Gre za sivo tilandzijo, tudi tilancijo (ločimo med srebrno, belo, rdečo ...), ki sicer spada v družino bromelijevk in je bližnja sorodnica zelene tilancije. Slednje so v našem prostoru kot okrasne rastline veliko bolj poznane in v splošnem vsaj en primerek krasi skoraj vsak dom. Všečne so predvsem zaradi ploščatih klasastih socvetij v kombinaciji zelene in rožnate barve, med katerimi zrastejo drobni modri ali vijolični cvetovi. Uspevajo predvsem na okenskih policah, klasično posajene v okrasne lonce. Medtem ko sive tilancije uspevajo lahko le s pomočjo hranilnih snovi, ki jih dobijo ob rednem zalivanju. Vodo vsrkavajo skozi površino samih listov, ki so tanki in suličasto oblikovani ter se rozetasto razraščajo. Spadajo med epifite, med katerimi nam je poznana denimo tudi orhideja. Posamezni epifiti imajo sicer različne prilagoditve, a vsem je skupno to, da korenin nimajo v zemlji, ampak se v svojem naravnem okolju razraščajo na lubju oziroma drevesnem deblu ali vejah.
Tudi ko tilandzijo izberemo kot okrasno lončnico v našem domu, ji lahko pričaramo vsaj delni posnetek njenega naravnega habitata. Lahko jo umestimo na epifitsko steblo ali položimo na kakšno drugo dekorativno podlago, kot je denimo grčav les ali kakšen kos lubja. Na podlago jo lahko pritrdimo kar z lepilom, še raje pa jo (ali več njih) povežimo kar s kakšno nitko iz naravnega materiala, ki ne bo poškodovala listov. Če imamo možnost, dekorativni sestav lahko obesimo kar na okno, v nasprotnem primeru pa rastlini zagotovimo kakšen drugi dovolj svetel prostor.
Kar se tiče same oskrbe tako imenovanih zračnih rastlin, je priporočljivo, da v spomladanskem času rastlino škropimo enkrat do dvakrat dnevno. Pozimi, ko so sobne rastline večinoma v mirovanju, pa jih oskrbujemo do dvakrat tedensko. Priporočljivo je, da vsaj dvakrat na mesec vodnemu škropilu vmešamo močno razredčeno gnojilo. Na splošno moramo pri zalivanju paziti, da odvečna voda v rozeti ne zastane predolgo, ker bi v nasprotnem primeru rastlina lahko začela gniti.
Dominvrt e-novice
Še ena prednost zračnih rastlin je, da so izredno prijetne za oko in z estetskega vidika zanimive ravno zato, ker za svoj obstoj ne potrebujejo klasičnega okrasnega lonca. Lahko jih umeščamo v razne miniaturne kovinske konstrukcije, najbolj zanimive so zagotovo tiste v zlati barvi, izdelane iz medenine, ki jih lahko izobesimo kot stensko dekoracijo ali jih preprosto pustimo viseti denimo nad jedilno mizo. Po drugi strani jim lahko izberemo pravo pokrito domovanje, izdelano iz stekla in v obliki krogle, ki ima na enem delu odprtino, skozi katero tilandzijo ali več njih umestimo v notranjost. Kot podlago jim v njihov steklen habitat lahko nasujemo tudi droben pesek ali jih pristavimo na kakšen manjši kos lubja. Sicer se dogaja nekoliko bolj poredko, a tilandzija nas ob primerni oskrbi lahko razveseli tudi s številnimi barvitimi cvetovi, ki poženejo iz rozete.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV