Dominvrt.si
Limonovec

Preprosti nasveti, kako gojiti limonovec v loncu

J.V.
19. 05. 2023 05.00
0

Ste vedeli, da obstajajo obstajajo miniaturne sorte limon, ki jih je mogoče odlično gojiti tudi lončkih, tako da za njihovo gojenje ni nujno, da potrebujete vrt? Enako lepo bo namreč rasla na balkonu in terasi.

Limona oziroma limonovec, kot se reče drevesu, na katerem rastejo limone, lahko gojimo tudi doma. Zanj ne potrebujemo velika vrta, saj odlično uspeva tudi v loncu na terasi. V nadaljevanju razkrivamo nekaj koristnih nasvetov za gojenje limonovca v loncu, katerega oranžni cvetovi ne bodo le popestrili balkona, ampak bodo na njem zrasli tudi sočni plodovi. 

Limonovec
Limonovec FOTO: Adobe Stock

Kakšne so njegove značilnosti?

Limonino drevo je zimzeleno drevo, ki lahko doseže višino do pet metrov. To drevo iz družine Rutaceae je precej dolgotrajno, zato lahko ob pravilni negi uspeva na vrtu ali terasi več let. Doma je v Aziji, zanj pa je značilno olesenelo deblo rahlo rumenkaste barve in razvejanost. Njegovi listi so veliki, ovalni in svetlo zeleni, z značilnim trnom na dnu in zelo aromatični. Tudi pomarančni cvetovi imajo značilen vonj.

Obstaja več sort limon, čeprav je Eureka, imenovana tudi Štiriletno limonino drevo, najbolj razširjena sorta v domačih lončkih in je znana po tem, da obrodi vse leto. Njena slabost je, da ni najbolj odporna na hladno podnebje. Druga široko kultivirana alternativa pa je limona Primofiori, ki je najhitrejša v obliki pridelave.

Kako gojiti limonovec v loncu?

Čeprav ga običajno posadimo na vrtu, pa ga lahko gojite tudi v cvetličnem loncu. Treba je vedeti, da če želite uživati v njegovih plodovih in lepotah, ga je priporočljivo zaščititi pred zmrzaljo, saj limona ne prenaša temperatur pod tri stopinje pod ničlo. Pravzaprav je podnebje, v katerem gojite limonino drevo, ključnega pomena za njegov napredek. Idealna temperatura za limonino drevo je med 17 in 28 stopinjami Celzija, na območjih z nižjimi temperaturami pa jo je zato priporočljivo posaditi v lonec in po potrebi preseliti v toplejši prostor ali pokriti z odejo in krpo, ki zadržuje toploto.

Limonovec
Limonovec FOTO: Adobe Stock

Limone potrebujejo vlažen in lahek zrak, da preprečijo izsušitev listov. Iz tega razloga, četudi so posajene v lonec, jih je najbolje postaviti zunaj, kjer lahko prejmejo med šest in osem ur neposredne svetlobe na dan. Ker jo je treba zaščititi pred prepihom in vetrom, jo je najbolje postaviti ob steno, kjer bo bolj zaščitena.

Eden od pogojev za napredek limoninega drevesa je tudi izbira substrata z dobro drenažo, da zemlja ni prepojena z vodo. Dobra izbira je pollahek substrat, rahlo kislega pH in bogat z organskimi snovmi. Uporabite lahko tudi substrat za sukulente ali substrat, specifičen za citruse. Kar zadeva gnojilo, limonino drevo potrebuje periodične odmerke organske snovi, da se lahko razvija in obrodi okusne sadeže. Kompost iz črvov ali specifično gnojilo za limonino drevje se lahko uporablja skozi vse leto, zlasti v toplejših mesecih.

Poiščite gnojilo, ki vsebuje mikrohranila, zlasti železo, mangan in cink. 

Potrebuje veliko vlage v substratu zaradi slabe odpornosti na sušo

Zato je poleti idealno zagotoviti zalivanje na dva dni, še posebej, če temperatura presega 30 stopinj Celzija. Preostanek leta bo dovolj, da to storite enkrat ali dvakrat na teden, odvisno od vremena. Pri zalivanju je treba paziti, da ne zalijete preveč, saj je to za to rastlino lahko usodno. Izberite lonec, ki je 25 odstotkov večji od korenine rastline. Glineni lonec je idealen, ker je za razliko od plastike porozen in z njegovih stranic lahko izhlapeva voda. To pomaga limoninemu drevesu, da dobro raste, saj ne mara premočenja.

Če gojite limonino drevo na balkonu ali katerem koli drugem majhnem prostoru, poskrbite za njegove trne in rastlino imejte v kotu.

Limonovec
Limonovec FOTO: Adobe Stock

Presajanje limoninega drevesa

Vsakih nekaj let na začetku pomladi presadite limonino drevo. Velikost vašega lonca mora biti v skladu z obsegom vašega drevesa. Izogibajte se prevelikim ali majhnim loncem in ne pozabite uporabiti posode, ki je za eno velikost večja od vašega prej uporabljenega lonca.

Še en pomemben element skrbi za nego limonovca je obrezovanje

Tako namreč dobi obliko, ki si jo želimo, in ne zraste več, kot je potrebno. Vsako sezono je potrebno opraviti obrezovanje za vzdrževanje in odstranjevanje vej, ki rastejo v neželenih smereh, pa tudi odstranjevanje tistih, ki so v slabem stanju. Najboljši čas za obrezovanje limoninega drevesa je pozno pozimi in zgodaj poleti.

Kaj narediti, če ga napade bolezen?

Tako kot druge rastline in sadeže lahko tudi limonino drevo napadejo različne bolezni in paraziti, kot so listne uši in rdeči pajki, zelo pogosta pa je tudi težava neustreznega zalivanja in slabo izbranih leg. 

Če vaše limonino drevo ne obrodi, pazite, da je dobro zalito in da ima zadostno zalogo organskih snovi in gnojil. Če to ne deluje, boste morda potrebovali dodaten magnezij in fosfor.

V primeru, da se listi obarvajo rumeno, je ta problem običajno posledica pomanjkanja hranil ali žuželk. Kadar pa so listi nagubani, je najpogostejši vzrok napad citrusnega molja. Odstranite ga lahko s kalijevim milom v razpršilu (1-2 odstotka na liter vode).

Limonina drevesa bodo potrebovala dobro drenažo, zato poskrbite, da ima lonec drenažne luknje. Potrebovali bodo tudi dosledno in redno zalivanje. Če pustite, da se posoda, v kateri raste limonino drevo, posuši, bodo listi limoninega drevesa odpadli. Za gojenje zdravega limoninega drevesa v loncu pa je ključno tudi gnojilo. 
Ali veste, kaj je kumkvat?
Preberi še
Ali veste, kaj je kumkvat?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698