, če se jih želimo znebiti, poleg tega nam bo pomagal do bolj enakomernega in svetlega tena.
Kako jo vzgajati?
Krešo lahko gojimo kjerkoli in kadarkoli. Spomladi in poleti je lahko na vrtu, kjer bo uspevala tudi na gredicah z manj sonca, v jesenskih in zimskih mesecih pa jo imamo v posodi ali koritu na okenski polici. Še najbolje pa bo, da jo imamo kar vse leto v posodah ali zabojih. Semena kreše kupimo ali pridobimo, dobro pa je, da so ekološko pridelana. Paziti moramo, da je zemlja, v katero smo posejali krešo, ves čas vlažna, sicer bodo mladi sejančki propadli, idealna temperatura za rast pa je med 18 in 22 stopinj Celzija. Lističe porežemo in uporabimo, ko zrastejo nekje med 5 in 8 centimetrov. To višino poleti doseže že po desetih dneh, pozimi pa potrebuje kakšen teden več. Zaradi hitre rasti je dobro, da jo sejemo vsakih 14 dni, če želimo, da nam je ves čas na voljo. Režemo jo lahko, dokler lističi ne porumenijo.
Uporaba vodne kreše
Kreša je odličen dodatek jedem. Nekateri pravijo, da njen okus spominja na hren, spet drugi ga primerjajo z gorčico ali redkvijo. Lahko jo nasekljamo in dodamo različnim namazom, juham, omakam za testenine, juham, enolončnicam, solatam … Malce se poigrajte z okusi, če pa v kuhinji neradi eksperimentirate po svoje, lahko nekaj okusnih receptov najdete TUKAJ!
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV