Dominvrt.si
Obrezovanje drevesa

Drevesa in grmovnice, ki jih obrezujemo v decembru

L.M.
18. 12. 2023 05.00
0

Z decembrom za večino rastlin na vrtu nastopi obdobje mirovanja, kar pomeni, da je to pogosto tudi za vrtnarja čas sprostitve. A bolj izkušeni vedo, da jih pozimi na vrtu še vedno čaka veliko opravil, vključno z nego dreves in grmovnic, ki jih je morda treba obrezati.

Vreme v teh dneh ni nič kaj prijazno, a na vrtu vas vseeno čaka nekaj dela. Nekatera drevesa in grmovnice namreč v tem času potrebujejo obrezovanje. Preverite, ali imate pred svojo hišo katerega izmed teh, ki jih morate obrezati. 

Decembra obrezujemo večino listopadnih grmov in dreves, saj je to obdobje njihovega mirovanja.
Decembra obrezujemo večino listopadnih grmov in dreves, saj je to obdobje njihovega mirovanja. FOTO: iStockphoto

Decembra obrezujemo večino listopadnih grmov, saj je to obdobje njihovega mirovanja. Zimzelenih grmov pozimi ne obrezujte, ker bodo tako še bolj dovzetni za mraz in zmrzal. Najboljši čas za obrezovanje zimzelenih grmovnic je namreč pomlad.

Orodje, ki je nepogrešljivo pri decembrskem obrezovanju dreves in grmovnic

Za obrezovanje v tem mesecu vedno uporabljajte čisto in čim bolj ostro vrtno orodje. Le na tak način boste namreč lahko naredili čiste reze, ki se bodo hitro zacelili in tako preprečili širjenje bolezni po vrtu.

Dobre škarje so torej nujne, morda tudi žaga, če gre za rezanje večjih vej. 

Kdaj je najprimernejši čas za obrezovanje olesenelih rastlin?

Bodite previdni, saj niso vsa drevesa in grmi primerni za obrezovanje v decembru. Če se obrezovanja lotite ob nepravem času, s tem tvegate njihovo zdravje. Za vsako drevo ali grmovnico namreč obstaja točno določen čas, kdaj jo moramo obrezati. 

Vinska trta

Vinske trte, ki rastejo v zaprtih prostorih, imajo veliko manjše okno za obrezovanje kot tiste na prostem. 

Obrezati jih je treba med obdobjem mirovanja, točen čas pa je odvisen od tega, ali jo gojite v zaprtih prostorih ali na prostem. Če raste v zaprtih prostorih, na primer v rastlinjaku, je najbolj primeren čas enkrat v obdobju zgodnje zime – običajno je to malo pred božičem.

Trta v zaprtih prostorih začne aktivno rasti prej kot tista na prostem, in če jo obrezujete po decembru, se znotraj že pretakajo sokovi, kar pomeni, da bo sok pri obrezovanju stekel ven. To pa ne le oslabi rastlino, ampak tudi pritegne škodljivce, ki prenašajo bolezni. 

Vinska trta
Vinska trta FOTO: Profimedia

Glicinija

Obrezovanje glicinije poteka dvakrat letno, najpogosteje se izvaja poleti po cvetenju in pozimi v času mirovanja. To zadnje obdobje običajno traja od novembra do februarja. Takrat je sam postopek obrezovanja dosti lažji, saj je, ko rastlina odvrže liste, lažje videti, kje jo je treba obrezati. 

Glavnina obrezovanja se torej pri gliciniji opravi pozimi. Takrat je čas, da rastlino preoblikujemo, porežemo lansko poletno rast na dva ali tri popke ter odstranimo odmrle, obolele in poškodovane veje skupaj s poganjki.

Decembrsko obrezovanje je primerno za glicinije, ki rastejo v toplejših podnebjih brez hudo mrzlih zim. Če živite na območjih z ekstremno mrzlimi zimami, je verjetno najbolje, da počakate do januarja ali februarja.

Glicinija
Glicinija FOTO: Adobe Stock
Lepe, a zelo agresivne rastline na našem vrtu
Preberi še
Lepe, a zelo agresivne rastline na našem vrtu

Hruška

Hruške obrezujemo v času mirovanja, potem ko drevesa odvržejo listje. Obrezovanje hrušk je poleg obrezovanja jablan opravilo, ki se ga lahko lotimo kadarkoli od novembra do zgodnje pomladi, čeprav hruške niso tako odporne na mraz kot jabolka, njihovi zgodnji cvetovi pa so lahko precej dovzetni za zmrzal. 

Zimsko obrezovanje hrušk pomaga nadzorovati velikost dreves in odstraniti morebitne šibke ali preobremenjene veje ter ustvariti odprto sredino in močno ogrodje. Hruške slovijo tudi po pokončno rastočih poganjkih, ki jih je treba pozimi vsako leto redčiti.

Naj vas ne zanese, da bi ostranili več kot eno tretjino rasti drevesa – pravilo ene tretjine je najpomembnejše pravilo, ki si ga morate zapomniti. 

Hruška
Hruška FOTO: Adobe Stock

Montbrecija

Montbrecija navadno začne cveteti sredi do poznega poletja, cvetovi pa se lahko obdržijo vse do jeseni, včasih celo do prve zmrzali. Ko cvetovi odcvetijo, lahko novembra ali v začetku decembra stara cvetoča stebla skupaj z odmrlim listjem odrežete. 

Čeprav obrezovanje montbrecije pozimi ni nujno – lahko jo tudi pustite, da odmrle dele odvrže sama – lahko prinese nekaj pozitivnih učinkov. Na primer, če imate pozimi raje bolj urejen in negovan vrt, lahko to dosežete z obrezovanjem. Prav tako lahko na ta način preprečite, da bi bolezni prezimile v propadajočem rastlinskem materialu.

Montbrecija
Montbrecija FOTO: Adobe Stock

Kalikarpa 

Kalikarpa, znana tudi kot lepoplodka, je osupljiva grmovnica, ki daje zimske jagode v bleščečih odtenkih svetlo vijolične, rožnate ali bele. Poleg tega, da je ena lepših jesenskih rastlin, je tudi vabljiva hrana za ptice. 

Čeprav letno obrezovanje za nastanek čudovitih okrasnih plodov ni obvezno, se cvetovi pojavljajo na novi rasti, zato ji bo obrezovanje v času mirovanja, torej od novembra do marca, vseeno koristilo. 

Večje in starejše kot postajajo rastline, manj cvetov in plodov bodo ustvarjale. Obrezovanje torej pomaga spodbuditi rast vijoličnih jagod in tudi cvetov. Kalikarpo decembra obrežite tako, da odstranite vse odmrle, obolele in poškodovane veje, skupaj z vsemi, ki so preveč zaraščene ali se obračajo navznoter. Odstranite tudi tretjino najstarejših stebel in skrajšajte preostale veje za približno polovico.

Kalikarpa
Kalikarpa FOTO: Adobe Stock
Poznate to grmičasto rastlino z vijoličastimi plodovi?
Preberi še
Poznate to grmičasto rastlino z vijoličastimi plodovi?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702