Dominvrt.si
Perunike

Tako bodo vaše perunike uspevale dlje časa

L.M.
30. 03. 2023 05.00
0

Perunika je dobila ime po grški besedi za mavrico, kar je precej ustrezen izraz za rod, ki vključuje rastline s cvetovi v tako zelo široki barvni paleti in kombinaciji le-teh. Več kot 300 vrst in na tisoče kultivarjev te razkošne cvetoče rastline najdemo v rodu perunik, ki je del družine Iridaceae. Odkrijte lepoto gojenja cvetov perunike s tem izčrpnim vodnikom o sajenju in negi. Od priprave tal do obrezovanja in drugih uporabnih trikov za vzgojo lepih cvetov perunike.

Cvetovi perunike so s svojimi osupljivimi barvami in edinstveno obliko čudovit dodatek za vsak vrt. Vendar pa je vzgoja lahko izziv, če ne poznate zahtev njihovih zahtev.  

Barviti cvetovi perunike so čudovit dodatek za vsak vrt
Barviti cvetovi perunike so čudovit dodatek za vsak vrt FOTO: Dreamstime

Priprava tal

Pravilna priprava tal je ključna za rast zdravih in lepih cvetov. Perunike imajo rade dobro odcedna tla z veliko organske snovi. Pred sajenjem zemljo zrahljajte do globine vsaj 25 centimetrov in vanjo vmešajte kompost ali drug organski material. To bo pomagalo izboljšati drenažo in rodovitnost ter spodbudilo zdravo rast. Če je vaša zemlja težka in glinasta, razmislite o dodajanju peska ali perlita, da izboljšate drenažo. Preverite tudi pH tal, saj imajo perunike rade pH med 6,0 in 7,5.

Sajenje čebulic perunike

Zdaj, ko ste pripravili zemljo, je čas, da posadite čebulice perunike. Izberite lokacijo, ki prejme vsaj šest ur sončne svetlobe na dan in ima dobro odcedno zemljo. Izkopljite luknjo približno 20 centimetrov globoko in dovolj široko glede na velikost korenike ali čebulice vaše perunike. Postavite podzemni del v luknjo tako, da je vrh izpostavljen in korenine obrnjene navzdol. Pokrijte ga z zemljo in jo nežno utrdite okoli rastline. Pazite, da čebulice ali korenike ne zakopljete pregloboko, saj ta za pravilno rast potrebuje sončno svetlobo. Vsako koreniko postavite približno 30–60 centimetrov narazen, odvisno od sorte, ki jo sadite. Po sajenju temeljito zalijte.

Zalivanje in gnojenje

Pravilno zalivanje in gnojenje sta ključnega pomena pri negi vaših perunik. Zalivanje je treba izvajati enkrat na teden ali večkrat, če je potrebno, pri čemer naj bo zemlja vlažna, a ne prepojena. Prekomerno zalivanje lahko privede do gnitja korenin in drugih težav, premalo zalivanja pa lahko povzroči zakrnelo rast in slabo cvetenje. Gnojite svoje perunike zgodaj spomladi in znova, ko odcvetijo – med sezono cvetenja gnojil ne dodajajte. Uporabite uravnoteženo gnojilo z enakim razmerjem dušika, fosforja in kalija, izogibajte pa se uporabi gnojil z visoko vsebnostjo dušika, saj lahko pospešijo rast listov na račun proizvodnje cvetov.

Če želite lepe cvetove, se izogibajte gnojilom z visoko vsebnostjo dušika.
Če želite lepe cvetove, se izogibajte gnojilom z visoko vsebnostjo dušika. FOTO: Dreamstime

Zahteve po sončni svetlobi in ustrezna temperatura

Perunike so rastline, ki ljubijo sonce ter za rast in cvetenje potrebujejo vsaj šest ur neposredne sončne svetlobe na dan, zato je najbolje, da jih posadite na mesto, kjer bodo večino dneva deležne polnega sonca. Za nekaj ur sicer prenesejo tudi rahlo senco ali filtrirano sončno svetlobo. Kar zadeva temperaturne zahteve, perunike uspevajo pri nižjih temperaturah, ki segajo od 15 do 20 stopinj Celzija podnevi in približno 10 stopinj Celzija ponoči. Ob višjih dnevnih in nočnih temperaturah potrebujejo pogostejše zalivanje. Zagotavljanje ustreznih razmer glede svetlobe in temperature igra pomembno vlogo pri doseganju polne rasti in razvoju lepih cvetov.  

Zaščita pred boleznimi in škodljivci

Pravilno obrezovanje in vzdrževanje cvetov perunike sta ključnega pomena za zaščito pred boleznimi in škodljivci. Začnite tako, da odstranite vse odmrle ali rumene liste, saj lahko pritegnejo škodljive žuželke in bakterije. Prav tako je pomembno, da odstranite vse odcvetele dele rastline, da spodbudite novo rast in preprečite širjenje bolezni.  

Najpogostejši škodljivec perunik so gosenice 'Macronoctua onusta'. Izležejo se spomladi in se počasi prebijajo skozi liste, do poletja pa dosežejo koreniko. Tunel, ki ga izvrtajo, lahko izzove okužbo z bakterijsko gnilobo, kar škodo še poveča. Za zaščito pred tem škodljivcem po koncu zmrzali odstranite vse zelene liste, na katerih se lahko skrivajo gosenice. Če opazite, da so gosenice že prodrle v notranjost podzemnega dela, okužene dele odrežite in posadite le zdrav del.

Med pogoste bolezni perunik štejemo bakterijsko mehko gnilobo, gnilobo korenin in pegavost listov, ki kaže na prisotnost virusa mozaika. Prizadeti rastlinski material je treba odstraniti in uničiti. Dobra higiena običajno zadostuje za obvladovanje teh bolezni in fungicidi navadno niso potrebni.

Perunike so rastline, ki ljubijo sonce.
Perunike so rastline, ki ljubijo sonce. FOTO: Dreamstime
Gladiole simbolizirajo moč in ljubezen
Preberi še
Gladiole simbolizirajo moč in ljubezen
Tulipani so prvo cvetje, ki nas razveseli spomladi
Preberi še
Tulipani so prvo cvetje, ki nas razveseli spomladi
Kdaj je pravi čas za obrezovanje vrtnic?
Preberi še
Kdaj je pravi čas za obrezovanje vrtnic?


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698