Dominvrt.si
marjetica

Travniška cvetlica, ki lajša številne zdravstvene tegobe

L.M.
31. 03. 2023 05.00
0

Navadno marjetico, ki je morda ena naših najbolj znanih rož, lahko vidimo cveteti skoraj vse leto. Njena vztrajna in vsesplošna rast naznanja prihod pomladi v naše vrtove. Odkrijte vse o priljubljeni marjetici 'Bellis perennis' – tudi to, kako jo lahko uporabite za lajšanje zdravstvenih tegob.

Navadno marjetico prepoznamo po žličkastih cvetnih listih bele ali nežno roza barve, ki tvorijo rozeto na vrhu stebelca in rumenem pestiču na sredini. Zeleni listi so ploščati in zaobljeni, zaradi česar je idealna pokrivna rastlina za sončne vrtove. Raste razmeroma nizko, navadno na travnatih površinah.

Posušene marjetice lahko uporabimo v najrazličnejše namene.
Posušene marjetice lahko uporabimo v najrazličnejše namene. FOTO: Shutterstock

Izhaja iz družine Asteraceae, ki že stoletja velja kot izjemno zdravilna skupina rastlin. Zaradi uporabe in številnih blagodejnih učinkov je marjetica ena izmed najbolj priljubljenih rož na svetu, ki nudi olajšanje ljudem z artritisom in je hkrati čudovit in nežen okras.

Kaj je Bellis Perennis?

Bellis perennis, pri nas znana kot navadna marjetica, izvira iz Evrope in Azije. Je članica nebinovk, kar pomeni, da je med drugim tudi sorodnica ameriškega slamnika, rudbekije in rmana. 

Kakšne so zdravstvene koristi marjetice?

Cvet marjetice se v medicini uporablja že stoletja. Zaradi protivnetnih, protibakterijskih in protiglivičnih lastnosti je koristen pri zdravljenju različnih bolezni. V tradicionalni medicini se uporablja za lajšanje bolečin v sklepih, kot zdravilo za izpuščaje ter kot sestavina v zdravilu za grgranje ob vnetem grlu. Določene raziskave kažejo tudi, da zaradi svojega blagega sedativnega učinka lahko pripomore k zmanjševanju anksioznosti.

Kako uporabljamo marjetico?

Iz marjetic lahko pripravimo zdravilni čaj.
Iz marjetic lahko pripravimo zdravilni čaj. FOTO: Shutterstock

Marjetica se lahko uporablja za zdravljenje različnih zdravstvenih težav v najrazličnejših oblikah. Z dodatkom njenih učinkovin lahko naredite obkladek, ki pomaga zmanjšati vnetje, jo zmešate v čaj za lajšanje prebavnih težav in vnetega grla ali jo nanesete lokalno za lajšanje razdraženosti in vnetja kože. Poleg samih cvetov iz nje izdelujejo tudi tinkturo ali kapsule, kar je priporočljivo predvsem za reševanje večjih težav, kot sta anksioznost ali depresija. Poleg tega se cvetovi marjetice pogosto uporabljajo kot sestavina naravnih mil, obraznih mask in mazil.

Kako vzgojiti marjetice na svojem vrtu?

Marjetice najdemo na poljih, travnikih, vrtovih in tratah po Evropi, Severni Ameriki in delih Azije kot prostorastoče travniško cvetje. Nekoliko manj pogosto, vendar sploh ne nemogoče, je marjetice vzgojiti načrtno na svoji gredici. Da bi zagotovili uspešno rast, jih je treba posaditi po zadnji zmrzali, na sončno, dobro odcedno gredico ali v lonec, napolnjen s kakovostno zemljo. Če upoštevamo nasvete za pravilno sejanje in ustrezne pogoje, ki vključujejo dovolj sonca in vode, bodo v naslednjih korakih rasle praktično same od sebe. Če opazite, da jih prerašča plevel, zemljo občasno prekopljite ter odstranite odcvetele liste, ki jemljejo hranilne snovi mladim rastlinicam.

Kdaj nabiramo cvetove marjetice?

Nabiramo jih kadar koli med rastno dobo, vendar je najboljši čas takrat, ko so sveži in živih barv. Cvet odtrgajte s stebla tik pod spodnjim delom. Zeleni listi in stebla niso uporabni, zato jih ne nabiramo. Preden jih shranite v lonček, na primer za čaj, jih razgrnite na časopisni papir in pustite, da se posušijo. Shranite jih lahko tudi v majhno papirnato vrečko ali ovojnico ter pospravite na hladno in suho mesto, dokler jih ne potrebujete.

Marjetice pogosto najdemo prostorastoče na travniku.
Marjetice pogosto najdemo prostorastoče na travniku. FOTO: iStock
Zdravilna cvetlica, ki pomaga pri vrsti zimskih bolezni
Preberi še
Zdravilna cvetlica, ki pomaga pri vrsti zimskih bolezni
6 domačih čajev proti (skoraj) vsem težavam!
Preberi še
6 domačih čajev proti (skoraj) vsem težavam!
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698