Čebulo so poznali v Egiptu že 3000 let pred našim štetjem, v Evropo pa so jo približno petdeset let pred Kristusom čez Alpe prinesli rimski vojaki kot sestavino v svoji prehrani. Vsebuje precej kalija, cinka in provitamina A (največ ga vsebuje spomladanska čebula). Čebula je stalnica na naših vrtovih, vsako sezono pa se veliko vrtičkarjev bojuje proti čebulni muhi. Rjavosiva muha pa ne napada samo čebule, ampak tudi drobnjak, por in česen.
Ne glede na to, ali bomo imeli čebulo iz čebulčka ali iz sadik, se moramo zavedati, da lahko tudi čebulo napadejo škodljivci. Najpogostejša sta čebulna muha ter porova zavrtalka. Obe sta podobni hišni muhi, le da sta nekoliko manjši. Odrasle čebulne muhe odlagajo jajčeca (od 5 do 20) sredi aprila in v maju ter v juliju in avgustu. Izlegle bele ličinke se zavrtajo v mlado čebulo in se hranijo z rastlinskim tkivom, čebula pa začne gniti in lahko celo propade. Ena ličinka se hrani s čebulo od 15 do 25 dni.
Tudi porova zavrtalka ima dva rodova na leto, in sicer od konca marca do konca aprila ter od sredine septembra do sredine oktobra. Pred obema škodljivcema čebulo zaščitimo z gosto tkanimi mrežami ali prekrivkami, ki muhi preprečijo dostop do rastlin in odlaganje jajčec. Imejte v mislih, da se koprena ne sme dotikati čebule. Mnogi nastavljajo tudi rumene lepljive ploščice, na katere se ujamejo muhe.
Za naravno zaščito poskrbite tudi tako, da med čebulo posejete korenje.
GOJENJE ČEBULE
Čebula iz čebulčka
Čebulo najpogosteje pridelujemo iz čebulčkov. Lahko jih sicer vzgojimo sami, a v večini primerov jih vzgojijo semenarne, mi pa jih kupimo in iz njih pridelamo končni pridelek - čebulo. To je zelo enostaven način, njegova prednost pa je tudi to, da lahko čebulo pridelujemo tudi, če je vreme muhasto ali če je naša zemlja nekoliko slabša. Sami ga pridelamo tako, da zelo zgodaj spomladi posejemo seme v 5 cm oddaljene vrste ali na široko na grebene. Tako se nekje v juliju razvije do 2 cm debel čebulček, ki ga očistimo, preberemo in shranimo, lahko na podstrešje.
Naslednje leto ga še enkrat preberemo in nato posadimo konec februarja ali v začetku marca. Če smo pridelali debelejši čebulček, bo pognal v cvet, če jih posadimo zelo skupaj, pa jih kot mlado čebulo lahko pobiramo v maju ali juniju. Ni priporočljivo, da ga posadimo skupaj s solato, ker se na taki gredi v juniju zadržuje preveč vlage, posebno če glavnato solato zalivamo. Če nameravamo čebulčke kupiti, se moramo zavedati, da so precej dražji od semen, žal pa tudi niso na voljo za vse sorte. Pri vzgoji iz čebulčkov pa se tudi hitreje prenašajo bolezni.
Lahko vzgojimo sadike
Vzgoje čebule iz sadik je pri nas najmanj razširjena, še najpogosteje na ta način gojijo čebulo na Primorskem. Semen ne posejemo naravnost na prosto, ampak vzgojimo sadike v neogrevanem rastlinjaku, in sicer zato, ker se v nasprotnem primeru prehitro razvijajo listi in prepočasi korenine. Sejemo tako, da damo v module/lončke eno do dve semeni v posamezno odprtino. Na prosto jih posadimo proti koncu septembra ali v začetku oktobra, med vrsticami pa naj bo vsaj 30 cm in v vrsti 5 cm prostora med posameznimi sadikami. Sejemo lahko tudi januarja in sadiko na prosto posadimo v marcu ali v začetku aprila.
Sejemo lahko tudi direktno na vrt
Seveda lahko čebulo posejemo tudi direktno v zemljo, a v tem primeru je treba zemljo res dobro pripraviti, ker je seme drobno. Sejemo lahko enkrat do konca marca, a ker je zemlja takrat pogosto še zelo mrzla, lahko nastanejo težave. Ker kali počasi, je lahko tudi vznik slab. Po setvi seme prekrijemo s tanko plastjo zemlje, kalilo naj bi po treh oziroma štirih tednih. Čebulo bomo tako pridelali še isto leto, le da ne bo tako debela kot tista iz čebulčka. Pozorni moramo biti tudi na to, da vmes mlade rastlinice redčimo na razdaljo od 10 do 15 centimetrov.
Uporabljamo jo tudi v domači lekarni, saj deluje antiseptično, vsebuje pa tudi glukosinolate, ki preprečujejo nastanek rakastih obolenj. Zelo znana je kot domače zdravilo proti kašlju in hripavosti. Lahko se odločimo, ali bomo čebulo pridelovali iz semen, sadik ali iz čebulčkov; vsaka možnost pa ima svoje prednosti in slabosti.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV