Dominvrt.si
Košnja trave - 1

Na kaj paziti pri košnji trave?

S.C.
01. 06. 2016 09.02
2

Metka in Tina imata velik travnik, kar pomeni, da imata tudi kar nekaj dela s košnjo. V zadnji oddaji tretje sezone Vrtičkanje sta nam zaupali, kako in kolikokrat travo kosita, da je ta gosta in močna.

Košnja trave - 1
Košnja trave - 1 FOTO: Thinkstock

Po setvi travo prvič pokosimo, ko doseže približno 7 centimetrov. Tina pravi, da imajo doma posebno pravilo, in sicer nikoli ne pokosijo več kot eno tretjino listne površine, kosijo pa vedno v suhem vremenu. Tako namreč trava ne doživi prevelikega šoka. Če imate travo za okras, torej tako imenovano angleško travico, vam bodo strokovnjaki svetovali, da jo pokosite na dva do tri centimetre. Če pa travnik veliko obremenjujete, torej po njem hodite, tekate ali se celo vozite, jo raje pokosite nekoliko višje (od 4 do 5 centimetrov). Tudi sicer je v poletnem času bolje travo kositi malce višje, da ne bo preveč ’trpela’.

Kosimo dva do trikrat na mesec, odvisno tudi od temperatur in količine padavin. Zadnja košnja je ’na sporedu’ v mesecu oktobru. Če kosimo redno in pravilno in imamo dovolj ostro rezilo, bo naša trata močna in gosta. Za košnjo ob drevesih, ob škarpi ali ob robovih travnika je idealna kosilnica na nitko.

Preverite, kaj je potrebno vedeti pred nakupom nove kosilnice!

Kaj je še pomembno pri vzdrževanju trate?

Zgodaj spomladi je idealen čas, da travo pognojimo. Fosfor in kalij bosta poskrbela, da bodo korenine dobro rasle in bo trava močna. V poletnem času jo po potrebi lahko pognojimo tudi z dušikom, ki spodbuja rast rastlin. Gnojimo vedno v čim bolj hladnem delu dneva in če ni napovedanega dežja, travo še zalijemo.

Kar se tiče zalivanja, naj omenimo še, da jo je bolje zalivati enkrat na teden, pa takrat obilno kot pa večkrat na dan po malem. Pogosto zalivanje namreč povzroči, da se korenine trave razrastejo pod površino, s tem pa se poveča verjetnost, da pride do bolezni trav. Poleti zalivamo zelo zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, ko ni prevelike vročine in tako preprečimo preveliko izhlapevanje vode in prevelike temperaturne razlike.

V jesenskem času lahko naredimo tudi zastirko, in sicer tako, da trato temeljito pregrabimo in prezračimo. Nanjo potrosimo 3 do 5 milimetrov debelo plast, ki je sestavljena iz 60 odstotkov peska brez apnenca, 30 odstotkov rodovitne prsti in 10 odstotkov dobro razgrajene listavke. Tako rušo poravnamo in pospešimo rast.

Za lepo in kakovostno travo je pomembno tudi zračenje, še posebej pri tleh, ki so zbita, saj tako olajšamo dostop hranil in vode do korenin. Idealen čas za zračenje je pomlad ali jesen, uporabimo pa lahko zobato kolo, prezračevalne grablje ali vile, za malce večje površine pa si je priporočljivo omisliti strojni prezračevalnik. Spomladi po zračenju tla še povaljamo, da se površina poravna.

Pomembno je tudi pletje trave, s čimer pa je treba začeti, ko je trava še čisto nizka. Plevel namreč travi odžira svetlobo, hrano in vodo. Tudi v tem primeru nam bo stroj močno olajšal delo, nekateri si pomagajo s ’kemijo’, sicer pa se lahko opravila lotimo kar z nožem. Metka svetuje, da v primeru, če imamo večji travnik, povabimo prijatelje, da nam pomagajo pleti. No, vprašanje je, ali bi bil sploh kdo pripravljen namesto ob kavi z nami čas preživljati na kolenih z nožem v roki, a vprašati ni greh.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698