Hortenzije so listopadni grmi, ki se od pozne pomladi do jeseni ponašajo z ogromnimi, živahnimi cvetovi v grozdih. Znane so po nezahtevnem vzdrževanju, zato so priljubljena izbira za zasaditev na domačih okrasnih vrtovih. Toda kljub njihovemu slovesu, da je zanje enostavno skrbeti, obstaja nekaj napak, zaradi katerih pogosto ne uspevajo tako, kot bi si želeli.
Nezadostna drenaža tal
Hortenzije imajo rade dobro odcedna tla, ki so bogata s hranili. Po drugi strani pa se slabo obnesejo v težkih glinenih tleh, ki zadržujejo preveč vode. Če imate opravka s peščeno zemljo, ki vodo odvaja prekomerno, jo poskusite, da ustvarite boljše okolje za svoje hortenzije, obogatiti s šotnim mahom.
Neustrezen pH
pH tal je ena najpomembnejših stvari, na katero morate biti pozorni pri negi hortenzij. Pred sajenjem je zato zelo priporočljivo opraviti meritev pH vrednosti tal. Modre hortenzije običajno bolje uspevajo v kislih tleh, medtem ko imajo rožnate hortenzije raje alkalna tla.
Nepravilna prilagoditev pH vrednosti tal lahko močno omeji vnos hranil in povzroči druge težave, odvisno od tega, ali je pH previsok ali prenizek. Ne samo, da pH tal vpliva na zdravje, ampak lahko pri nekaterih sortah spremeni tudi barvo cvetov.
Preveč sonca
Hortenzije obožujejo jutranje sonce ter popoldansko senco. Bolj vroče kot je podnebje, bolj jim bo koristila senca. V najtoplejšem delu leta zato omejite izpostavljenost soncu na nekaj ur zgodaj zjutraj, da preprečite ožige listov in cvetov.
Obrezovanje ob nepravem času
Hortenzij nikoli ne obrezujte jeseni. Takrat namreč poženejo cvetne popke za naslednjo sezono, kar pomeni, da boste zelo verjetno porezali vse cvetove. Iz tega razloga hortenzije obrezujemo spomladi.
Prekomerno gnojenje
Če gnojite svoje hortenzije tedensko, jih hranite prepogosto. Tedensko dodajanje gnojil lahko v tleh povzroči preveliko količino dušika, zaradi česar bo upočasnjena rast in razvoj cvetov. Svoje hortenzije zato pognojite dvakrat letno, prvič spomladi, ko se rastlina začne 'prebujati' in nato še enkrat sredi julija, ko začne odpirati popke.
Preveč vode
Hortenzije imajo precej specifične zahteve glede zalivanja. Čeprav potrebujejo dovolj vlažna tla, morate paziti, da jih ne zalivate preveč. Prekomerno zalivanje te grmovnice namreč lahko zelo hitro povzroči gnitje korenin. Nikoli ne pustite, da korenine stojijo v vodi niti da se zemlja izsuši. Če jih pustite, da se izsušijo, lahko to povzroči stres za rastlino in razvoj bolezni. Odvisno od naravnih padavin na vašem območju lahko to pomeni, da boste morda morali svoje hortenzije zalivati vsak dan ali le enkrat na teden.
Sajenje preveč skupaj
Ko popolnoma zrastejo, so hortenzije pravzaprav precej velike rastline – nekatere različice lahko v višino dosežejo tudi do 3 metre. Ko jih boste posadili, bodo sprva seveda veliko manjše – uprite se želji, da bi jih natlačili preveč skupaj, saj bodo tako tekmovale za vodo in hranila ter z večjo verjetnostjo prej propadle.