Kot del družine lilij so te lepotice trajnice, ki cvetijo spomladi in več let krasijo vaš vrt. Hijacinta je res odlična izbira za rastlino, saj vnese lepoto in dišavo v vsak prostor, tako na prostem kot v zaprtih prostorih.
Prava temperatura in prava količina vode sta zelo pomembna elementa za gojenje hijacint. Prekomerno zalivanje lahko hijacinte hitro ubije, zato je ključnega pomena posoda (ali vrt) z dovolj drenaže. V nasprotnem primeru postanejo tla preveč vlažna, da bi ta rastlina preživela.
Kako gojiti hijacinte v zaprtih prostorih
Preden jih posadite, je pomembno poznati nekaj najpomembnejših značilnosti te trajnice. V zaprtih prostorih so te rastline po navadi kratkotrajne, zato boste imeli le nekaj tednov, da uživate v njihovem cvetenju. Za hijacinte morate začeti skrbeti, preden jih posadite, čebulice je treba hladiti šest do 10 tednov (torej že pozimi), zato naj bodo pred sajenjem na hladnem v kleti, garaži, nekateri jih celo dajo v hladilnik.
Ko so pripravljene, čebulice posadite v lonec z drenažnimi luknjami, ki ste jih predhodno napolnili z dobro odcedno večnamensko in pH-nevtralno prstjo. Čebulice je treba pokriti le z zgornjo plastjo prsti, nato pa jih nežno zaliti, da navlažijo zemljo. Posodo z zasajenimi čebulicami pokrijte s črno vrečko za smeti, da jih zaščitite pred kakršnim koli virom svetlobe, in jih premaknite v temen in hladen prostor. Nato jih pustite počivati vsaj 10 do 11 tednov. V tem obdobju jih preverjajte vsake dva do tri tedne in če je zgornja plast zemlje suha, jih rahlo zalijte.
Čez nekaj časa bi morali videti poganjke – kar pomeni, da jih lahko odnesete na mesto, ki ste jim ga namenili. Hijacinte je najbolje postaviti v zaprtih prostorih na mestu, ki prejema močno, posredno svetlobo večino dneva. Okno, obrnjeno proti jugu, zaščiteno s prozornimi polkni ali delno zavlečeno zaveso, bi bilo idealno mesto. Ko dobijo potrebno svetlobo, bodo hijacinte zacvetele v dveh do treh tednih. Enkrat na teden preverite vlago prsti, rahlo zalivajte, vendar se izogibajte namakanju zemlje.
Hijacinte lahko poskusite posaditi tudi brez zemlje. Hijacinte lahko namreč z uporabo različnih plitvih lončkov ali skled uspešno posadite le v kamenčke in vodo. Čebulice položite na kamenčke tako, da je koničasta stran obrnjena navzgor, korenina pa navzdol. Nato skledo ali vrč napolnite z več kamenčki – tako, kot bi s prstjo – dokler ni vidna le zgornja tretjina čebulice. Nato nalijte vodo, tako da je dno čebulice tik nad vodo. Hijacinte tvorijo korenine, ki bodo zrasle neposredno v vodo in jih niti ne bodo potrebovale zalivanja.
Kako gojiti hijacinte na prostem
Hijacinte na prostem cvetijo spomladi, nekatere tudi jeseni. Po nasvetih strokovnjakov je treba čebulice dati v prst vsaj mesec dni pred prvo pričakovano zmrzaljo. Čebulice postavite na mesto, ki je večino dni izpostavljeno sončni svetlobi, pri čemer pustite približno 10 cm med vsako čebulico. Poleg tega, da najdete pravo količino sončne svetlobe, je za uspešno sajenje pomembno, da čebulic ne posadite na mesto, kjer zastaja voda.
Hijacintam bo ustrezala večina pH-nevtralnih vrst tal, vendar bo mešanje s kompostom ali gnojilom povečalo hranila in jim pomagalo pri rasti. Priporočljivo je, da jih posadite v tla, ki so dobro odcedna. Hijacinte zalivajte šele, ko se prst popolnoma posuši, dovolj je približno enkrat ali dvakrat na teden – odvisno od podnebja.
Pogoste napake pri gojenju hijacint
Za začetek se izogibajte sajenju čebulic pregloboko v zemljo, dovolj je 10 do 15 cm. Če verjamete ali ne, ljudje pogosto narobe posadijo čebulice in jih položijo na glavo v prst. Ko dobite hijacintne čebulice, se prepričajte, da imajo 'dlakice' – to so korenine hijacinte, ki naj gredo naravnost v zemljo. Če ne drugega, poiščite črn krog na čebulici, ker se ta oblika pojavi samo na dnu.
Moj Vrt
Vir: Tportal
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV