Dominvrt.si
pegasti badelj

Odkrijte prednosti pegastega badlja na svojem vrtu

L.M.
20. 04. 2023 05.00
0

Pegasti badelj, rastlina, ki je bila v Severno Ameriko prinesena že v kolonialnih časih, je v preteklosti in tudi še danes veljala za zdravilno rastlino. Ker je njegova rast zelo hitra, se pogosto razširi tudi na neželena območja, v nekaterih predelih sveta velja za invazivno rastlino. Če izvzamemo njegovo hitro rast, je ta cvetoča rastlina nadvse koristna tudi za vaš vrt. Preverite, zakaj!

Pegasti badelj je pri nas doma v Sredozemlju in še posebej rad se naseli v kamnite, suhe lege. Drugod po Sloveniji ga v naravi le redko najdemo. V nekaterih predelih sveta velja za invazivnega, ker tako kot druge invazivne rastline raste v gostih zaplatah, prerašča domače rastline in jim odvzema vodo, sončno svetlobo in hranila. Pri nas ga sicer na seznamu invazivnih tujerodnih vrst ne najdemo, zato ga lahko brez skrbi gojite na svojem vrtu ali travniku, če ste ob tem pozorni na to, da ga sproti omejujete, če se preveč razširi. 

Pegasti badelj že od nekdaj velja za zdravilno rastlino, ki izboljšuje predvsem zdravje jeter.
Pegasti badelj že od nekdaj velja za zdravilno rastlino, ki izboljšuje predvsem zdravje jeter. FOTO: Adobe Stock

Življenjski cikel pegastega badlja traja več kot dve leti. Rastlino uvrščamo tudi med prezimne enoletnice, rastline, katerih semena vzklijejo jeseni in pozimi, spomladi pa začnejo aktivno rasti.

Kako je videti pegasti badelj

Zlahka ga prepoznamo po značilnih marmoriranih belo-zelenih listih. Ti so veliki, zrastejo lahko tudi do 40 cm, na robovih pa razvijejo ostre bodice. 

Spomladi pegasti badelj zraste v veliko rozeto premera do 1 metra. Na vrhu stebla med aprilom in oktobrom požene posamezen velik rožnat cvet. Pegasti badelj ima globoko korenino, ki mu omogoča rasti tudi v suhi zemlji.

Pegasti badelj je koristna rastlina za vaš vrt

Vsestranska in koristna rastlina, ki je lahko dragocen dodatek vsakemu vrtu, je hkrati zelo zdravilna. Ne samo, da so njeni cvetovi lepega videza, ampak tudi privablja opraševalce in lahko izboljša zdravje tal. Izvedite več o prednostih pegastega badlja in o tem, kako ga vključiti v svoj vrt.

Pegasti badelj je izjemno odporna rastlina, ki se pogosto zaseje sama.
Pegasti badelj je izjemno odporna rastlina, ki se pogosto zaseje sama. FOTO: Adobe Stock

Pegasti badelj privlači opraševalce

Pegasti badelj je odličen dodatek za vsak vrt, saj privablja opraševalce, kot so čebele in metulji. Te žuželke so bistvene za opraševanje številnih rastlin, vključno s sadjem in zelenjavo na vašem vrtu. S sajenjem tudi pomagate podpirati lokalni ekosistem in zagotovite, da bo vaš vrt dobro uspeval. Poleg tega bodo čudoviti vijolični cvetovi pegastega badlja popestrili vaš vrt in ustvarili osupljivo vizualno podobo.

Pegasti badelj izboljšuje zdravje tal

Poleg privabljanja opraševalcev pegasti badelj koristno deluje tudi na zdravje vaših tal, saj njegove globoke korenine 'razbijajo' zbito zemljo in jo tako naredijo bolj zračno in bolj odcedno. V času rasti pegasti badelj iz zemlje črpa hranila, ki se lahko vanjo vrnejo v obliki komposta, ko rastlino porežemo ali pa pustimo, da ta odmre kar na vrtu. Zaradi tega je pegasti badelj odličen dodatek h kompostu. 

Pegasti badelj je naravno sredstvo proti škodljivcem

Pegasti badelj ni samo lep okras za vaš vrt, ampak ima tudi naravne lastnosti odganjanja škodljivcev. Bodičasti listi in trnasta stebla pegastega badlja škodljivcem, kot so zajci in jeleni, otežujejo žvečenje vaših drugih rastlin. Poleg tega pegasti badelj privablja koristne žuželke, kot so pikapolonice, ki lahko pomagajo pri nadzoru manjših škodljivcev, denimo listnih uši in pršic. Torej, če želite ohraniti svoj vrt zdrav in brez škodljivcev, razmislite o sajenju te cvetoče rastline. 

Pegasti badelj ima zdravilne lastnosti za človeka.

Poleg svojih koristi na vrtu se pegasti badelj zaradi svojih zdravilnih lastnosti že stoletja uporablja tudi v farmaciji. Rastlina vsebuje spojino, imenovano silimarin, ki ima dokazano antioksidativno in protivnetno delovanje. Silimarin ugodno deluje na jetra, njegova zdravilna vrednost pa se pokaže predvsem pri cirozi jeter in hepatitisu. Prehranski dodatki iz pegastega badlja so široko dostopni in so lahko naraven način za podporo splošnemu zdravju in dobremu počutju.

Pegasti badelj je enostaven za gojenje in vzdrževanje.

Pegasti badelj je trdoživa rastlina, ki jo je enostavno gojiti in vzdrževati na svojem vrtu. Najraje ima polno sonce in dobro odcedna tla, lahko pa prenese tudi nekaj sence in slabšo zemljo. V začetni fazi potrebuje malo zalivanja, gnojenje pa ni potrebno. Po prvem letu se pogosto zaseje tudi sam, kar pomeni, da se bo vsakič znova, leto za letom vrnil na vaš vrt. 

Čeprav potrebuje veliko sonca, pa je po drugi strani tudi zelo odporen na mraz. Zlahka se ukorenini tudi v različnih vrstah tal, vključno s peščeno ali glineno zemljo.  

Pegasti badelj zlahka prepoznamo po značilnih listih in cvetu.
Pegasti badelj zlahka prepoznamo po značilnih listih in cvetu. FOTO: Adobe Stock
Koper: začimba nežnega videza z izrazitim okusom
Preberi še
Koper: začimba nežnega videza z izrazitim okusom
6 domačih čajev proti (skoraj) vsem težavam!
Preberi še
6 domačih čajev proti (skoraj) vsem težavam!
Koprive veljajo za eno najstarejših zelišč na svetu
Preberi še
Koprive veljajo za eno najstarejših zelišč na svetu
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698