Dominvrt.si
Netreski

Jih poznate?

S.C.
25. 04. 2016 08.13
3

Poznate netreske? So zelo zdravilni, nezahtevni za vzgojo in odličen dekor v vsakem stanovanju in na vrtu. Omislite si jih in posnemajte Tino in Metko, ki sta naredili iz njih prave umetnine.

FOTO: Netreski
Netreski, ušesniki, možeki, možici in ’čuvari kuče’ … Vse to so imena za rastline, ki sta jih Tina in Metka predstavili v 8. oddaji tretje sezone Vrtičkanje, ki si jo lahko ogledate na VOYO! Ta imena pa niso kar tako, saj nam nekaj povedo. Pazijo torej hišo pred grmenjem in strelami ter uroki, kot pravi stara antična legenda. Karel Veliki je v to prav gotovo verjel, saj je izdal celo urok, da morajo ljudje na strehe hiš saditi netreske. Imeni uhljek in ušesnik nam povesta, da rastlina po ljudski medicini pomaga pri bolečinah v ušesih.

Sicer pa so netreski skromne trajne rastline, ki odlično prenašajo zimo. Prenesejo celo do –25 stopinj Celzija. So pritlične rastline, imajo mesnate liste, ki so združeni v rozete. V poletnem času netreski zacvetijo, poženejo torej cvetno steblo z zvezdastimi rožnatimi cvetovi, ki jih čmrlji obožujejo. Pozneje, ko cvet odmre, odmre tudi stara rozeta. Po tem mlade rozete nadaljujejo rast, in tako se rozeta ohranja.

Netreski
Netreski FOTO: Pinterest

Vzgoja netreska je čisto enostavna in lahko jo zaupate celo otrokom. Rastline glede tal niso občutljive, gnojenja ne potrebujejo. Razmnožujejo se s plazečimi stebelci, ki jih imenujemo tudi pritlike, okoli potem tvorijo matične rozete nove skupinice. Nikar jih ne sadite ob polni luni, saj se takrat slabo ukoreninijo ali se sploh ne, pravijo. Vsekakor je dobro vedeti, da raje rastejo na soncu. Sicer vam bodo uspevale tudi v senci, a bodo manj izrazitejših barv in bodo rasle počasneje.

Pri netreskih je obarvanost listov, velikost rozete, dlakavost rozet in število pritlik odvisno od sorte, letnega časa, količine padavin, prsti in osončenosti.

Zdravilnost in uporaba netreskov

Kot rečeno, netreski uživajo ugled zdravilnih rastlin že od antičnih časov. Pri nas je najbolj znano, da netresk lajša bolečine v ušesu, sicer pa je sok odlična pomoč pri pikih žuželk, celi rane in blaži opekline, odpravlja kurja očesa in sončne pege. Pravzaprav ima netresk podobne zdravilne lastnosti kot aloe vera, le da so zdravilne učinkovine malce manj močne. Sicer si lahko iz njega pripravite sok, ga pomešate z medom in s tem sirupom naredite kuro, ki jo uživate spomladi, jeseni ali pa pozimi, da si boste okrepili organizem.

Zasaditev

Netreski rastejo prosto v naravi v kakšnih skalnih razpokah, vendar so zaščitene rastline, zato jih ne trgajte. Nekoč so rasli po strehah hiš, v kakšnih razpokah, danes pa jih sadimo ob robove gredic, lahko tudi v različne posode, korita, lahko jih damo na grobove ali v skalnjake. Kupite lahko veliko različnih primerkov, obstaja namreč več kot 70 različnih sort, pozneje pa si jih lahko kar sami razmnožite. Zasadite jih lahko na več načinov, in s pomočjo okrasnih loncev, tudi razbitih, in drugih dekorativnih elementov je mogoče narediti prave umetnine. Kako, preverite v 8. oddaji Vrtičkanje, nekaj idej najdete tudi v galeriji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698