Listne uši so družina žuželk z znanstvenim imenom Aphidoidea. So majhne žuželke, ki predstavljajo pogosto nadlogo na vrtnih in kmetijskih rastlinah. Te drobne škodljivce najdemo na listih, poganjkih in cvetovih številnih rastlinskih vrst. Listne uši se hitro razmnožujejo in lahko povzročijo znatno škodo na rastlinah.
So mehkega telesa in običajno v zeleni, rjavi, črni ali rumeni barvi. Njihovo telo je ovalno, sestavljeno iz treh segmentov – glave, prsnega dela in trebuha. Listne uši imajo dolge, tanke cevke, s katerimi prebodejo tkivo rastline in izsesavajo rastlinski sok.
Kako vemo, da so se na naše rastline naselile listne uši?
Eden izmed najopaznejših znakov prisotnosti listnih uši je medena rosa, sladka tekočina, ki jo izločajo. Medena rosa je posledica presežnega izločanja sladkorjev iz listnih uši. Prisotnost medene rose lahko pritegne mravlje, čebele ali druge žuželke, ki se prehranjujejo s to sladko tekočino.
V Sloveniji jih poznamo nekaj deset vrt, med pravimi listnimi ušmi pa so najbolj znane mokasta kapusova uš (Brevicoryne brassicae), črna fižolova uš (Aphis fabae) in siva breskova uš (Myzus persicae).

Škoda, ki jo povzročajo listne uši
Listne uši povzročajo različne oblike škode na rastlinah. Med hranjenjem izsesavajo rastlinski sok, kar oslabi rastlino. To lahko povzroči zmanjšano rast, ukrivljene poganjke, deformirane liste in cvetove ter celo smrt rastline v hujših primerih. Poleg tega se listne uši prehranjujejo z rastlinskimi hranili, kar lahko privede do pomanjkanja hranilnih snovi za rastlino.
Poleg neposredne škode zaradi prehranjevanja lahko listne uši prenašajo tudi različne bolezni rastlin, kot so virusi. Ko listne uši prebadajo rastlinsko tkivo, lahko virusi, ki so bill prisotni v ušeh, preidejo na novo rastlinsko tkivo in povzročijo bolezenske simptome, kot so rumenenje listov, deformacije ali celo propad rastline. Kadar napadejo vrtnice, pogosto prenašajo virus vrtničnega mozaika.
Njihovi največji naravni sovražniki so pikapolonice, s katerimi lahko njihove populacije obvladujemo tudi na svojem vrtu. Poleg tega obstaja več naravnih načinov za nadzorovanje listnih uši:
1. Milo in voda
Preprost in učinkovit način za odstranjevanje listnih uši je uporaba raztopine mila in vode. V posodo z vodo dodajte nekaj kapljic tekočega mila in dobro premešajte. Nato s pršilko nanesite raztopino na rastline, še posebej na dele, kjer so prisotne listne uši. Milna raztopina moti dihalne poti škodljivcev in jih odvrača.
2. Pelin
Pelin (Artemisia) je zelišče, ki ima odvračilen učinek na listne uši. Pripravite brozgo iz svežih ali posušenih pelinovih listov in jo uporabite kot škropivo na okuženih rastlinah. Ta naravni pripravek zmanjšuje pojav listnih uši.
3. Česen
Česen je znan po svojih naravnih pesticidnih lastnostih. Pripravite mešanico vode in česna ter jo pustite, da se namaka nekaj dni. Nato precedite tekočino in jo razredčite z vodo. Poškropite prizadete rastline s česnovim pripravkom, da odbijete listne uši.
4. Kopriva
Kopriva (Urtica dioica) je naravni odganjalec listnih uši. Pripravite brozgo iz svežih kopriv ali uporabite koprivov ekstrakt. Nanesite ga na okužene rastline in to redno ponavljajte, da odženete škodljivce.
Novice o oddajah
Resničnostni šov Kmetija lahko na POP TV spremljate od ponedeljka do petka ob 21.00, vse epizode pa so dan prej dostopne tudi na VOYO. Članke o zanimivem in pestrem dogajanju pa lahko vedno preberete tudi na portalu Zadovoljna.si in Moškisvet.com.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV