Okrasna čebula ni le sorodnica prave čebule, ampak tudi česna in drobnjaka, vendar ni užitna, goji se le zaradi zanimivega videza.
Je trajnica z velikimi okroglimi cvetovi, pravzaprav z nekakšnimi kroglastimi socvetji, torej skupki majhnih cvetov v obliki zvezdic, ki se nahajajo na vrtu, in so vijolične barve. Da gre za sorodnico naštetih aromatičnih rastlin, ki so znane predvsem po tem, da izboljšujejo okus jedi, postane jasno, če v roki zdrobite njene liste in jih povohate, saj boste takoj začutili dobro znan vonj po čebuli.
Obstaja množica različnih vrst okrasne čebule – pogosto je tudi poimenovanje okrasni luk. Med drugim se razlikujejo po velikosti, nekatere lahko denimo dosežejo celo dva metra, medtem ko je nekatere manjše različice enostavno posaditi v posode in korita.
Lastnosti okrasne čebule in skrb zanjo
Okrasna čebula je trdoživa rastlina, odporna tako na mraz kot na sušo, zato precej primerna tudi za celinsko podnebje z mrzlimi zimami. Ni treba biti zelo izkušen in zagnan vrtnar, da bi dobro uspevala. Ima sicer nekaj zahtev, ki pa jim ni težko ugoditi.
Njena prva želja je veliko sonca, posadite jo torej na obsijano, ne na senčno mesto. Nato si želi še dobro odcedno prst, v kateri ne zastaja voda. Nikakor ji ni všeč vlaga. Potrebuje še prst, bogato s hranili.
Nečesa resnično ne mara, to pa je pretiravanje z vodo. Sploh na vrtu je to velika napaka, medtem ko posajena v posode ali korita, kjer ima na voljo manj prsti, vendarle potrebuje nekaj več vode. A če je bo preveč, bodo čebulice (gre seveda za čebulnico) hitro začele gniti. Na vrtu, če občasno dežuje, dejansko sploh ne potrebujete še kakšnega poseganja po zalivalkah.
Če ji boste še dokaj redno odstranjevali plevel in ji dodajali hranila z občasnim gnojenjem, bo ta trajnica odlično uspevala.
Tudi pozimi ni potrebna posebna skrb, le v primeru posod in korit, te raje umaknite stran od dežja ali močnega vetra, če to lahko enostavno storite.
Sajenje okrasne čebule
Okrasna čebula se sadi s čebulicami jeseni, in sicer preden tla zamrznejo. Nato cveti spomladi ter zgodaj poleti, čeprav obstajajo tudi vrste, ki cvetijo julija in avgusta. Prav slednje so običajno manjše rasti.
Ko okrasna čebula zacveti, izgubi liste, zato jo je smiselno posaditi skupaj z rastlinami, ki imajo veliko listov. Priporočljivo je čebulice okrasnega luka stisniti med druge rastline, ki pa so nekoliko nižje, da okrogli cvetovi gledajo ven. Včasih lahko listi odmrejo tudi, preden se naredijo cvetovi. Ko rastlina odcveti, se cvetenje več ne bo ponovilo, zato rastlino lahko obrežete.
Čebulice manjših vrst posadite nekje od 7 do 10 centimetrov narazen, pri večjih pa poskrbite, da je med čebulicami približno 20 centimetrov. Potisnite jih v zemljo do te mere, da je do vrha še za približno dve čebulici prostora.
Okrasno čebulo je mogoče uporabiti v šopkih, zelo dobro se obnese tudi, če jo posušite in torej uporabite v suhih šopkih.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV