Dominvrt.si
Pehtran

Deluje protivnetno, lajša prebavne težave in zobobol ...

Dom in vrt
22. 10. 2023 05.00
0

Pehtran je vsem dobro poznano zelišče z aromatičnimi listi in močnim, a prefinjenim okusom, ki nekoliko spominja na pikantni janež in baziliko. Spoznajte ga ...

Pehtran ne bi smel manjkati na nobenem zeliščnem vrtu.
Pehtran ne bi smel manjkati na nobenem zeliščnem vrtu. FOTO: iStockphoto

Poznamo in uporabljamo ga že več tisočletij. Najstarejši ohranjeni zapisi o pehtranu so iz Kitajske iz drugega tisočletja pr. n. št. V srednjem veku so pehtran uporabljali za zaščito pred kačami in zmaji. V srednjeveški Franciji so z njim tudi zdravili ugrize kač in drugih plazilcev, popotniki in romarji v Angliji pa so si ga dajali v obuvala in na ta način zmanjšali utrujenost. Zaradi rahlega antiseptičnega učinkovanja je pehtran tudi preprečil okužbe stopal. Dandanes se pehtran uporablja kot ljudsko zdravilo pri neješčnosti, lajšanju prebave in pospeševanju izločanja žolča. Učinkuje protivnetno, rahlo odvaja vodo in odpravlja gliste. Pehtranovo korenino pa se lahko uporablja celo pri blaženju zobobola.

Opis zelišča

Pehtran, katerega latinsko ime je Artemisia dracunculus, je trajnica grmičaste rasti, visoka od 60 do 120 centimetrov. Ima ozke suličaste, temno zelene lističe. Cvetni koški so drobni, zelenkasti in razporejeni v dolgih, delno povešenih skupinah. Cveti od julija do avgusta, vendar v naših podnebnih razmerah nikoli ne naredi semena. Zeleno steblo je razvejano in proti dnu olesenelo.

Pehtran je bil nekoč nepogrešljiv na kmečkem gospodinjskem vrtu in tudi danes ne bi smel manjkati na nobenem zeliščnem vrtu. Je prezimno trden in precej nezahteven za gojenje. Potrebuje rodovitna, suha tla in sončno rastišče.

Pehtran
Pehtran FOTO: Adobe Stock

Kako ga uporabljamo?

Za začinjanje jedi uporabljamo vršičke in mlado suličasto listje, ki ga lahko nabiramo vso sezono. Najboljši okus in vonj ima tik pred cvetenjem. Vejice režemo od julija do konca avgusta, vendar le do tretjine, da se rastlina lahko obraste. Konec sezone, pozno jeseni, lahko porežemo vse vejice in jih posušimo.

Nakup in shranjevanje

Svež pehtran lahko kupimo predvsem na tržnicah, v trgovinah ga le redko dobimo. Zavit v plastično vrečko ostane v hladilniku svež 4 do 5 dni. Mlade poganjke posušimo tako, da jih v šopih obesimo v hladen in zračen prostor. S sušenjem izgubi precej vonja in okusa, z zamrzovanjem celih ali sesekljanih listov pa se okus bolje ohrani.

Vrste pehtrana

Francoski pehtran ima lepo zelene, nekoliko ožje liste in močnejšo, rahlo pekočo in sladkasto aromo. Za sproti lahko liste obiramo kadarkoli, sredi poletja pa porežemo olistana stebla za sušenje.

Ruski pehtran ima nekoliko svetlejše obarvane liste, okus pa je bolj grob in grenak kot pri francoskem pehtranu, zato ga pri kuhi raje ne uporabljamo.

Mehiški pehtran je v resnici vrsta žametnice. Njegovi listi imajo podoben okus kot pehtran, diši pa kot sladki koren.

Le kdo ne pozna slavne pehtranove potice?!
Le kdo ne pozna slavne pehtranove potice?! FOTO: iStockphoto

Kako uporabljamo pehtran v kulinariki?

Med dolgim kuhanjem se vonj skoraj povsem izgubi, okus pa se dobro ohrani. V juhe in obare ga dodamo šele petnajst minut pred koncem kuhanja. Dodamo ga marinadam za meso in divjačino, za odišavljanje kozjih sirov in kot dodatek olivnemu olju, v katerega vložimo feta sir. Nepogrešljiv je tudi v gorčicah in zeliščnem maslu ter pehtranovem kisu. V solatah ga uporabljamo zmerno. Dodajamo ga v zeliščne mešanice, tatarsko in bearneško omako ter omako ravigot.

Prilega se k artičokam, belušem, grahu, bučkam, jajcem, krompirju, paradižniku, kumaricam, stročjemu fižolu, perutnini, ribam in morskim sadežem.

V slovenski kulinariki ga uporabljamo tudi še drugače: v nadevih za močnate jedi, npr. za pehtranovo potico, pehtranove štruklje in narastke, kar je posebnost, ki je v drugih kuhinjah ne najdemo. Številne recepte najdete TUKAJ!

Torej, če boste srečali zmaja, odšli na dolgo romanje ali se hoteli posladkati s pehtranovo potico, zdaj veste, da brez pehtrana nikakor ne bo šlo!

Pozno jeseni lahko pehtran porežemo in posušimo.
Pozno jeseni lahko pehtran porežemo in posušimo. FOTO: Adobe Stock

Kako gojiti pehtran

Pehtran je okusno zelišče, ki ga je enostavno gojiti. V splošnem je precej vzdržljiv, niti ne rabi pogostega zalivanja.  

Ker so njegovi cvetovi sterilni, ga ni mogoče posejati iz semena. Najlažji način za vzgojo je, da kupite mlado rastlino ali pa posadite podtaknjenec.

Čas sajenja, ki zagotavlja najboljši okus pehtrana je pomlad, a pazite, da vaš pehtran v vročem podnebju ne bo izpostavljen preveč neposrednemu soncu. Francoski pehtran, za razliko od mnogih drugih zelišč, namreč ni ljubitelj vročih podnebij. Polno sonce sicer ni težava, tam kjer poletja niso prevoča, sicer pa izberite mesto, kjer ga bo doseglo le zgodnje jutranje sonce. 

Poleg vročine, pehtran ne mara niti pretirane vlage. Je rastlina, odporna na sušo in za najboljšo rast potrebuje dobro odcedna, peščena in rahla tla. Bogata, kisla in vlažna tla bodo povzročila slabo rast, gnitje korenin in slabši okus. 

Mlademu pehtranu bo koristilo zalivanje ob različnih dnevih, če raste v vročem in sušnem okolju. Zrelemu pehtranu pa zadostuje rahlo zalivanje vsakih nekaj dni. Pred zalivanjem vedno preverite zgornjih nekaj centimetrov zemlje - če so suhi, potem rastlina potrebuje zalivanje. 

Ste vedeli, da je lovor simbol nesrečne ljubezni?
Preberi še
Ste vedeli, da je lovor simbol nesrečne ljubezni?

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698