Čas cvetenja
Krizanteme cvetijo predvsem v jesenskih mesecih, običajno od septembra do novembra, odvisno od sorte in podnebnih pogojev. V tem času, ko so temperature nekoliko nižje, dnevi pa krajši, dosežejo svoj vrhunec. Cvetenje traja od šest do deset tednov, kar jim omogoča, da krasijo vrtove in okenske police vse do pozne jeseni oz. začetka zime. Redno obrezovanje in odstranjevanje odcvetenih cvetov lahko še podaljša obdobje cvetenja, saj rastlina usmerja svojo energijo v razvoj novih cvetov namesto semen.
Kdaj to storiti?
Najboljši čas za odstranjevanje je takrat, ko cvetovi že izgubijo svojo barvo, a še niso popolnoma posušeni. To običajno pomeni, da jih je treba odstranjevati enkrat na teden oz. najpozneje dva med cvetenjem.
Kako to storiti?
Uporabite čiste vrtne škarje ali prste in odstranite odmrle cvetove nekaj centimetrov pod cvetličnim glavkom. To spodbudi rastlino, da preusmeri energijo v razvoj korenin in novih cvetov.
Pogoji za uspešno rast
Da bi uspešno rasle in cvetele, potrebujejo naslednje pogoje:
Sončna lega: Večina vrst krizantem najbolje uspeva na območjih, kjer prejmejo vsaj šest ur sončne svetlobe na dan. Čeprav se lahko prilagodijo delni senci, je pomembno, da imajo dovolj svetlobe, saj bo to spodbudilo nastanek večjega števila cvetov. V vročih podnebjih je priporočljivo, da jih zaščitimo pred najmočnejšim opoldanskim soncem, kar lahko prepreči poškodbe zaradi vročine.
Kakovostna zemlja: Potrebujejo dobro odcedno zemljo, saj lahko slaba drenaža povzroči gnitje korenin. Če imate težko glineno ali zbito zemljo, jo lahko obogatite s kompostom ali kakovostno vrtno zemljo.
Zalivanje: Med rastjo in cvetenjem je pomembno, da so rastline redno zalivane, vendar ne prekomerno. V hladnejših mesecih potrebujejo manj vode, saj se zemlja počasneje suši.
Gnojenje: Pomagajte jim s hranili. V pomladnem obdobju lahko uporabite gnojilo z visokim deležem dušika, medtem ko se jeseni najbolje odzivajo na gnojila z višjo vsebnostjo fosforja, ki spodbuja razvoj korenin.
Zakaj so tako priljubljene v jeseni?
Predvsem zaradi svojih bogatih in raznolikih barvnih odtenkov, ki prinašajo živost v vrtove in terase, ko druge rastline že izgubljajo svoje liste ali cvetove. Poleg tega so večinoma odporne na hladnejše temperature, kar nam omogoča, da bogatijo prostor v hladnejših dneh.
Pogoste napake pri njihovem vzdrževanju
Čeprav so relativno enostavne za vzdrževanje, se pri tem pogosto pojavljajo določene napake, ki lahko vplivajo na njihovo zdravje in cvetenje. Za vas smo zbrali nekaj najpogostejših napak in nasvetov, kako se jim izogniti:
Sajenje prepozno v jeseni: Ena najpogostejših napak je, da jih sadimo prepozno v sezoni, ko temperature že preveč padejo. Če jih posadimo prepozno, se njihove korenine ne bodo imele časa ustaliti pred prihodom zmrzali, kar pomeni, da ne bodo preživele zime. Najbolje jih je posaditi konec poletja ali zgodaj jeseni, ko imajo še dovolj časa za razvoj.
Prekomerno gnojenje: Med rastjo je za razvoj listov in vej dovolj dušik, po začetku cvetenja pa lahko prekomerno gnojenje le-to zavira. Jeseni uporabite gnojilo z višjo vsebnostjo fosforja za boljše koreninsko razvijanje.
Zanemarjanje zalivanja: Čeprav se zemlja v hladnejših dneh ne suši tako hitro, krizanteme še vedno potrebujejo redno zalivanje, dokler zemlja ne zmrzne. Preverjajte vlago v prsti in zalivajte, ko je zgornji centimeter zemlje suh.
Prehitro obrezovanje: Po končanem cvetenju je priporočeno odstranjevanje odmrlih cvetov, vendar to ne sme biti prekomerno, saj lahko oslabi rastlino. Počakajte do naslednje pomladi, da jo znova obrežete.
Pozno ščipanje rastnih vršičkov: Ščipanje spodbuja bujnejšo rast vej. To storite v zgodnjem poletju, da rastlina razvije čim več vej in posledično več cvetov.
Neizboljšanje drenaže: Slaba drenaža lahko povzroči gnitje korenin in razne bolezni. Poskrbite, da je zemlja dobro odcedna, še posebej v hladnejših podnebjih.
Kje se še znajdejo?
V trgovinah je danes moč kupiti čaj krizanteme, prodajajo pa tudi ekstrakte krizantem, ki so sestavina kozmetičnih izdelkov. Poleg tega se njihovo cvetje znova vzpostavlja kot pomemben del višje kulinarične identitete, saj kot dekoracija na krožniku spremlja številne specialitete. Rastlina obenem velja za zmerno močno zelišče. V tradicionalni kitajski medicini se za zdravljenje največkrat uporabljata vrsti C. indicum in C. morifolium. Namenjeni sta lajšanju prehladov, uporabljata se pri vročičnih stanjih in glavobolih ter za zniževanje krvnega pritiska in urejanje prebave.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV